Národní shromáždění republiky Československé 1948.
L volební období. 2. zasedání.
130.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne 1948,
kterým se mění a doplňuje zákon o úpravě stálých seznamů voličských.
Národní shromáždění republiky československé se usneslo na tomto zákoně:
Čl. I.
Zákon ze dne 21. února 1946, č. 28 Sb., o úpravě stálých seznamů voličských, se mění a doplňuje takto:
1. § 2, odst. l, věta první zní:
"Do voličských seznamů (§1) buďtež zapsáni všichni občané československé republiky, kteří v den vyložení voličských seznamů (§ 8) dosáhli věku 18 let, mají — bez újmy ustanovení §§ 4 a 5 — bydliště v obci a nejsou podle § 3 výslovné vyloučeni ze zápisu. "
2. § 3, odst. l, č. 3 zní:
"3. kdož jsou v donucovací pracovně nebo v táboru nucené práce. "
3. § 7, odst. 2 zní:
"(2) Voličské seznamy (odstavce 4 a 5) sestavuje místní národní výbor zvláštní stálou komisí (místní volební komise). V obcích s více než 10. 000 obyvateli může býti zřízeno podle potřeby několik místních volebních komisí. Obvod jejich působností určí místní (ústřední) národní výbor. Místní volební komise má 5 členů a stejný počet náhradníků, členy a za každého člena náhradníka jmenuje místní národní výbor na návrh příslušného místního, a není-li ho, okresního akčního výboru Národní fronty. Předsedou místní volební komise nesmí býti předseda místního národního výboru"
4. § 8, odst. l, poslední věta zní:
"Právo nahlížeti do voličských seznamů a činiti si z nich opisy a výpisy má každý občan československé republiky, který dosáhl věku 18 let, pokud tím nevylučuje jiné osoby z výkonu téhož práva. "
5. V § 8, odst. 4 se nahrazují slova "politická strana, která vyvíjí činnost v dotčené zemi, nejméně 8 dnů" slovy "politická strana nejméně 15 dnů".
6. § 10, odst. l, věta třetí zní:
"O složení těchto komisí platí obdobně ustanovení § 7, odst. 2, věty čtvrté až šesté. "
7. V § 10, odst. 2, větě třetí se vypouštějí slova "s konečnou platností".
8. § 10, odst. 3 zní:
"(3) Nerozhodne-li národní výbor ve lhůtě podle odstavce l nebo 2, přechází jeho pravomoc k rozhodování o námitkách na nadřízený orgán (úřad), jehož rozhodnutí má konečnou platnost. "
9. § 10, odst. 4 zní:
"(4) U odvolací stolice (odstavec 2) je zříditi potřebný počet odvolacích komisí pro vyřizování odvolání z rozhodnutí o námitkách. Odvolací komise má 5 členů a stejný počet náhradníků. Členy a za každého člena náhradníka jmenuje odvolací stolice na návrh akčního výboru Národní fronty. Jde-Ii o odvolací komisi okresního národního výboru, podá návrh okresní akční výbor Národní fronty, v ostatních případech krajský akční výbor Národní fronty. Aspoň jeden člen komise a jeho náhradník má míti, pokud možno, úplné právnické vzdělání. Nebyla-li za člena (náhradníka) komise jmenována taková osoba, určí odvolací stolice svého úředníka právní služby, který se zúčastní jednání komise s hlasem poradním. "
10 § 11 zní:
"§ 11.
Škrtnutí zapsaných osob a oprava chyb ve psaní. (1) Místní národní výbor je povinen z moci úřední škrtnouti svou místní volební komisí na podkladě oznámení příslušného soudu, úřadu nebo orgánu z voličských seznamů osoby, které nejsou občany československými, dále osoby, které nedosáhly v den vyložení voličských seznamů věku 18 let, a osoby vyloučené ze zápisu podle § 3, jakož i osoby zemřelé. Je-li někdo zapsán zároveň ve voličských seznamech dvou nebo více obcí nebo ve dvou nebo více dílčích seznamech téže obce (§6, odst. 1), škrtne ho z moci úřední místní národní výbor svou místní volební komisí z voličských seznamů tak, aby zůstal podle svého návrhu zapsán jen v jednom voličském (dílčím) seznamu. Škrtnutí buď provedeno i v opisu (§ 10, odst. 5) voličských seznamů. Ustanovení § 10, odst. 2, věty první a § 10, odst. 4 platí zde obdobně.
(2) Chyby ve psaní osobních údajů osob zapsaných ve voličských seznamech opraví místní národní výbor svou místní volební komisí z moci úřední nebo k řádně doložené přihlášce osoby, o níž jde, ve sloupci pro tyto záznamy určeném. Oprava se provede i v opisu voličských seznamů. "
11. § 12, odst. l se doplňuje druhou větou, která zní:
"Ustanovení § 7, odst. 3 platí zde obdobně. "
12. V § 13, odst. 2 se nahrazuje věta druhá tímto ustanovením:
"Přitom může lhůty přiměřeně zkrátiti, lhůtu k podání námitek a lhůtu odvolací však nejvýše na 3 dny. Voličské seznamy sestavené podle věty první platí jen do konce všeobecného tříletého období (§ 7, odst. l, věta první). "
13. § 15, odst. l se doplňuje ustanovením č. 5, které zní:
"5. osobám, které prokáží potvrzením správy příslušného ústavu, že v den volby budou ošetřovány v nemocnici (v jiném léčebném ústavu) nebo umístěny v sociálním ústavu, a to i když sídlo ústavu je v obci, v níž jsou zapsány ve voličských seznamech. "
14. § 15, odst. 2 zní:
"(2) Přihláška musí obsahovati skutečnosti odůvodňující nárok na vydání voličského průkazu, jejichž správnost nutno zároveň prokázati, a jméno obce, v níž žadatel hodlá voliti, po případě i označení ústavu (odstavec l, č. 5). Rovněž jest v přihlášce uvésti přesné údaje o bydlišti, zaměstnání a době narození žadatelově, které jsou obsaženy ve voličských seznamech, jakož i přesné údaje potřebné pro doručení voličského průkazu. Povinnost udati jméno obce volby nemají vojenské osoby, členové sboru národní bezpečnosti, příslušníci finanční stráže, příslušníci sboru uniformované vězeňské stráže a dále ti poštovní a dopravní zaměstnanci, u nichž povaha služby vylučuje možnost předvídati místo pobytu v den volby. Ministerstvo vnitra může vyhláškou v úředním listě republiky Československé určiti i jiné skupiny osob činných v oboru veřejné správy, které tuto povinnost nemají. Jedna přihláška smí se týkati pouze jedné osoby. Přihlášku lze podati po vypsání volby, nejpozději však 8. den přede dnem volby, u místního národního výboru (odstavec 1). Voličské průkazy lze vydávati nejpozději třetí den před volbou. "
15. V § 15, odst. 5 se nahrazuje závěrečná věta tímto ustanovením:
"Toto ustanovení se nevztahuje na osoby uvedené v odstavci 2, větě třetí a čtvrté. Na voličském průkazu, vydaném podle ustanovení odstavce l, č. 5, buď vyznačen též volební obvod, zřízený pro voliče v ústavu, kde osoba hodlá voliti. Tato osoba může na podkladě takového voličského průkazu vykonati volbu podle ustanovení příslušného volebního řádu jediné ve vyznačeném volebním obvodě. "
16. § 17, odst. l zní:
"(1) Ministerstvo vnitra může uložiti místním národním výborům, aby opatřily ještě další jimi ověřené opisy voličských seznamů. "
17. § 18, odst. 2, věta první zní: "Správcové matrik jsou povinni oznámiti
místnímu národnímu výboru příjmení, jméno, zaměstnání a bydliště osob starších 18 let, jež zemřely v obci v uplynulém kalendářním měsíci, a to do 5. dne každého následujícího kalendářního měsíce. "
Čl. II.
Ministr vnitra se zmocňuje, aby upravil a ve Sbírce zákonů vyhlásil úplné znění zákona č. 28/1946 Sb., jak vyplývá ze změn a doplňků uvedených v čl. I.
čl. III.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Důvodová zpráva.
Podnět k navržené novelisaci zákona o úpravě stálých seznamů voličských dala v prvé řadě nová ústava svým ustanovením o rovnosti všech občanů. V souvislosti s tím dochází zároveň k úpravě některých paragrafů pod zorným úhlem zkušeností při provádění zákona. V tomto směru jde většinou o menší změny a doplňky, neboť zákon se v praxi celkem osvědčuje. Zároveň dochází k reorganisaci reklamačních a odvolacích komisí podle obdoby místních volebních komisí. Místní volební komisi se umožňuje škrtnouti z pravoplatně upravených voličských seznamů na podkladě oznámení příslušného soudu nebo úřadu (orgánu) osoby, které nesplňují podmínku občanství nebo věku, jakož i osoby vyloučené ze zápisu, zemřelé nebo zapsané v několika voličských seznamech. Je třeba, aby za nové ústavy bylo možno na podkladě této novely včas učiniti přípravy k novému sestavení stálých voličských seznamů, do nichž se již zapíší všichni
občané československé republiky bez rozdílu národnosti, pokud splňují další zákonné podmínky.
K jednotlivým ustanovením se poznamenává:
K čl. I, č. 1.
Ustanovení § 2, odst. l o zápisu do stálých voličských seznamů se uvádí v soulad s novou ústavou, která v § l, odst. l stanoví, že všichni občané jsou si před zákonem rovni. Proto se upouští v navrženém znění od dosavadní podmínky české, slovenské nebo jiné slovanské národnosti pro zápis do voličských seznamů.
V novém znění cit. § 2, odst. l se již neuvádějí zbytečná slova "bez rozdílu pohlaví". Dále byla nahrazena dikce "překročili 18. rok věku" úpravou "dosáhli věku 18 let", což je ve shodě se zněním § 17, odst. 3 zákona (srov. též čl. IV, odst. 2 ústavy). Jde jen o úpravu formální,
neboť praxe vykládala dosavadní ustanovení, vyskytující se už v původním zákoně o voličských seznamech z r. 1919, a obdobná ustanovení v řádech volení tak, že osoba téhož dne, kterého určitého věku dosahuje, také věk ten překročuje (srov. nál. vol. s. z 8. IV. 1922 č. 740).
K čl. I, č. 2.
Podle ustanovení § 3, odst. l, č. 3 jsou vyloučeni ze zápisu do voličských seznamů ti, kdož jsou v donucovací pracovně. Toto ustanovení se nyní doplňuje, pokud jde o osoby v táborech nucené práce.
K čl. I, č. 3.
U srovnání s původním stavem se mění složení místní volební komise, která je stálou složkou místního národního výboru, shodně s úpravou obsaženou v § 56 zákona ze dne 16. dubna 1948, č. 75 Sb., o volbách do Národního shromáždění, jenž nabyl účinnosti dnem 24. dubna 1948. Počet členů se stanoví pevně na 5. Komise se tvoří jmenováním na návrh místního, po případě okresního akčního výboru Národní fronty (původně byly v místní volební komisi rovnoměrně zastoupeny všechny politické strany, vyvíjející činnost v zemi, které o to požádaly). Navržené ustanovení je celkem převzato z § 56 cit. zákona č. 75/1948 Sb., který byl již proveden podle směrnic ministra vnitra ze dne 12. dubna 1948, č. 598 Ú. 1. I, o vytvoření místních volebních komisí.
K čl. I, č. 4.
Podle dosavadního cit. ustanovení přísluší právo nahlížeti do voličských seznamů československému občanu národnosti české, slovenské nebo jiné slovanské, který dosáhl 18 let. Nyní se omezení, týkající se národnosti, odstraňuje.
K čl. l, č. 5.
Podle dosavadního ustanovení § 8, odst. 4 se rozmnoží voličské seznamy za náhradu pořizovacích výloh, požádá-li o to politická strana, která vyvíjí činnost v dotčené zemi, nejméně 8 dnů před vyložením voličských seznamů. Tato lhůta, jež se ukázala v praxi velmi krátká, se přiměřeně prodlužuje. Podle navržené úpravy rozmnoží se voličské seznamy na žádost politické strany, při čemž se upouští od uvedeného omezení, pokud jde o územní rozsah činnosti.
K čl. I, č. 6 a 9.
Obdobné organisační změny se navrhují jak u komisí reklamačních (§ 10, odst. 1), tak
i u komisí odvolacích (§ 10, odst. 4), neboť jde o orgány podobné povahy.
K čl. I, č. 7.
Omezení instančního pořadu je už vyjádřeno v § 10, odst. 2, prvé větě (na konci).
K čl. I, č. 8.
Toto ustanovení, nově upravené po stránce formální, se doplňuje tím, že rozhodnutí nadřízeného orgánu (úřadu) vydané z důvodu devoluce je konečné.
K čl. I, č. 10.
Dosavadní § 11 jednal jen o opravě chyb ve psaní. S ním se v podstatě shoduje nový § 11, odst. 2. Naproti tomu ustanovení prvního odstavce v § 11 zakládá novou působnost místní volební komise, která přispěje k větší přesnosti a shodě voličských seznamů se skutečností. Tyto škrty ve voličských seznamech jsou dovoleny podle § 16 zákona v době, v níž se voličské seznamy nesmějí jinak měniti, nikoliv však v osmi dnech přede dnem volby.
K čl. I, č. 11.
Tento dodatek k § 12, odst. l zákona umožňuje, aby místní národní výbor i při doplňování voličských seznamů použil podle potřeby obdobně ustanovení § 7, odst. 3 zákona o součinnosti obyvatelstva při sestavování voličských seznamů.
*
K čl. I, č. 12.
Podle dosavadního ustanovení § 13, odst. 2 zákona může ministr vnitra při mimořádné úpravě voličských seznamů zkrátit jen lhůty určené pro rozhodnutí o námitkách a pro předložení spisů odvolací stolici na 3 dny. Navržené znění umožňuje zkrátit přiměřeně všechny lhůty, tedy i lhůtu k podání námitek a lhůtu odvolací; posléze uvedené dvě lhůty nelze však zkrátiti pod 3 dny.
Z výslovného ustanovení nové poslední věty plyne, že mimořádně sestavené voličské seznamy se sestavují jen na zbytek všeobecného (běžného) tříletého období. Poznamenává se, že první tříleté období se končí dnem 15. března 1949 a že druhé všeobecné sestavení voličských seznamů bude k 16. lednu 1949.
K čl. l, č. 13.
Dosavadní skupiny osob, jimž se vydají na přihlášku voličské průkazy, se rozšiřují o osoby, které pro ošetřování v nemocnici (jiném léčebném ústavu) nebo umístění v sociálním
ústavu v den volby nemohly by vykonati volbu ve volební místnosti mimo dotčený ústav. Přejímá se tu v podstatě úprava, k níž došlo již v cit. zákoně o volbách do Národního shromáždění (§ 14, odst. 4). K sociálním ústavům patří na př. též vojenská invalidovna.
K čl. I, č. 14 a 15.
Podle dosavadní úpravy nemají jen vojenské osoby a členové sboru národní bezpečnosti povinnost udati v přihlášce o vydání voličského průkazu jméno obce, v níž hodlají voliti (§ 15, odst. 2), a jen na voličských průkazech vydaných těmto žadatelům se ona obec nevyznačuje (§ 15, odst. 5). Okruh těchto osob se nyní rozšiřuje.
Zároveň se upravuje znění § 15, odst. 2 a 5 se zřetelem na nové ustanovení § 15, odst. l, č. 5. Kromě toho se výslovně stanoví další náležitosti přihlášky, zejména pokud jde o přesnou adresu voliče, podle které je zapsán ve voličských seznamech, jakož i přesnou adresu, na kterou je mu zaslat voličský průkaz.
K čl. I, č. 16.
Podle dosavadního znění § 17, odst. l zákona může ministerstvo vnitra uložiti místním národním výborům, aby opatřily potřebný počet ověřených opisů voličských seznamů jen tehdy, když byly na týž den rozepsány volby alespoň do dvou sborů, do nichž se volí podle voličských seznamů. Ustanovení podle navržené úpravy je pružnějším.
K čl. I, č. 17.
Podle dosavadního stavu jsou správcové matrik povinni každého roku do 3. ledna oznámiti místnímu národnímu výboru osoby starší 18 let, které zemřely v obci v uplynulém kalendářním roce. Vzhledem k ustanovení § 11, odst. l je třeba, aby tyto zprávy byly zasílány za každý kalendářní měsíc.
Navržená úprava nevyžaduje zvláštních nákladů. Rovněž nejde o zatížení veřejné správy novými úkoly většího významu.
V Praze dne 26. října 1948.
Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.
Ministr vnitra: V. Nosek v. r.
Státní tiskárna v Praze. — 5508-48.