Národní shromáždění republiky Československé 1948.
I. volební období. 1. zasedání.
61.
Zpráva
výborů zemědělského a ústavně-právního
k vládnímu návrhu zákona (tisk 31) o ochraně pachtýřů zemědělských podniků a pachtýřů zemědělských pozemků.
I.
Zemědělský výbor projednal ve své schůzi dne 15. července 1948 vládní návrh zákona (tisk 31) o ochraně pachtýřů zemědělských podniků a pachtýřů zemědělských pozemků a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí se změnami:
§ l, odst. l v devatenácté řádce vypouští se slova "1/2 ha" a nahrazují slovy "l ha".
§ 3, odst. b) ve třinácté řádce upravuje se citace zákona č. 46/48 Sb., která správně zní: "o nové pozemkové reformě (trvalé úpravě vlastnictví k zemědělské a lesní půdě), ".
Vkládá se nový § 8 tohoto znění: "Ustanovení zákona č. 46/1948 Sb. nejsou tímto zákonem dotčena. "
Dosavadní § 8 se přečísluje na § 9.
V Praze dne 15. července 1948.
Smrkovský v. r., předseda.
Václavů v. r., zpravodaj.
II.
Ústavně-právní výbor projednal ve své schůzi dne 15. července 1948 vládní návrh zákona (tisk 31) a usnesl se doporučiti Národ-
nímu shromáždění jeho přijetí ve znění usneseném výborem zemědělským s opravou v § 6 ve třetí řádce škrtnutím "odst. l, ".
V Praze dne 15. července 1948.
Dr. Bartuška v. r.,
předseda.
Vach v. r., zpravodaj.
Zákon
ze dne .. 1948
o ochraně pachtýřů zemědělských podniků a pachtýřů zemědělských pozemků.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
(1) Pacht zemědělského podniku nebo zemědělského pozemku (dále jen "nemovitost"), který se skončí uplynutím doby sjednané výslovně nebo mlčky, obnovuje se, pokud není dále jinak stanoveno, na další tři roky i proti vůli propachtovatele tím, že pachtýř oznámí propachtovateli nebo jeho zástupci doporučeným dopisem v posledním roce trvání pachtu, nejpozději však šest měsíců před skončením pachtovního poměru, že si nemovitost i nadále v pachtu podrží. Obnovení pachtu však nastane, nedohodne-li se pachtýř s propachtovatelem jinak, jen do té míry, aby celková výměra nemovitostí, na kterých pachtýř po obnovení pachtu bude hospodařiti, nepřesáhla 5 ha v oblasti řepařské, 8 ha v oblasti obilnářské, 10 ha v oblasti bramborářské a 15 ha v oblasti pastvinářské. Při počítání výměry se nepřihlíží k rozdílům nejvýše l ha; nerozvedení manželé se považují spolu se svými dětmi a rodiči, žijí-li ve společné domácnosti, za osobu jedinou.
(2) Při pachtech, které se skončí do šesti měsíců po vyhlášení tohoto zákona, postačí, bude-li oznámení podle odstavce l propachtovateli anebo jeho zástupci doručeno do třiceti dnů po uvedeném dni, nepozději však toho dne, kdy se pacht skončí.
(3) Ustanovení odstavce l platí obdobně pro další prodloužení pachtu obnoveného podle tohoto zákona.
§ 2.
(1) Zemědělským podnikem podle tohoto zákona se rozumí hospodářský celek (dvůr, statek, usedlost), u něhož převládá hospodářství polní nebo luční, nikoliv hospodářství lesní.
(2) Zemědělským pozemkem podle tohoto zákona se rozumí role, louka, pastvina, zahrada, vinice, chmelnice, vrbovím porostlá plocha, rybník a les.
(3) Oblastmi podle § l, odst. l se rozumějí zemědělské výrobní oblasti určené podle § l, odst. 6 zákona ze drtě 3. července 1947, č. 139 Sb., o rozdělení pozůstalostí se zemědělskými podniky a o zamezení drobení zemědělské
půdy. Neodpovídá-li bonita půdy průměrné bonitě výrobní oblasti, posuzuje se výměra uvedená v § l, odst. l podle oblasti, které svojí bonitou odpovídá.
§3. Obnovení pachtu podle § l nenastane,
a) nepracuje-li pachtýř sám nebo příslušníci jeho rodiny, žijící s ním ve společné domácnosti, na pachtované nemovitosti,
b) hodlá-li propachtovatel převzíti pachtovanou nemovitost do vlastního hospodaření nebo je-li třeba provésti na ní stavbu nebo jiné zařízení, kterým se mění povaha a způsob užívání pozemku. Nepřevezme-li propachtovatel nemovitost nebo nezačne-li prováděti na ní stavbu nebo jiné zařízení do jednoho roku po skončení pachtu, je povinen nabídnouti původnímu pachtýři uzavření nové pachtovní smlouvy za podmínek podle tohoto zákona (§ 4); v takovémto případě se má za to, že s hlediska ustanovení § 1, odst. 4 zákona ze dne 21. března 1948, č. 46 Sb., o nové pozemkové reformě (trvalé úpravě vlastnictví k zemědělské a lesní půdě), k přerušení pachtovního poměru nedošlo,
c) jde-li o nemovitost, která byla propachtována v souvislosti se služebním nebo pracovním poměrem mezi pachtýřem a propachtovatelem,
d) je-li propachtovatelem stát, svazek lidové správy nebo jiný veřejnoprávní subjekt, a prohlásí-li propachtovatel, že potřebuje pachtovanou nemovitost k plnění veřejnoprávních úkolů.
§4.
Pro obnovený pacht platí podmínky dosavadního pachtu; pokud jde o pachtovné, platí zákon ze dne 16. května 1946, č. 126 Sb., o úpravě zemědělských pachtovních poměrů.
§5.
K obnovení pachtu podle tohoto zákona není třeba souhlasu úřadů, jimž jinak podle příslušných předpisů náleží schvalovati pachtovní smlouvy. Působnost soudů, zejména ve věcech poručenských a opatrovnických, zůstává nedotčena.
§6.
(1 )Má-li propachtovatel za to, že obnoveni pachtu brání některá ze skutečností uvedených v § l, odst. l, větě druhé nebo v § 3, může nejdéle do 15 dnů po pachtýřově oznámení žádati u okresního soudu o rozhodnutí, zda k obnovení pachtu došlo, čili nic. Příslušným je okresní soud, v jehož obvodu leží pachtovaná nemovitost. Soud rozhodne o žádosti
v řízení nesporném. Vyhoví — li soud návrhu propachtovatele, vysloví zároveň, že pachtýř je povinen pachtovanou nemovitost propachtovateli odevzdati. Skončil — li pachtovní poměr dříve, než soud rozhodl, stanoví soud v rozhodnutí přiměřenou lhůtu k odevzdání nemovivitosti, nikoli však delší než 8 dnů.
(2) Neobnoví — li se podle § l, odst. l, věty druhé pacht v celém rozsahu a nedohodne — li se pachtýř s propachtovatelem o pozemcích, kterých se obnovený pacht bude týkati, rozhodne na žádost pachtýře nebo propachtovatele okresní soud. Při tom platí ustanovení odstavce l přiměřeně.
§ 7.
Právo propachtovatele domáhati se podle obecných ustanovení občanského práva předčasného zrušení pachtovní smlouvy zůstává nedotčeno.
§ 8.
Ustanovení zákona č. 46/1948 Sb. nejsou tímto zákonem dotčena.
§ 9.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministři spravedlnosti a zemědělství v dohodě se zúčastněnými ministry.
Státní tiskárna v Praze — 3768-48.