Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1948.

I. volební období. 2. zasedání.

132.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne 1948,

kterým se přenáša působnost finanční stráže v celním pohraničním pásmu

na Sbor národní bezpečnosti.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ l

Působnost, která přísluší v celním pohraničním pásmu finanční stráži, přechází, s výjimkou výkonu pomocné služby u celních úřadů, na Sbor národní bezpečnosti; další výjimky může stanoviti vláda nařízením.

§2.

Výkon služby podle § l upraví vláda nařízením. Dokud se tak nestane, platí dosavadní předpisy se změnami plynoucími z tohoto zákona.

§ 3.

Ministr vnitra určí v dohodě s ministrem financí, kteří příslušníci finanční stráže budou převedeni do Sboru národní bezpečnosti, a upraví podrobnosti tohoto převodu.

§ 4.

(1) Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1949. Přípravy k jeho provedení lze však učiniti již před tímto dnem; zejména

mohou býti vydána již před tímto dnem vládní nařízení podle §§ l a 2 a učiněna opatření podle § 3.

(2) Tento zákon provedou ministři vnitra a financí.

Důvodová zpráva.

část všeobecná.

K střežení státních hranic se používá v jiných státech, zejména ve státech sousedících s československou republikou, zvláštních pohraničních strážních jednotek. U nás podobná instituce dosud není zavedena. Strážní službu na hranicích koná tu jednak Sbor národní bezpečnosti stálými stanicemi nebo zvláštními pohraničními útvary, jednak s hlediska zájmů finanční správy finanční stráž, která ovšem vedle toho plní i některé další úkoly veřejné bezpečnosti, činnost obou těchto složek je sice do jisté míry koordinována, jejich počty jsou však slabé a nestačí na spolehlivé plnění daných úkolů. Bezpečnost státních hranic československé republiky vyžaduje a bude v budoucnosti ještě je větší míře vyžadovati zvýšeného jejich střežení jak s hlediska hospodářského tak i s hlediska zájmů ostatních. Nutno totiž počítati s nelegálním překročováním hranic zejména osobami odsunutými, které, jsouce znalé místních poměrů, mohly by působiti státu po stránce hospodářské a bezpečnostní nedozírné škody.

Uvedené problémy nezvratně prokazují naléhavost koncentrace strážní služby na hranicích ve všech jejích oborech. Tento cíl sleduje vládní návrh zákona, kterým se přenáší působnost finanční stráže v celním pohraničním pásmu na Sbor národní bezpečnosti.

Změnou provedenou tímto zákonem se nesníží nikterak intensita hospodářské ostrahy hranic, zejména s hlediska celního a devisového; k příslušnému požadavku ministerstva financí, jemuž v prvé řadě náleží provádění předpisů devisových a celních, bude přihlíženo.

část zvláštní. K§ 1:

Působnost finanční stráže je zakotvena v ustanoveních §§ 12 a 13 celního zákona ze

dne 14. července 1927, č. 114 Sb., a příslušných ustanoveních vládního nařízení ze dne 13. prosince 1927, č. 168 Sb., jímž se provádí celní zákon (c. z. ), jakož i v § 6 vládního nařízení ze dne 19. prosince 1930, č. 202 Sb., kterým se provádějí předpisy o organisaci finanční stráže a upravují její služební a některé platové poměry.

• Vládní návrh má za účel soustřediti výkon strážní služby v celním pohraničním pásmu, t j. v oblasti, která je a bude nejvíce ohrožena. Bude-li v tomto pásmu zabezpečeno náležité plnění sledovaných úkolů, bude tím v podstatě vyřešena převážná část problému vnější bezpečnosti. Nemění proto návrh nic na úkolech finanční stráže v celním vnitrozemí. Rovněž zůstává nedotčena působnost finanční stráže, pokud jde o výkon pomocné služby u celních úřadů, které budou v budoucnosti plniti své úkoly v celním pohraničním pásmu v plném rozsahu. Vláda se zároveň zmocňuje, aby nařízením stanovila další výjimky, kdy výkon služby v celním pohraničním pásmu zůstává finanční stráži zachován.

K § 2:

Ustanovení toto má zajistiti řádný výkon strážní služby v pohraničním celním pásmu ve všech oborech, a to zejména i v době přechodné, dokud nebude tato služba od základu nově upravena.

*

K § 3:

Ustanovení toto upravuje převedení příslušníků finanční stráže do Sboru národní bezpečnosti tak, aby výkon odborné služby v oboru úkolů, které finanční stráži dosud příslušely, mohl býti v budoucnu náležitě zabezpečen.

Nutno očekávati, že provedením zákona bude docíleno úspor na státních výdajích.

V Praze dne 2. listopadu 1948.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr vnitra: V. Nosek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP