Pátek 12. prosince 1952

(Začátek schůze v 9 hod. 9 min.)

Přítomni:

Předseda dr John.

Místopředsedové dr Polanský, Fiala, Valo, David, Žiak.

Členové vlády: náměstkové předsedy vlády Široký, Fierlinger; ministři Bacílek, Dvořák, Harus, dr Havelka, Maurer, dr Nejedlý, dr Neuman, dr h. c. Plojhar, dr Rais, Smida, dr inž. Šlechta.

239 poslanců podle presenční listiny.

Z kanceláře NS: gen. tajemník NS Kováčik; jeho náměstek dr Rattinger.

Předseda (zvoní): Zahajuji 69. schůzi Národního shromáždění.

Sděluji, že mandátový výbor ve své schůzi dne 11. prosince 1952 prozkoumal a navrhuje ověřit poslanecké mandáty poslanců: Imricha Daniše, Jana Krátkého, Františka Kutiše, Juraje Liboviče, Fedora Zorkócyho a Josefa Zváry.

Jsou nějaké námitky ? (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Národní shromáždění vzalo tedy na vědomí usnesení mandátového výboru a ověřilo tak poslanecké mandáty jmenovaných poslanců. Podle denního pořadu usneseného užším předsednictvem Národního shromáždění, který byl již členům Národního shromáždění rozdán, je na pořadu dnešní schůze

1. Zpráva výboru kulturního (tisk 672) k vládnímu návrhu zákona o organisaci tělesné výchovy a sportu (tisk 662).

2. Zpráva výboru branného a bezpečnostního (tisk 670) k vládnímu návrhu zákona o reorganisaci branné výchovy (tisk 659).

3. Zpráva výboru branného a bezpečnostního (tisk 673) k vládnímu návrhu zákona o materiálním zabezpečení příslušníků ozbrojených sil (tisk 660).

4. Zpráva výboru branného a bezpečnostního (tisk 671) k vládnímu návrhu zákona o důchodovém zaopatření příslušníků ozbrojených sil (tisk 661).

5. Zpráva výboru zemědělského (tisk 697) k vládnímu návrhu zákona o Československé akademii zemědělských věd (tisk 684).

Jsou nějaké námitky proti tomuto pořadu? (Nebyly.)

Námitek není.

Podle § 24 odst. 1 jedn. řádu rozhoduje Národní shromáždění o pořadu prostým hlasováním bez rozpravy.

Dám tedy hlasovat.

Kdo souhlasí s navrženým pořadem dnešní schůze, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Děkuji vám. To je většina. - Navržený pořad je tedy schválen.

Ke slovu se mimo pořad přihlásila posl. Kleňhová-Besserová. Dávám jí slovo.

Posl. Kleňhová-Besserová: Paní a pánové, soudruzi a soudružky!

Dnešního dne zahajuje jednání Kongres národů za mír ve Vídni, k jehož práci je soustředěna pozornost všech poctivých lidí na celém světě. Kongresu národů za mír se účastní delegáti všech národů, ras, vyznání i společenského postavení, aby si určili konkretní úkoly v boji za mír. Kongres bude rokovat o nejžhavějších tužbách lidu celého světa: o zastavení válek, které se nyní vedou na světě, o skončení ničivé studené války a o zajištění nezávislosti pro všechny národy na světě. To jsou otázky, které leží na srdci většině pokrokových a demokraticky smýšlejících lidí, které leží na srdci všem těm, kteří chtějí žít v klidu, kteří si nepřejí rozpoutání nové světové války.

I my všichni u nás v Československu, všechen náš pracující lid, sledujeme velmi pozorně otázky zápasu za mír a všechny události, které se zachováním míru souvisí. Sledujeme zejména mezinárodní události v těch případech, kde se objevují nové možnosti řešení obtížných a závažných otázek cestou mírovou, nikoli cestou násilí. Náš pracující lid denně sleduje jednání v Organisaci národů o zastavení války v Koreji, horlivě podporuje zákaz výroby atomové zbraně a ostatních zbraní hromadného vraždění lidí a vřele si přeje uzavření mírové smlouvy s Německem, která by je sjednotila a postavila celé jako jednolitou zem na cestu demokracie a míru.

Lidé u nás hluboce sympatisují s nešťastným korejským národem, vybíjeným a ničeným těmi, kdo v jeho zemi nemají co pohledávat. Jaký zájem tu může míti průměrný americký občan-voják, který doma má svou rodinu a své děti? Jaký zájem vede tyto lidi k činům tak krutým, jako je vraždění bezbranných korejských dětí, žen a starců v této zemi "jitřní svěžesti"? Jaký zájem mohou míti americké matky na tom, aby se jejich synové stávali v Koreji loupežníky a vrahy nevinných občanů? Podle našeho názoru tato válka není zájmem amerického pracujícího lidu. Existují zde jen zájmy amerických zbrojařů, bankéřů a dolarových magnátů, kteří v zájmu svých zisků, v zájmu toho, aby prosperovaly jejich zbrojařské podniky, rozpoutali tuto novou válku.

My jsme v hloubi duše přesvědčeni, že otázka Koreje je řešitelná jiným způsobem, bez vraždění nevinných a bezbranných, bez hrubého zasahování do vnitřních záležitostí a práv korejského lidu.

Proto náš lid volá k lidu těch zemí, jejichž armády jsou zúčastněny na provádění intervence v této zemi: Zastavte válku v Koreji! (Hlučný potlesk.) Až se doma podíváte na své dítě, na svou ženu, vzpomeňte na ženy a děti korejské, které nechtí nic jiného, než v klidu a míru budovat svou zem, a které na tento život mají stejné právo jako lid vašich zemí.

Se živým zájmem sledujeme všechny návrhy Sovětského svazu na mírová řešení otázek Německa. My, českoslovenští lidé, si z hloubi duše přejeme, aby naši sousedé mohli žít v míru, aby mohli budovat stejně jako my svou zemi a připravit šťastný a radostný život pro své děti.

Jsme si však vědomi, že mír nelze si jenom přát. Za mír je nutné bojovat. My bojujeme za mír denně na svých pracovištích plněním pracovních úkolů malých i velkých, abychom svou vlast učinili nejen krásnou, ale i obranyschopnou.

Vídeňský kongres národů je novým historickým příspěvkem k zápasu všech pokrokových lidí světa za zachování míru, k němuž tak významnou měrou přispívá politika Sovětského svazu. Veliký přítel pracujících celého světa soudruh Stalin řekl na XIX. sjezdu slavné strany Lenina a Stalina: "Zájmy naší strany nejen nejsou v rozporu se zájmy mírumilovných národů, nýbrž s nimi naopak splývají, a pokud jde o Sovětský svaz, jsou jeho zájmy vůbec neoddělitelné od věci míru na celém světě." (Hlučný potlesk.)

Tato slova jsou dokladem myšlení sovětského lidu, který, hluboce ponořen do budování komunismu, každým svým činem bojuje za zachování míru. Sovětský svaz a jeho mírová politika jsou majákem a záchranou pro mírumilovné lidi na celém světě. Proto není a nemůže být poctivého člověka ve světě, není a nemůže být poctivého Čecha a Slováka, který by s hlubokým obdivem nesledoval obrovskou práci Sovětského svazu a soudruha Stalina pro zachování míru. (Hlučný potlesk.)

My v Československu můžeme posoudit, co znamená mírová politika Sovětského svazu pro bytí a rozvoj života v každé jednotlivé zemi. Jaký neocenitelný pocit jistoty a bezpečnosti dává nám naše smlouva o spojenectví a vzájemné pomoci se Sovětským svazem, jejíž výročí slavíme právě dnešního dne. (Hlučný po. tlesk.) Již sama skutečnost uzavření smlouvy v roce 1943 vlila našemu lidu novou sílu k dalšímu a nesmlouvavému boji proti okupantům, proti fašismu. A pomoc, kterou poskytuje Sovětský svaz našim národům, je neocenitelná.

Z rukou slavné sovětské armády jsme v roce 1945 přijali svobodu a za účinné pomoci Sovětského svazu jsme začali budovat socialismus v naší vlasti. Sovětský svaz nám pomohl v roce 1947, kdy jsme byli v tísni. Sovětský svaz nám denně a účinně pomáhá při překonávání všech obtíží, při budování lepšího života tím, že můžeme přebírat všechny zkušenosti a methody práce sovětských novátorů a stachanovců, kolchozníků, vědců i umělců pro svoji práci na poli hospodářském, kulturním i ve veřejném životě.

A nejen to. Naše smlouva se Sovětským svazem nám dává neocenitelný pocit jistoty a bezpečnosti proto, že víme, jak opravdově sovětský lid bojuje za mír. Před měsícem se vrátila ze Sovětského svazu delegace Svazu československo-sovětského přátelství, jejímž jsem byla účastníkem. A my jsme se v Sovětském svazu na vlastní oči přesvědčili, jaká síla a hloubla je v mírovém budování sovětského lidu, který je si vědom toho, že svou prací přináší největší dar světovému míru. My jsme se však přesvědčili též o tom, že sovětský lid podle slov moudrého praporečníka míru soudruha Stalina vzal věc míru pevně do svých rukou a chce ji vésti a povede ji až do konce. (Potlesk.)

Nám československým lidem je známo, že západní imperialisté usilují o nadvládu ve světě a o podrobení všech mírumilovných národů a že se neštítí použít těch nejpodlejších prostředků, aby dosáhli svého cíle.

Před několika dny stála před soudem našeho lidu ohavná smečka trockisticko-sionistických banditů v čele se Slánským, která měla za úkol rozvrátit naše hospodářství, rozbít spojenecké a přátelské svazky se Sovětským svazem a provést znovunastolení kapitalismu v naší zemi. Soudní proces vcelku ukázal politiku těch, v jejichž službách pracovali. Ukázal celou koncepci politiky západních imperialistů. A touto koncepcí je politická zrada, špionáž, krádež, podvod a vražda.

To vše prováděli ti, kteří se ukázali v ohavnosti zrady, páchané na vlastním lidu, kteří zrazovali naši vlast a celý náš krásný, mírumilovný život. Stejně jako Tito v Jugoslavii chovali šílenou nenávist k Sovětskému svazu a proto nás chtěli odtrhnout a odvrátit od tohoto našeho věrného spojence. Chtěli pošlapat a zničit hluboké a vroucí přátelství našich národů k Sovětskému svazu a soudruhu Stalinovi. Nevyšlo jim to však. Naše dělnická třída a všechen pracující lid pod bdělým a moudrým vedením presidenta republiky Klementa Gottwalda zmařil plány těchto záškodníků. Před zrakem našeho lidu a celého světa se ukázalo nejen to, co napáchali v naší zemi, ale kam směřovaly jejich konečné cíle: učinit z našich národů otroky západních imperialistů. Zničením tohoto protistátního spiknutí byla zasazena těžká rána plánům válečných žhářů. Tím byl přinesen velký příspěvek k posilnění a upevnění světového míru.

Poučeni těmito zkušenostmi budeme bdělejší a ostražitější, budeme ještě houževnatější v boji za mír, za štěstí našich národů, za štěstí lidstva celého světa. Budeme však ještě tvrdší a neúprosní vůči všem, kdo by chtěli - ať zvenčí nebo uvnitř - rušit mír našich domovů a budování socialismu v naší vlasti. (Potlesk.)

Ano, ve jménu míru, štěstí našich dětí, štěstí našich národů, budeme upevňovat a prohlubovat své nehynoucí přátelství a spojenectví se Sovětským svazem a jeho lidem. Nic a nikdo nás nemůže odvrátit a strhnout s cesty budování socialismu, s cesty boje za mír. (Potlesk.)

Ve jménu míru budeme všude čestně plnit svoje pracovní i vlastenecké úkoly do posledního písmene. Ve jménu míru budeme za vedení našeho milovaného presidenta republiky Klementa Gottwalda čestně plnit úkol úderné brigády, kterým nás na XIX. sjezdu slavné KSSS vyznamenal soudruh Stalin. (Potlesk.) V tomto smyslu zdravíme jménem Národního shromáždění i jménem československého lidu Kongres národů za mír ve Vídni. Mír je nejdražším statkem národů celého světa. Pro zachování míru se nesmíme leknout žádných obtíží ani obětí. O mír nebudeme prosit, za mír budeme bojovat.

Mír může být zachován! Mír musí být zachován! (Dlouhotrvající potlesk.)

Předseda: Děkuji paní posl. Kleňhové-Besserové za její projev.

Přistoupíme k projednávání prvního bodu pořadu, kterým je

1. Zpráva výboru kulturního k vládnímu návrhu zákona o organisaci tělesné výchovy a sportu (tisk 672).

Zpravodajem je posl. Daubner; dávám mu slovo.

Zpravodajca posl. Daubner: Vážené Národné shromaždenie, súdružky a súdruhovia!

Vláda predkladá Národnému shromaždeniu osnovu zákona, ktorým má byť zaistené rozšírenie telesnej výchovy a športu do širokých más pracujúcich celej našej vlasti. Význam tohto kroku je veľký. Pristupujeme k tejto novej organizácii v dobe, keď vrcholí boj nášho pracujúceho ľudu za víťazné dokončenie 4. roku Gottwaldovej päťročnice a keď náš ľud stupňuje svoje úsilie aby boly vytvorené predpoklady úspešného nástupu do ďalšieho roku päťročnice.

V tomto boji významné miesto náleží aj našej telovýchove a športu. Ide o to, aby sa naša telovýchova a šport staly mocným činiteľom, ktorý pomáha vychovávať zdatných, zdravých a uvedomelých občanov, pripravených plniť svoje úlohy na pracoviskách a odhodlaných brániť svoju socializmus budujúcu vlasť.

Predložený návrh zákona je dôkazom starostlivosti našej vlády o potreby pracujúceho ľudu aj v oblasti telovýchovy a športu. Naplňuje sa definícia súdruha Stalina o ekonomickom zákone socializmu, ktorého základom je zabezpečenie maximálneho uspokojovania materiálnych a kultúrnych potrieb spoločnosti. Náš ľudovodemokratický štát už urobil desiatky opatrení, aby naša mládež a všetok pracujúci ľud mohol užívať blahodarnosť telovýchovy a športu. Dôkazom toho je výstavba športovísk, telocvičieň, organizovanie škôl, kurzov, prípravných táborov atď. Vďaka budovateľskej práci nášho ľudu môže štát venovať značné prostriedky v štátnom rozpočte na ďalší rozvoj telovýchovy a športu.

Vďaka víťazstvu robotníckej triedy u nás prestáva byť telocvik a šport predmetom kšeftárenia športových podnikateľov, ako to bolo v minulosti a ešte je v kapitalistických krajinách. Tam telovýchova a šport slúži záujmom bezcitných maklérov ako výnosný obchod. Predávajú a kupujú športovcov ako na otrokárskom alebo konskom trhu. Čerta im záleží na masovosti a mravnom poslaní športu. Ide im o to, aby kasa bola plná. Preto oživujú najspodnejšie pudy človeka. Z mladých nádejných ľudí vychovávajú chladných, prefíkaných, vypočítavých prospechárov. Vymýšľajú možné i nemožné "športy", aby vylákali čo najviac peňazí od ľahkoverných ľudí na t. zv. športových podnikoch. Humbug, kravál, senzácie okolo primadón a rarít majú zaistiť tučné zisky. V Amerike aj to volajú športom, ako píše ich športová tlač, že akýsi rekorman Johny Conor postrkoval nosom po ceste na vzdialenosť 100 km búrsky oriešok. (Veselost.) A Federácia pľuvačov má vraj tiež pekné výsledky v pľuvaní na diaľku, do výšky a do cieľa. (Veselost.) Dvadsaťhodinové tancovačky do úmoru a podobné "športové" senzácie sú výplodom toho vychváleného amerického spôsobu života. Surovosť, zvrhlosť a podvod je krédom športových businessmanov. Zarábajú na tom, že v ringu tečie krv, že slávneho černošského športovca Jesse Owensa prinútili behať o preteky s koňmi a so psami. Toto všetko sú typické produkty prehnitej buržoáznej spoločnosti, ktoré sú nástrojom, aby mohli vojnoví krvilačníci ľahšie strhnúť mládež do agresívnych vojen. Buržoázny šport je súčiastkou ohlupovacej imperialistickej politiky, učí surovosti a bezohľadnosti.

Iné poslanie má telovýchova a šport v Sovietskom sväze a ľudových demokraciách. Má ušľachtilé poslanie vychovávať človeka zdravého, silného a krásneho. Prevaha mierového tábora na čele s SSSR aj na poli telovýchovy a športu se ukázala na olympiáde v Helsinkách. Ukázalo sa, že to najcennejšie - zdravý človek, jasná myseľ - je produktom socialistickej spoločnosti. Márne boly intrigy a čachre niektorých členov olympijského výboru s rúbačkami na ihriskách, podplácanie rozhodcov a pod. Celý svet videl klady a zápory dvoch rozdielnych politických a hospodárskych systémov. Ukázala sa prevaha vôle, odvahy, vyspelosti a disciplíny ako dôkaz toho ako si v SSSR a ľudových demokraciách vážime to najcennejšie - človeka. Preto toľko zlosti a ohováračiek. Výsledky v Helsinkách tak nastrašily pánov čachrárov, že už teraz robia prípravy, ako sa vyhnúť podobnému debaklu tým, že chcú vypustiť ženské súťaže a obmedziť účasť športovcov z jednotlivých krajín. Táto pštrosia politika ich nezachráni. Tábor pokroku a mieru stále mohutnie a rastie a preto má ľud všetky predpoklady ďalších úspechov aj na poli telovýchovy a športu.

Aj v našej vlasti sa stal ľud svojím vládcom a sám si rozhoduje o svojom osude. Po víťaznom Februári bolo urobené sjednotenie telovýchovy a športu v organizácii Sokola. Od tejto doby bolo dosiahnuté mnoho dobrých výsledkov. Zvláštnej zmienky zaslúži celý rad dosiahnutých rekordných výkonov. Tiež počet súťažiacich o Tyršov odznak zdatnosti I. a II. stupňa svedči o rastúcom záujme o telovýchovu, čoho dôkazom boly aj športové hry mládeže. Napriek dosiahnutým výsledkom má však naša telovýchova a šport mnoho vážnych nedostatkov. Dosiaľ sa telovýchova nestala aktívnym činiteľom v našej budovatelskej práci. Je ešte vždy prevážne odtrhnutá od našich závodov, fabrík a podnikov. Práve preto, že chýba spojenie s pracoviskami, kde prebieha boj za vytvorenie nového spoločenského poriadku, stojí telovýchova mimo tento nový život.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP