Národní shromáždění republiky Československé 1948.
I. volební období. 2. zasedání.
153.
Vládní návrh,
kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé
k projevu souhlasu Dodatková dohoda, podepsaná dne 28. září 1948
v Buenos Aires, k obchodní a finanční dohodě mezi republikou Československou
a republikou Argentinou ze dne 2. července 1947.
Návrh schvalovacího usnesení.
Národní shromáždění republiky československé souhlasí a Dodatkovou dohodou, podepsanou dne 28. září 1948 v Buenos Aires, k obchodní a finanční dohodě mezi republikou československou a republikou Argentinou ze dne 2. července 1947.
Důvodová zpráva.
Dne 28. září 1948 byla v Buenos Aires podepsána Dodatková dohoda k obchodní a finanční dohodě mezi republikou československou a republikou Argentinou.
Účel a potřeba uzavření této dodatkové dohody vyplývají z těchto skutečností:
Podle ustanovení obchodní a finanční dohody podepsané a vstoupivší v platnost dne 2. července 1947
a) (čl. 25) "koncem každého roku, počínaje od data započetí platnosti této dohody, bude dlužnický ústav povinen vyrovnat celkový
zůstatek účtů......volným zlatem......za
podmínek určených v čl. 30, " t. j. USA dolary. — Následkem nedostatku dolarů u obou partneru dohody mělo toto ustanovení téměř od
uzavření dohody brzdící účinek na rozvoj obchodních styků, poněvadž ani jedna ze smluvních stran nechtěla se dostat do postavení dlužníka, smluvně povinného každoročně dolary vyrovnat svůj dluh.
Toto ustanovení bylo pro československo nevýhodné už i z toho důvodu, že v obchodním styku s Argentinou má zájem na dovozu surovin dodatelných ihned, kdežto československé dodávky do Argentiny jsou rozvrženy na určitou dobu a uskutečňují se postupně.
b) Článek 23 obchodní a finanční dohody z 2. července 1947 určil t. zv. masse de maneuvre ve výši 20 mil. arg. pesos, při čemž podle čl. 24. této dohody celkový pasivní nebo aktivní zůstatek zvláštního účtu se úrokoval
sazbou 3% ročně. Nevýhodnost tohoto ustanovení pro rozvinutí vzájemných obchodních styků zvláště s hlediska Československa [viz odst. a)] byla zjevná a projevila se jako prvek mocně brzdící.
Dodatková dohoda, podepsaná dne 28. září 1948 má za účel odstranit tyto překážky rozvinutí obchodních styků a to tím způsobem, že závadné ustanovení nahrazuje pozměněnými a novými ustanoveními.
1. Podle článku 23. "Po dobu platnosti této dohody" — tedy do 31. prosince 1951 — , věřitelský ústav nebude požadovati žádného vyrovnání celkového zůstatku, pokud tento zůstatek nebude přesahovat částku 50 mil. pesos, protihodnotu v čsl. korunách. To znamená, že povinnost Československa zaplatit dlužné saldo podle obchodní a finanční dohody z 2. července 1947 odročuje se do 31. prosince 1951, pokud by zůstatek nebyl už dříve vyrovnán protidodávkami zboží. Přitom se původní masse de maneuvre ve výši 20 mil. pesos zvyšuje na 50 mil. pesos, což prakticky znamená poskytnutí úvěru Československu ve výši asi 530 mil. Kčs.
2. Podle článku 24. Dodatkové dohody počí-
naje dnem 28. září 1948 "celkový kladný
nebo dlužný zůstatek.... nebude zúročen
do protihodnoty 20 mil. argent. pesos. Částky nad tuto výši budou zúročeny 3% ročně až do úplného vyčerpání. Tyto úroky budou vyrovnány a zúčtovány ke konci každého kalendářního čtvrtletí na zvláštním účtě, otevřeném Národní bankou Československou na jméno Ústřední banky republiky Argentinské".
Toto ustanovení Dodatkové dohody znamená
a) bezúročné použití úvěru do výše 20 milionů,
b) snížení úrokové míry při použití celé masse de maneuvre z původních 3% na 1. 8%.
S ohledem na to, že Dodatkovou dohodou ze dne 28. záři 1948 se pozměňují resp. nahrazují některá základní finanční a platební ustanovení, zvláště články 23 24 a 25 obchodní a finanční dohody argentinsko-československé, podepsané dne 2. července 1947 a schválené ÚNS dne 22. ledna 1948 a argentinským senátem dne 29. července 1948 bylo třeba, aby Dodatková dohoda ze dne 28. září 1948 byla podepsána jako smlouva mezistátní, což dále vyžaduje její schválení vládou a Národním shromážděním republiky Československé.
V Praze dne 19. listopadu 1948.
Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.
Předsednictvo Národního shromáždění upustilo z důvodů úsporných od úplného vytištění
textu dohody; do úplného znění jest možno nahlédnouti ve sněmovní kanceláři.
Předseda Národního shromážděni: Dr. Oldřich John v. r.
Státní tiskárna v Praze. — 6093-48,