Národní shromáždění republiky Československé 1948.
L volební období. 1. zasedání.
44.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne.... .....1948
o některých opatřeních v oboru záloh na náhradu za některé válečné škody a škody způsobené mimořádnými poměry.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
čl. I.
(1) Zálohy na náhradu za škodu podle zákona ze dne 18. července 1946, č. 161 Sb., o zálohách na náhradu za některé válečné škody a škody způsobené mimořádnými poměry, lze poskytovati pouze na podkladě žádostí podaných ve lhůtě určené ve směrnicích ministerstva vnitra (§ 7 zákona).
(2) Zálohy na náhradu za škodu podle zákona, uvedeného v předchozím odstavci, lze poskytovati ve volných platidlech jen do vyčerpání částky 2. 070, 000. 000 Kčs, do níž se započítávají zálohy poskytnuté od 1. ledna 1947.
(3) Ministr financí se zmocňuje, aby tuto částku opatřil úvěrovými operacemi.
(4) Z částky uvedené v odstavci 2 budou státní pokladně uhrazeny zálohy vyplacené v roce 1947 a dále bude z ní uvolněno pro rok 1948 870, 000. 000 Kčs. částku určenou pro rok 1948 rozvrhne se zřetelem na skutečnou potřebu v jednotlivých zemích ministerstvo vnitra.
čl. II.
Nařízení Slovenské národní rady ze dne 2. prosince 1947, č. 82 Sb. n. SNR, o uspořádání některých finančních otázek, souvisejících s provedením nařízení č. 52/1945 Sb. n.
SNR, kterým se zrušují nabytí nemovitostí, spadajících pod československou pozemkovou reformu, které se uskutečnily na území dočasně okupovaném maďarským státem, se zrušuje od počátku své účinnosti.
čl. III.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr vnitra v dohodě s ministrem financí.
Důvodová zpráva.
K čl. I.
Návrh především časově omezuje podávání žádostí za zálohy na náhradu některých válečných škod a škod způsobených mimořádnými poměry (čl. I, odst. 1), a řeší otázku finančních prostředků pro poskytování záloh (čl. I, odst. 2 až 4).
Poskytování těchto záloh, které představuje významnou a rychlou pomoc sociálně slabým osobám — pokud nelze škody, které utrpěly, zmírniti jinými opatřeními vydanými v oboru válečných škod —, vyžaduje dalších státních prostředků, které nutno opatřiti úvěrem. V roce 1946 šlo o rozpočtenou částku 4 miliard Kčs, v roce 1947 se k tomuto účelu použilo celkem 1. 200, 000. 000 Kčs.
Poněvadž i další nezbytné zálohování válečných škod bude znamenati mimořádné zatížení státní pokladny, je třeba limitovati tuto akci jednak určením propadné lhůty k podání žádostí o zálohu, jednak vymezením celkové částky, kterou stát může na tento účel ve volných platidlech ještě poskytnouti.
Lhůta k podání žádostí je určena do 15. května 1948 ve směrnicích ministerstva vnitra vydaných v dohodě se zúčastněnými
ministerstvy podle § 7 cit. zákona (vyhláška ministerstva vnitra ze dne 15. dubna 1948, č. 599 ú. 1. I. ).
Skutečná potřeba, k níž se bude při rozvržení finančních prostředků v zemích českých a na Slovensku přihlížeti, se řídí počtem nevyřízených žádostí v té které zemi a výší uváděné škody, na jejíž náhradu je o zálohu žádáno, jakož i počtem žádostí již vyřízených a výší částek dosud vyplacených.
Příslušnou částku rozvrhne ministerstvo vnitra po slyšení zemských národních výborů, a pokud jde o Slovensko, po slyšení pověřenectva vnitra.
K čl. II.
Nařízení č. 82/1947 Sb. n. SNR se týká otázek, vyžadujících celostátní jednotné úpravy zákonem Národního shromáždění.
Otázka pravděpodobného zvýšení pracovního výkonu veřejné správy, které by bylo. spojeno s prováděním navrhovaného opatření, nepřichází v úvahu. Navržené opatření naopak přispěje k tomu, aby agenda spojená se zálohováním škod byla v celém rozsahu zvládnuta, a to v úseku časově omezeném, na rozdíl od dosavadního časově neomezeného provádění zákona.
V Praze dne 7. července 1948.
Předseda vlády: Ant. Zápotocký v. r..
Ministr vnitra:
Václav Nosek v. r.
Státní tiskárna v Praze — 3707-48