Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1948.

L volební období. 2. zasedání.

149.

Zpráva

výborů ústavně-právního, sociálně-politického a zdravotnického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 135)

o vánočním příspěvku důchodcům, kteří mají nárok na zaopatření podle zákona o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce.

L

Výbor ústavně-právní projednal ve své schůzi dne 19. listopadu 1948 vládní návrh zákona o vánočním příspěvku důchodcům, kteří mají nárok na zaopatření podle zákona o péči

o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce (tisk 135) a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí beze změny.

V Praze dne 19. listopadu 1948.

Dr. Bartuška v. r.,

předseda.

Vojtěch v. r.,

zpravodaj.

II.

Sociálně-politický a zdravotnický výbor projednal ve své schůzi, konané dne 23. listopadu 1948, vládní návrh zákona (tisk 135) o vánočním příspěvku důchodcům, kteří mají nárok

na zaopatření podle zákona o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí beze změny.

V Praze dne 23. listopadu 1948.

Vojanec v. r.,

místopředseda.

Burda v. r.,

zpravodaj.

m.

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi, konané dne 24. listopadu 1948, vládní návrh zákona (tisk 135) o vánočním příspěvku důchodcům, kteří máji nárok na zaopatření podle

zákona o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí beze změny.

V Praze dne 24. listopadu 1948.

Valo v. r.,

předseda.

Prokopová v. r.,

zpravodajka.

Zákon

ze dne...........1948

o vánočním příspěvku důchodcům, kteří mají nárok na zaopatření podle zákona o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Důchodcům, kteří mají v měsíci prosinci 1948 nárok na výplatu zaopatřovacích požitků podle zákona ze dne 18. července 1946, č. 164 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce (v dalším jen "zákon"), poskytne se pro rok 1948 jednorázový vánoční příspěvek (dále jen "příspěvek") podle dalších ustanovení.

§ 2.

(1) Příspěvek činí pro invalidu, jehož výdělečná schopnost je snížena podle posledního pravoplatného výměru státního úřadu pro válečné poškozence alespoň o 45%, 500 Kčs.

(2) Příspěvek se zvyšuje o 150 Kčs za každé dítě, na které přísluší invalidovi příplatek podle § 21 zákona.

(3) Invalidům, kterým byl přiznán příplatek ošetřovací nebo příplatek slepecký podle § 19 zákona, se zvyšuje příspěvek o 250 Kčs.

§ 3. Příspěvek pro pozůstalé činí:

a) pro vdovu, družku a vdovce 400 Kčs,

b) pro jiného pozůstalého 300 Kčs.

§ 4.

Příspěvek nepřísluší: 1. poživatelům odpočivných a zaopatřovacích

platů poskytovaných z prostředků veřejných,

2. poživatelům důchodů z národního pojištění, vyjímajíc poživatele sociálních důchodů a osoby, jimž se dostává úrazového důchodu pro úraz způsobující ztrátu výdělečné schopnosti o méně než 50%,

3. osobám, kterým se vyplácejí zaopatřovací požitky do ciziny, a

4. osobám v poměru zaměstnaneckém, které mají ze svého pracovního (služebního) poměru nárok na vánoční příspěvek v roce 1948.

§ 5. Příspěvek je osvobozen od daně ze mzdy.

§ 6.

Státní úřady pro válečné poškozence, které provedou poukaz příspěvku, jsou oprávněny sraziti si příspěvek, který byl důchodcem neprávem přijat, z běžných zaopatřovacích požitků důchodcových.

§ 7.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1948; provede jej ministr sociální péče.

Státní tiskárna v Praze. — 5998-48


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP