Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1948.

I. volební období. 2. zasedání.

155.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.... 1948

o zvláštní dani z úroků z úsporných vkladů.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

81.

Úroky z úsporných vkladů na vkladní knížky a na vkladní listy, vydané peněžními ústavy (dále jen "úroky"), nepodléhají počínajíc berním rokem 1950 důchodové dani.

§ 2.

(l) Úroky vyplacené nebo připsané k dobru za dobu po 31. prosinci 1948 jsou podrobeny zvláštní dani z úroků ve výši 14%.

(2) Daň podle odstavce l se sráží a odvádí podle předpisů o srážce a odvodu daně rentové a platí pro ni, pokud tento zákon nestanoví jinak, ustanovení zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb., o přímých daních, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících.

(3) Úroky podléhají i nadále rentové dani.

§ 3.

Ustanovení § 33, odst. 2 zákona ze dne 23. září 1930, č. 143 Sb., o poštovní spořitelně, se zrušuje.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1949; provede jej ministr financí.

Důvodová zpráva.

A. Všeobecná.

Pokud jde o úroky, obnovuje osnova v podstatě stav platný po účinnosti vládního nařízení ze dne 9. listopadu 1939, č. 281 Sb., jímž byla zavedena zvláštní daň z úroků z úsporných vkladů. Platnost uvedeného nařízení se vztahovala na úroky vyplacené nebo k dobru připsané za dobu do 31. března 1943 a, pokud se týče vyměřované daně důchodové, dotýkala se berních roků 1940 až 1943. Obdobný stav platil podle zákona č. 60/1940 Sl. z. a zákona č. 130/1941 Sl. z. i na Slovensku. Důvodem, pro který tato daň byla původně zavedena, bylo zvýšení anonymity vkladů. Jako důvod pro zrušení uvedené daně (§ Z vl. nař. č. 234/ 1943 Sb. ) možno označit tyto skutečnosti:

1. Daň z úroků z úsporných vkladů flagrantně porušovala povahu důchodové daně jako daně důsledně globální a progresivní.

2. Tím, že úroky z úsporných vkladů nemusily býti uváděny v přiznání k dani důchodové, ztrácely vyměřovací úřady až do zavedení daně z majetku jediný, byť i neúplný přehled o majetku poplatníkově, takže po té stránce nemohly býti sledovány majetkové přírůstky a zkoumána tak přiměřenost zdaněného důchodu.

3. Trestním referátům bylo ztěžováno úspěšné zakončení trestního řízení, protože obviněný lehce trestnosti unikal na příjmový pramen (úroky), který nemusil býti v přiznání uváděn.

Účelem připravované osnovy zákona o zvláštní dani z úroků z úsporných vkladů je zvýšit anonymitu vkladů, zmírnit tak značnou thesauraci oběživa, která začíná býti ožehavým hospodářským problémem, a zvýšit příliv ukládaných úspor u peněžních ústavů.

Výše uvedené důvody, které vedly ke zrušení již zavedené zvláštní daně z úroků z úsporných vkladů, jsou v přítomné době značně seslabeny, neboť

1. povaha daně důchodové jako daně důsledně globální a progresivní byla porušena postupným zaváděním nového berního systému, takže důchodem dani podrobeným nejsou již příjmy, podrobené dani ze mzdy, zemědělské a živnostenské; nyní tedy pouze přistoupí příjmy podléhající zvláštní dani z úroků z úsporných vkladů;

2. evidence majetku poplatníkova jest v současné době dostatečně, podrobně a přesně zachycena v přiznání k dávce z majetkového přírůstku, k dávce z majetku a k mimořádným jednorázovým dávkám.

Uvedené zdanění úroků znamená částečné řešení chystané daně z bezpracných důchodů.

B. Zvláštní.

K § 1.

úroky z úsporných vkladů uvedené v tomto paragrafu nebudou podléhat dani důchodové. Skutečností, že úroky z úsporných vkladů nemusí býti uváděny v přiznání k této dani, zvýší se anonymita těchto vkladů, neboť vyměřovacím úřadům nebude dána možnost vyšetřovat původ uložených úspor. Počátek účinnosti, pokud jde o vyměřovanou daň důchodovou, nemůže býti stanoven dříve než od berního roku 1950. Kdyby se tak stalo počínajíc berním rokem 1949, který zdaňuje hospodářské výsledky kalendářního roku 1948, nebyly by úroky vyplacené nebo k dobru připsané v kalendářním roce 1948 zdaněny ani daní důchodovou ani zvláštní daní z úroků z úsporných vkladů, protože tato daň v kalendářním roce 1948 ještě vybírána nebyla a protože její zavedení se zpětnou platností za rok 1948 nelze z technických důvodů provést.

K § 2.

Na místo dani důchodové budou označené úroky podléhat zvláštní dani z úroků z úsporných vkladů. Sazba této daně se stanoví na 14%. Daň bude vybírána současně se 6% daní rentovou (§ 179, odst. 2 zákona o přímých daních). Tím bude také administrativní zatížení spojené s vybíráním nové daně minimální.

K § 3.

Citované zákonné ustanovení osvobodilo úroky z vkladů u poštovní spořitelny od daně rentové proto, že spořitelna poskytovala menší úrok než ostatní peněžní ústavy. Dnem 1. ledna 1949 lude však poštovní spořitelna vypláceti úrok z vkladů ve stejné výši jako ostatní peněžní ústavy, takže důvod, pro který osvobození bylo zavedeno, odpadá.

V Praze dne 30. listopadu 1948.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr financí: Dr. Dolanský v. r.

Státní tiskárna v Praze. — 6229-48.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP