Pátek 17. dubna 1953

Súdruh Gottwald v období krutého kapitalistického útlaku ukázal slovenskému pracujúcemu ľudu cestu, po ktorej dosiahne porážku vykorisťovateľskej triedy, oslobodenie robotníckej triedy zpod triedneho útlaku i cestu k trvalému zabezpečeniu našej národnej slobody. Ukázal, že jediná cesta, ktorou možno dosiahnuť, že slovenský pracujúci ľud sa dostane na vysoký stupeň hospodárskeho a kultúrneho rozvoja, je neúprosný boj proti vláde buržoáznej reakcie a že len cestou jej porážky bude umožnený nástup novej víťaznej triedy na čelo štátu - československej robotníckej triedy. Ukázal, že nezávislosť Československa a sloboda Čechov a Slovákov môže byť zabezpečená len vo sväzku s mohutným Sovietskym sväzom a len vtedy, keď aj náš ľud pôjde po tej istej ceste, ktorú osvietil génius Lenina a Stalina.

Túto politiku súdruh Gottwald na čele strany a štátu v duchu Košického vládneho programu dôsledne robil od oslobodenia našej republiky slávnou Sovietskou armádou a po februárovom víťazstve, ktorého on bol organizátorom. Preto sa smrť súdruha Gottwalda bolestne dotkla srdca každého poctivého pracujúceho človeka na Slovensku. Plniť odkaz súdruha Gottwalda, dôsledne pokračovať v línii gottwaldovskej politiky výstavby socializmu v Československu a plniť prísahu, složenú prezidentom republiky súdruhom Antonínom Zápotockým nad rakvou súdruha Gottwalda, do poslednej litery - to je odhodlanie pracujúceho ľudu na Slovensku.

Preto pracujúci ľud na Slovensku s nadšením uvítal, že Národné shromaždenie Československej republiky za prezidenta republiky zvolilo súdruha Antonína Zápotockého, najbližšieho spolupracovníka súdruha Gottwalda, skúseného vodcu robotníckej triedy. Náš pracujúci ľud s nadšením prijal i vymenovanie súdruha Viliama Širokého za predsedu československej vlády. (Potlesk.) V gottwaldovskom vedení strany a štátu vidí pracujúci človek na Slovensku záruku ďalších úspechov, nových veľkých víťazstiev, záruku výstavby socialistickej spoločnosti v Československu podľa vzoru Sovietskeho sväzu.

Súdruh Široký vo včerajšom vládnom vyhlásení povedal: "Jednotu ľudu a tým silu a pevnosť nášho ľudovodemokratického štátu budeme upevňovať ďalším prehlbovaním družby a bratstva Čechov a Slovákov, rovnoprávneho spolunažívania občanov všetkých národností. Materiálnym základom rovnoprávnosti Čechov a Slovákov je úspešne sa rozvíjajúca socialistická industrializácia Slovenska. Vláda republiky bude v politike rovnoprávnosti a trvalého sjednotenia našich národov do pevného štátneho sväzku pokračovať. Bude pokračovať v industrializácii Slovenska a vo vytváraní materiálnych predpokladov pre nebývalý rozkvet hospodárstva a národnej kultúry na Slovensku, pre kultúrny rozvoj všetkých národností."

Naša strana a vláda od oslobodenia dosiahly na Slovensku grandiózne výsledky.

Aké výsledky sme dosiahli v industrializácii Slovenska v piatom roku Gottwaldovej päťročnice? Roku 1952 priemyselná výroba na Slovensku vzrástla oproti roku 1951 o 24 % a úroveň z roku 1937 byla prekročená 4 a pol razy. V ťažkom priemysle vzrástla priemyselná výroba o 39 % oproti roku 1951 a výrobu z roku 1937 prekročila 6,3krát. Zárobky oproti roku 1951 stúply o 10 % a produktivita práce o 25 %. Počet pracovníkov v priemysle vzrástol oproti roku 1937 na trojnásobok a podiel zamestnancov v priemysle v celkovom počte obyvateľstva vzrástol z 2,6 % z roku 1937 na 9 %. Táto číslica je o niečo vyššia ako priemerná zamestnanosť obyvateľstva v priemysle v celoštátnom meradle pred vojnou. Hospodárska štruktúra Slovenska sa od základu zmenila. Zo zaostalej poľnohospodárskej krajiny sa stala krajina s prevahou priemyselnej výroby.

Zvýšené úlohy päťročného plánu otvárajú pracujúcemu ľudu Slovenska ďalšie perspektívy. Rastú nové priemyselné strediská na miestach, kde predtým nebol žiaden alebo temer žiaden priemysel. Súbežne s tým vyrastajú nové moderné sídliská a nové priemyselné mestá. Všade, na každom kroku stretávame sa pritom s bratskou pomocou českej robotníckej triedy a pociťujeme oporu a bratskú pomoc so strany Sovietskeho sväzu. Jedným z typických miest, kde sa utešene rozvíja súdružská spolupráca niekoľkých národností, je napríklad Komárno. Tu na výstavbe moderných lodeníc na výrobu riečnych lodí pracujú bok po boku maďarskí pracujúci so slovenskými robotníkmi, pričom je tam aj značný počet českých robotníkov, majstrov a technikov. Pri ovládnutí najmodernejšej organizácie práce a techniky pomáhajú im sovietski súdruhovia.

V Komárne rastú bloky nových domov, vznikajú nové priestranné ulice a námestia, otvorilo sa tu Oblastné maďarské divadlo a nebude dlho trvať a Komárno sa stane moderným socialistickým mestom na Dunaji.

Do nepoznania sa mení i najsevernejší, do nedávna najzaostalejší kút Slovenska - Orava. Aj tu kypí budovateľská práca. Rozvíja sa tvorivé nadšenie. Opäť s pomocou bratskej českej robotníckej triedy vyrástly tu celkom nové závody v Dolnom Kubíne, Mokradi, Istebnom a Nižnej. No najvynikajúcejším dielom je tu Oravská priehrada, najväčšia vodná stavba v strednej Europe. Tak sa vytvárajú predpoklady k čo najrýchlejšiemu odstráneniu hospodárskej, sociálnej a kultúrnej nerovnosti Slovenska v pomere k vyvinutejším a vyspelejším českým krajom.

Na zásadách modernej veľkovýroby budujeme na Slovensku i výrobu poľnohospodársku. Na našich dedinách sme mali začiatkom roku 1953 1.700 jednotných roľníckych družstiev III. a IV. typu, ktoré hospodária na 37,4 % celkovej výmery ornej pôdy a spolu so štátnymi majetkami a iným verejným sektorom na 46 % ornej pôdy na Slovensku. V Bratislavskom, nitranskom a Banskobystrickom kraji máme už 50 % pôdy, obrábanej našimi JRD.

Na kultúrnom poli sa dôsledne usilujeme, aby naša kultúra - formou národná, obsahom socialistická - plnila úlohy revolučného boja za socializmus, za socialistickú výchovu más.

Nevídaný rozmach školstva na Slovensku ukazuje na obrovskú starostlivosť našej strany a vlády o kultúrne povznesenie Slovenska. Počet materských školiek na Slovensku sa oproti roku 1947 zdesaťnásobil, počet stredných škôl je oproti roku 1937 štvornásobný. V počte poslucháčov na vysokých školách sme proti tomu istému roku dosiahli taktiež štvornásobok.

Dokladom správnej politiky našej strany a vlády je aj rýchly rozvoj ukrajinských a maďarských škôl na Slovensku. Dnes máme 83 materských, 250 národných a 54 stredných škôl, 7 gymnázií, pedagogických gymnázií a odborných škôl s pobočkami s vyučovacím jazykom ukrajinským. Máme 215 materských, 553 národných a 119 stredných škôl, 12 gymnázií, pedagogických gymnázií a odborných škôl s vyučovacím jazykom maďarským.

Toto sú stručne načrtnuté výsledky budovateľského úsilia nášho pracujúceho ľudu, vedeného Komunistickou stranou Československa. Sme uprostred veľkého budovateľského dieľa, v ktorom sa mohutne rozvinuly tvorivé sily nášho ľudu.

Vládnu a výkonnú moc na Slovensku - ako aj v celej našej vlasti - uskutočňuje ľud cestou svojich zástupcov, volených zo svojho stredu, a to bez akýchkoľvek rozdielov. Buržoázni nacionalisti sa snažili príslušníkov iných národností, najmä Maďarov a Ukrajincov, zbavovať možnosti zúčastňovať sa na vládnych a výkonných štátnych funkciách. Dnes na správe svojich vecí zúčastňuje sa všetok pracujúci ľud bez rozdielu cestou svojich najlepších, najpokrokovejších a najschopnejších zástupcov. Trváme na tom, aby národné výbory boly ozajstným výrazom moci ľudu v obciach, v okresoch a krajoch, aby v nich mali účasť robotníci, malí a strední roľníci, pracujúca inteligencia, ženy i mládež tak, ako to určuje naša Ústava 9. mája.

Včerajšie vládne vyhlásenie, prednesené Národnému shromaždeniu predsedom vlády súdruhom Širokým, je v úplnom súlade s vôľou a túžbami nášho ľudu a bude na Slovensku prijaté s radostným súhlasom a bojovým odhodlaním. (Potlesk.) Budeme upevňovať silu a moc nášho ľudovodemokratického štátu, odshora nadol upevňovať štátnu disciplínu, posilňovať obranyschopnosť republiky, silu jej armády, jej politiku zabezpečovania svetového mieru v rámci mierového tábora, vedeného Sovietskym sväzom. (Potlesk.)

Budeme upevňovať jednotu Čechov a Slovákov v duchu nerozbornej jednoty našej drahej československej vlasti. V duchu tejto jednoty budeme odhaľovať a zneškodňovať všade všetkých nepriateľov ľudu a štátu, na každom kroku ako oko v hlave budeme chrániť jednotu nášho ľudu, ukovanú Komunistickou stranou a súdruhom Klementom Gottwaldom na žulovom základe leninsko-stalinskej národnostnej politiky. (Potlesk.)

Pracujúci ľud na Slovensku bude ďalej stupňovať svoje pracovné úsilie rozvíjaním socialistického súťaženia a prijímaním záväzkov k 1. máju a ku Dňu oslobodenia - 9. máju, ako aj k X. sjazdu KSS. Nebudeme šetriť svoje sily a piaty rok Gottwalsovho päťročného plánu úspešne splníme.

Budeme ešte viac prenášať k nám sovietske skúsenosti na všetky pracoviská v závodoch, v JRD, skúsenosti veľkej modernej sovietskej techniky a vedy. Povedieme náš ľud k ešte tesnejšiemu primknutiu sa k nášmu najväčšiemu bratovi a osloboditeľovi, sovietskemu ľudu a veľkej Komunistickej strane Sovietskeho sväzu. (Potlesk.)

Somkneme ešte viac všetky zdravé a pokrokové sily našej vlasti okolo našej rodnej komunistickej strany a vlády, vedenej súdruhom Širokým, a budeme smele a pevne kráčať pod vedením súdruha Antonína Zápotockého v duchu odkazu súdruha Gottwalda. (Potlesk.)

Podpredseda Žiak: Prerušujem schôdzku na jednu hodinu.

(Schůze přerušena v 10 hod. 21 min. - opět zahájena v 11 hod. 28 minut.)

(President republiky vstupuje do své lóže. - Přítomní povstávají a vítají presidenta dlouhotrvajícím potleskem a skandovaným voláním: Ať žije soudruh Zápotocký!)

Místopředseda dr Polanský: Zahajuji přerušenou schůzi. Uděluji slovo dalšímu přihlášenému řečníkovi, posl. Pelikánovi.

Posl. Pelikán: Soudruhu presidente, soudružky a soudruzi!

Prohlášení naší vlády, přednesené včera jejím předsedou soudruhem Širokým, se stane bojovou výzvou pro veškerou naši mládež. Za výstižnými a jasnými slovy vládního prohlášení vidíme my, mladí lidé, náš dnešní bohatý život, za nějž vděčíme našemu nezapomenutelnému učiteli a otci, soudruhu Gottwaldovi, naší komunistické straně a vládě Národní fronty. Současně za nimi vidíme i zřetelné obrysy zítřejšího života, který bude ještě bohatší a radostnější. Smělé a veliké cíle vždy strhují mládež a ještě nikdy v minulosti nemohla u nás mladá generace tak rozepnout svá křídla, jako generace naše, zrozená v epoše Stalinově a Gottwaldově.

Naše mládež si vysloužila vysoce čestný a hrdý název "mládež Gottwaldova". Vepsala si na své prapory a do svých srdcí milovaného soudruha Gottwalda proto, poněvadž s jeho jménem je spjat celý náš nový život, všechno to, co ho činí tak šlechetným, čestným a velikým. Soudruh Gottwald nám nejen otevřel cestu k mládí, v němž není nezaměstnanosti, krise a hladu, nýbrž dal nám i nový, vznešený smysl života: bojovat za uskutečnění nejušlechtilejších idejí socialismu, za odstranění příčin válek a bídy a tím za skutečné a trvalé štěstí všech pracujících.

Vidíme proto nyní svůj vlastenecký úkol v tom, abychom obětavě bojovali za splnění programu naší vlády, která v čele se soudruhem Širokým a pod vedením našeho presidenta soudruha Zápotockého je pevnou zárukou, že odkaz soudruha Gottwalda bude neochvějně uskutečňován a dále rozvíjen. (Potlesk.)

Naše vláda se může spolehnout, že mládež bude nadšeně a s iniciativou podporovat její politiku dalšího rozvoje socialistického průmyslu, neboť naše mládež se již přesvědčila, že mohutný socialistický průmysl je zdrojem síly republiky a základnou rozvoje všech schopností a talentů pracující mládeže. Tento postoj mládeže k výstavbě průmyslu je založen na poznání, že nebudujeme jakýkoliv průmysl, nýbrž průmysl socialistický, který se od základu liší od průmyslu kapitalistických zemí, kde mládež právem vidí v továrnách galeje, měnící mladé lidi v roboty a otroky a vysávající bezohledně jejich síly, pokud ovšem nejsou ještě rychleji ničeni nezaměstnaností a hladem. Pro naši mládež má velký význam to, že náš socialistický průmysl je budován na základě rozvoje nejvyšší techniky, která osvobozuje lidskou práci od dřiny. Proto náš socialistický průmysl vytváří nový typ dělníka i nového hrdinu naší mládeže: dělníka-úderníka a novátora, který přemýšlí o své práci, vkládá do ní všechen svůj um, neustále zvyšuje svou kvalifikaci a neptá se jen a především, co za to dostane, ale hlavně dbá o to, aby pomohl rozmnožit společné bohatství, které je zdrojem i jeho osobního blahobytu.

A že takových lidí je mezi naší mládeží stále více, o tom svědčí nynější předmájové soutěžení, v němž mladí lidé uzavřeli přes 80.000 osobních a 14.000 kolektivních závazků, z nichž některé jsou vynikajícím přínosem pro naše hospodářství. Na výzvu Obstovy svazácké úderky z dolu Zárubek, která se zavázala do 1. Máje vytěžit nad plán 4.000 tun uhlí, odpověděly svazácké úderky v ostravsko-karvinském i ostatních revírech, a dnes mají mladí havíři na závazcích již více než 130.000 tun uhlí. (Potlesk.) Podobně mladí hutníci uzavřeli v předmájové soutěži závazky na více než 19.000 tun oceli a 1.100 tun válcovaných výrobků nad plán. (Potlesk.)

S hlediska vládního prohlášení je zvláště důležité, že většiny úspěchů mladých dělníků, techniků i kolektivů bylo dosaženo používáním nové techniky a zejména sovětských zkušeností, a pod vedením zkušených mistrů a pracovníků technické inteligence. Tak na př. mladí taviči Nové huti Klementa Gottwalda z party s. Benka zkrátili podstatně dobu trvání taveb hlavně díky uplatňování rad laureáta Stalinovy ceny Ing. Mališeva, a správným používáním techniky.

Na této své cestě za technickým pokrokem potřebuje mládež pomoc starších soudruhů a především odborníků, jejichž zkušenosti mohou dát správný směr mládežnickému elánu a iniciativě. Tak jako jsou mladí lidé vděčni za každé poučení, tak se na druhé straně nesmějí dát odradit netečností nebo konservativními názory některých odborníků a musí směle, leckde i proti jejich vůli prorážet cestu novým methodám.

Vládní prohlášení nás nabádá k tomu, abychom si všímali vážného zjevu, kdy se někteří mladí pracovníci domnívají, že mají právo pro svůj věk pracovat neukázněně a že se snad přesná pracovní disciplina nesnáší s mládežnickým rozmachem. To je velmi škodlivý názor. Právě proto, že my mladí milujeme svobodný život, musíme být vzorem kázně, bez níž se nedá vyhrát žádná bitva, tím méně tak obtížná a složitá, jakou my dnes vedeme.

Velký význam pro naši mládež mají slova soudruha Širokého, že vláda bude poskytovat všemožnou pomoc rolníkům při přechodu k družstevní velkovýrobě, moderně zmechanizované a vybavené všemi agrotechnickými vymoženostmi. Namísto staré, zaostalé a sobeckými vztahy znetvořené vesnice, v níž se schopní mladí lidé dusili a z níž právem utíkali, začínají se rýsovat obrysy nové, moderní a pokrokové vesnice, která dá nadané mládeži netušené příležitosti k rozvinutí všech technických znalostí a světlého života. Mnoho mladých lidí tyto nové možnosti dosud nevidí a raději se vyhýbají obtížím, které s sebou tento historický přerod vesnice přináší. Příklady takových průkopníků, jako svazačky Petríkové z JZD v Brestovanech u Trnavy, která dá našemu zásobování 4.500 kg vepřového masa, 21letého Ondry Harazima ze státního statku Vimperk, který při používání methody Malininové dosáhl u 5 dojnic průměrné dojivosti 24 l, nebo traktoristy Maříka ze stříbrské STS, který plní normu na 220 procent, ukazují možnosti uplatnění mládeže na vesnici i cestu, jak onu krásnou perspektivu naší vesnice co nejvíce přiblížit. Překážky, které dnes na vesnici ještě stojí v cestě novému životu, nesmějí mladé lidi odradit, ale naopak měly by být výzvou pro tisíce smělých chlapců a děvčat, aby se věnovali zemědělství a stali se po příkladu sovětských komsomolců průkopníky socialismu na vesnici.

Mládež je právem hrdá na své úspěchy. Nesmí však nikdy zapomínat, že tyto úspěchy jsou jen součástí úspěchů všeho pracujícího lidu a že jsou umožněny právě velkou péčí a pomocí, jež věnují naše strana a vláda mladé generaci. Dnes již naštěstí byly v mládeži většinou překonány škůdcovské vlivy, projevující se také ve vyvolávání mládežnického avantgardismu pod heslem "mládež vede" a pod rouškou lichocení a pochlebování mládeži, že jedině ona je povolána vytvářet nový život a že ona může všechno i bez vědomostí. Naše mládež má svou zdravou ctižádost a chce si uchovat a rozvíjet všechny přednosti svého mládí: elán, svěžest, nadšení a rozlet; ale je jí cizí halasná vypínavost a pohrdavý poměr k starší generaci a k jejímu dílu a nahromaděným zkušenostem. Vždyť dobře víme, že bychom dnes nemohli žít tak šťastně, kdyby nebylo bojů revolučních bojovníků a strastiplných bojů minulých generací. Jsme naopak hrdi na to, že jsme dědici a pokračovateli těch velkých a slavných bojových tradic našich předků, jsme hrdi na bohatou klenotnici naší demokratické národní kultury a na všechno velké a cenné, čím náš lid v minulosti přispěl světovému pokroku.

Proto je životním zájmem mládeže, aby se učila, aby si osvojovala všechny poklady vědění, jež lidstvo shromáždilo, a aby přitom každý krok svého učení spojovala s účastí v boji za nový, socialistický život, jak nás tomu učili soudruzi Lenin, Stalin a Gottwald. Zatím co kapitalistický svět se třese strachem před vědou a vzděláním, zavírá školy, pálí knihy a hlásá návrat ke středověkým pověrám a tmářství, naše vláda ve svém prohlášení se obrací zejména k mládeži s výzvou k nástupu za osvojování si vědomostí, za získání vysoké odborné kvalifikace, za zvyšování politického uvědomění. Musíme přiznat, že ještě ani zdaleka ne všichni mladí lidé chápou význam a nutnost vzdělání. A zde čeká náš ČSM velký úkol zanítit všechny nadané mladé lidi a probudit v nich touhu dobýt pevnosti vědy, neboť, jak učil komsomolce soudruh Stalin, "tuto pevnost musí dobýt mládež, chce-li být stavitelem nového života, chce-li se stát opravdovou směnou staré gardy."

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP