Oddíl III. Zrušení komunálních podniků.
§ 24. Podmínky zrušení.
(1) Komunální podnik se zrušuje usnesením národního výboru. Toto usnesení vyžaduje k své platnosti schválení dohlédacího národního výboru (úřadu).
(2) Komunální podnik buď zejména zrušen:
a) splnil-li úkoly, pro které byl zřízen, a není-li jiných důvodů pro jeho další trvání,
b) má-li trvalé ztráty, které značně zmenšily jeho majetkovou podstatu, a není-li jeho další provoz ve veřejném zájmu.
(3) Dohlédací národní výbor (úřad) může vyzvat národní výbor, aby do tří měsíců zrušil komunální podnik, u něhož nastaly okolnosti podle odstavce 2 nebo jehož další trvání není národohospodářsky odůvodněno. Po marném uplynutí lhůty může zrušit tento podnik vlastním rozhodnutím. Totéž právo přísluší také vyššímu dohlédacímu národnímu výboru (úřadu).
(4) Zrušení komunálního podniku nebo odštěpného (vedlejšího) závodu vyhlásí národní výbor v úředním listě.
Likvidace.
§ 25.
(1) Byl-li komunální podnik zrušen, jmenuje národní výbor se schválením dohlédacího národního výboru (úřadu) likvidátora. Neučiní-li tak, vyzve ho dohlédací národní výbor (úřad), aby likvidátora jmenoval ve stanovené lhůtě. Po marném uplynutí lhůty jmenuje likvidátora dohlédací národní výbor (úřad) sám.
(2) Stejným způsobem může být likvidátor odvolán.
(3) Jmenování a odvolání likvidátora buď ohlášeno k zápisu do obchodního (firemního) rejstříku.
§ 26.
(1) Likvidátor zastupuje likvidující komunální podnik. Jeho věci jest povinen vésti s péčí řádného hospodáře. Pokud není stanoveno jinak, má práva a povinnosti správce komunálního podniku. Obmezení jeho pravomoci nemá vůči třetím osobám právního účinku.
(2) Likvidátor se podepíše před obchodním soudem nebo dodá svůj podpis v ověřené formě.
(3) Likvidátor znamená firmu tak, že ke znění dosavadní firmy, kýmkoli napsanému nebo natištěnému, připojí svůj podpis s dodatkem "likvidátor".
§ 27.
(1) Likvidátor ukončí běžné obchody komunálního podniku, splní jeho závazky, vybere jeho pohledávky a zpeněží jeho ostatní majetek, pokud o něm jinak nerozhodne národní výbor se souhlasem dohlédacího národního výboru (úřadu). K ukončení nevyřízených obchodů může likvidátor uzavříti také nové obchody.
(2) Likvidátor vyzve věřitele vyhláškou v úředním listě, aby do šesti měsíců přihlásili své pohledávky. Nedospělé pohledávky zaplatí po odečtení zákonných úroků, připadajících na dobu ode dne zaplacení do dne dospělosti, částky nepřihlášených pohledávek, pokud jsou mu známé, a pohledávek sporných nebo podmíněných složí u okresního soudu.
(3) Likvidační přebytek zrušeného komunálního podniku odvede likvidátor dotčenému svazku lidové správy.
(4) Po skončení likvidace se odevzdají knihy a spisy zrušeného komunálního podniku příslušnému národnímu výboru. Knihy a spisy Krušeného komunálního podniku buďtež uloženy na bezpečném místě a uschovány nejméně po 10 let od skončení likvidace.
Oddíl IV. Zajištění provozu.
Dohled.
§ 28.
Dohlédacím národním výborům (úřadům) náleží pečovati, aby komunální podniky řádně plnily své úkoly, a dbáti o to aby řádně hospodařily, a to bez újmy odborného dozoru, jenž podle zvláštních předpisů přísluší jiným úřadům a orgánům. Péče o hospodaření komunálních podniků náleží v nejvyšší stolici ministerstvu vnitra v dohodě s ministerstvem financí.
§ 29.
Ministerstvo vnitra obstará poradenskou, evidenční a revisní službu, pomoc při zřizování komunálních podniků, zvláště y hospodářsky slabých krajích, sledování jejich rozvoje a zprostředkování zkušeností. K podpoře této činnosti zřídí poradní sbor. Podrobnosti stanoví nařízením ministr vnitra v dohodě s ministrem financí.
Oddíl V. Závěrečná ustanovení.
§ 30. Statut komunálních podniků.
Vláda vydá nařízením podrobné předpisy o komunálních podnicích (statut komunálních podniků). V tomto statutu buďtež stanoveny zejména:
a) další náležitosti zakládací listiny (§ 8),
b) bližší podrobnosti o zřízení, provozování a správě společných komunálních podniků (§ 13),
c) způsob provádění odborného dozoru ústředních (oblastních) orgánů, zřízených podle předpisů o znárodnění (§ 15),
d) podrobnosti o tom, jak se má zřizovat a doplňovat vlastní reservní fond komunálních podniků (§ 19, odst. 3) a jak se mají uhrazovat schodky jejich hospodaření,
e) podrobnosti o odpovědnosti správce za správu komunálního podniku (§ 21),
f) podrobnosti o tom, ve kterých případech může nebo má národní výbor zříditi představenstvo komunálního podniku, jak má být tento orgán složen, jaký je poměr členů představenstva k národnímu výboru a jak jsou za svou funkci odpovědni (§ 22),
g) podrobnosti o vztahu zaměstnanců ke komunálnímu podniku (§ 23),
h) podrobnosti o působnosti ministerstva vnitra v poměru ke komunálním podnikům (§§ 28 a 29).
§ 31. Ustanovení daňová a poplatková.
O) Právní jednání, písemnosti, podání k zápisu do veřejných knih a rejstříků a úřední úkony, potřebné k provedení tohoto zákona nebo vyvlastňovacího řízení, jsou osvobozeny od daní, poplatků, dávek za úřední úkony ve věcech právních a obecní dávky z přírůstku hodnoty nemovitostí. Toto osvobození se netýká provozní činnosti komunálních podniků, obchodů v době likvidace a provádění likvidace podle § 27.
(2) výtěžky (důchody), které byly ze znárodněného majetku, přenechaného komunálnímu podniku, dosaženy až do dne jeho převzetí komunálním podnikem, jsou součástí základu pro vyměření daně důchodové, všeobecné i zvláštní daně výdělkové a daně rentové posledního vlastníka podniku.
(3) Znárodněný majetek, přenechaný komunálnímu podniku, má v oboru daně z obratu a cenových vyrovnávacích částek postavení poplatníka daně z obratu až do dne jeho převzetí komunálním podnikem.
§ 32. Vynětí zemědělských a lesních podniků.
Ustanovení tohoto zákona se nevztahují na zemědělské a lesní podniky (půdu). V pochybnostech, zda jde o takový podnik (půdu), rozhodne ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem zemědělství.
§33. Přechodné ustanovení.
Dokud nepočnou působit krajské národní výbory, vykonávají jejich funkci jako národních výborů dohlédacích zemské národní výbory, na Slovensku pověřenectvo vnitra. Do téže doby mohou být komunální podniky zřizovány též jako podniky zemí.
§ 34. Účinnost a provedení.
(1) Vláda stanoví nařízením, kdy tento zákon nabývá účinnosti. Ministr vnitra je však oprávněn již před tímto dnem činit přípravná opatření nutná k provedení tohoto zákona.
(2) Tento zákon provedou ministři vnitra, financí a spravedlnosti v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Státní tiskárna v Praze. — 3958-48.