Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

5. zasedání.

1200.

Vládní návrh,

kterým se předkládá ústavodárnému Národnímu shromáždění republiky Československé k projevu souhlasu dodatkový protokol k pařížské reparační dohodě ze dne 21. prosince 1945, podepsaný dne 14. dubna 1948.

Návrh schvalovacího usnesení.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s dodatkovým protokolem k pařížské reparační dohodě, vyhlášené pod č. 150/47 Sb., o přístupu Pakistanu k této dohodě, podepsaným dne 14. dubna 1948.

Důvodová zpráva.

Po vydání britského zákona o indické nezávislosti (Indian Independence Act, 1947) se Indie rozdělila na dva státy s dominiálním statutem: Indii (t. zv. Hindustan) a Pakistan. Pakistan tedy vznikl rozdělením dřívějšího suverenního státu Indie na dva státy suverenní se statutem dominiálním. Existence Pakistanu není jen faktická, nýbrž i mezinárodně právní, neboť Pakistan byl přijat za člena Organisace Spojených národů, čímž bylo uznáno se strany převážné většiny států jeho členství v mezinárodním společenství.

Poněvadž Indie jest jedním ze signatárních států pařížské reparační dohody, postavila se v důsledku toho co uvedeno v Mezispojeneckém reparačním úřadě v Bruselu otázka, zda dosavadní indická delegace zastupuje v něm nadále Indii celou, t. j. též Pakistan nebo pouze dominii Indii (Hindustan). Podle prozatímního ujednání mezi oběma dominiemi hindustánský delegát zastupoval také Pakistan až do doby, kdy by Pakistan žádal o zastoupení vlastní. To se stalo telegramem, jímž Pakistan počátkem prosince r. 1947 požádal generálního sekretáře Mezispojeneckého reparačního úřadu (IARA) o přijetí za člena tohoto úřadu.

Otázka stala se předmětem jednání valného shromáždění IARA při jeho zasedání v lednu t. r. Generální sekretář IARA zastává názor, s nímž též shromáždění vyslovilo souhlas, že vláda (britské) Indie trvá dále a je mezinárodně uznávána ve formě vlády (hindustánské) Indie, ačkoliv rozsah jejich práv a závazků se změnil v důsledku změn v území jí ovládaných a že pakistánská vláda, která byla uznána jako nový právní subjekt mezinárodně, převzala část práv a závazků, která měla indická vláda a měla by proto býti zastoupena v IARA. Tento právní názor opíral se o obdobné dobrozdání právního oddělení sekretariátu OSN, na jehož podkladě byl Pakistan připuštěn za člena OSN.

Po delším jednání odhlasovalo shromáždění IARA, že žádost Pakistanu o připuštění za člena IARA jest zásadně oprávněna a uložilo generálnímu sekretáři, aby získal od indické i pakistanské vlády informace, jak se mezi sebou dohodly o právech a povinnostech vyplývajících z reparační dohody a aby pro příští schůzi za pomoci zvláštního ad hoc výboru vypracoval nové doporučení řešení této otázky.

Postup, který pak generální sekretář navrhl a který byl valným shromážděním přijat, řeší dvě věci:

a) změnu pařížské dohody vzhledem k přistoupení Pakistanu a to ve formě dodatkového protokolu, jehož návrh byl vypracován na podkladě vzájemné dohody mezi Pakistanem a Indií a jenž obsahuje též rozdělení reparačního podílu vyhraženého reparační dohodou Indii (2.00% v kategorii A, 2.90% v kategorii B) a dohodu o vyúčtování statků přidělených Indii v kategorii B jednak do 14. srpna 1947, jednak od 15. srpna 1947 do 22. ledna 1948,

b) způsob, který umožňuje Pakistanu prozatím než změna pařížské dohody bude formálně provedena, převzíti práva a povinnosti, vyplývající pro signatářské vlády z pařížské reparační dohody.

Ad a): Formálně bude přistoupení Pakistanu provedeno tím způsobem, že zmocněnci všech signatářských vlád reparační dohody i Pakistanu podepíší v Bruselu zmíněný protokol, podle něhož dominie Pakistan se uznává za signatární vládu pařížské reparační dohody od data nabytí účinnosti této dohody (t. j. od 24. ledna 1946) s příslušnými právy a povinnostmi a podle něhož se též má za to, že přistoupila k jednomyslným resolucím, jež byly usneseny na pařížské reparační konferenci. Úplný text protokolu s českým překladem jest připojen.

Shromáždění IARA vyzvalo všechny delegáty, aby "doporučili svým vládám schválení řečeného protokolu a vystavení plné moci pro delegáty neb jiné zmocněnce, k jeho projednání a podpisu v Bruselu na počátku příštího zasedání".

Ad b): Provisorium bylo rozřešeno tak, že shromáždění jednomyslně přijalo tuto změnu článku 1, části II. pařížské dohody, která pozbude platnosti, jakmile bude podepsán protokol uvedený sub a):

"Signatární vlády této dohody zřizují Mezispojenecký reparační úřad (dále jen úřad). Každá z nich a vláda pakistanská bude jmenovati do úřadu jednoho delegáta a bude též oprávněna jmenovati náměstka, který v nepřítomnosti delegáta bude míti právo vykonávati všechny funkce a práva delegáta."

Shromáždění dále přijalo jednomyslně tuto resoluci:

"Vzhledem k tomu, že vlády dominií Indie a Pakistanu se dohodly mezi sebou tímto způsobem na rozdělení reparačního podílu, který připadl indické vládě podle ustanovení čl. 1 B pařížské reparační dohody:

Indie:Kategorie A: 1.65 Kategorie B: 2.39
Pakistan:Kategorie A: 0.35 Kategorie B: 0.51

Vzhledem k tomu, že signatární vlády pařížské dohody daly svými delegáty v IARA jednomyslně najevo, že souhlasí s tímto rozdělením podílů mezi dominiemi Indií a Pakistanem a s přistoupením Pakistanu za člena IARA

a vzhledem k tomu, že je pravděpodobno, že v době než budou vyřízeny formality spojené se změnou pařížské dohody přistoupením Pakistanu za člena, bude Mezispojenecký reparační úřad rozdělovat další reparační statky a

vzhledem k tomu, že je nutno, aby shromáždění mohlo přiděliti Pakistanu jemu příslušející podíl těchto statků již nyní,

delegáti tohoto shromáždění tímto se jednomyslně usnášejí, že jejich vlády netrvají na oněch ustanoveních pařížské dohody, která by tomu zabránila, aby dominie Pakistan dostala přiděleny reparační statky během takového mezidobí, podle podílů, které byly dohodnuty, jak uvedeno výše. Tím však žádným způsobem nemá býti zkráceno právo kterékoliv signatární vlády, podle něhož může trvati na dodržení všeobecných zásad pro rozdělování, stanovených v části I. článku 4 C."

Jak vyplývá z toho, co svrchu uvedeno, jedná se nyní tedy pouze o formální sankci ve formě dodatkového protokolu k reparační dohodě stavu, na němž se již Indie a Pakistan dohodly, a který také byl již Mezispojeneckým reparačním úřadem schválen a podle něhož tento úřad již postupuje. Není proto důvodu, proč by Československo protokol nemohlo podepsati, neboť tím nebudou dotčeny ani jeho zájmy v oboru německých reparací ani jiné jeho zájmy ať hospodářské či politické.

V Praze dne 24. dubna 1948.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.

Opis.

Překlad.

Protokol

Vlády Albanie, Spojených států amerických, Australie, Belgie, Kanady, Dánska, Egypta, Francie, Spojeného království Velké Britanie a Irska, Řecka, Indie, Lucemburska, Norska, Nového Zélandu, Nizozemska, Československa, Jihoafrické Unie a Jugoslavie, vzavše na vědomí ujednání ze dne ...................., podle něhož vláda dominia Indie a dominia Pakistanu se dohodly o rozdělení mezi sebou následujícím způsobem percentuálního reparačního podílu přiznaného vládě Indie v článku 1 B pařížské reparační dohody z 14. ledna 1946:

Indie:Kategorie A: 1.65 Kategorie B: 2.39
Pakistan:Kategorie A: 0.35 Kategorie B: 0.51

a dále vzavše na vědomí, že vláda dominia Indie a vlády dominia Pakistanu se dohodly, že hodnotu reparačních statků v kategorii B přidělených vládě Indie až do a včetně 14. srpna 1947 a činící RM 10,900.000 - s výhradou účetních úprav Mezispojeneckým reparačním úřadem, pokud se budou jevit potřebnými - jest považovati tak, jakoby byla rozdělena tímto způsobem:

Dominie Indie:RM 8,983.000
Dominie Pakistan:RM 1,917.000

při čemž jest shoda v tom, že toto rozdělení může doznati úpravy vzájemnou dohodou mezi vládami dominií Indie a Pakistanu,

vzavše na vědomí, že vláda dominia Indie a vláda dominia Pakistanu se dohodly, že hodnotu reparačních statků v kategorii B přidělených vládě Indie mezi 15. srpnem 1947 a 22. lednem 1948 a činící RM 1,068.000 - s výhradou účetních úprav Mezinárodním reparačním úřadem, pokud se budou jevit potřebnými - jest považovati za přidělenou vládě dominia Indie, při čemž jest shoda, že zmíněný příděl může doznati úpravy vzájemnou dohodou vlád dominií Indie a Pakistanu, dohodly se takto:

Od podpisu tohoto protokolu signatářskými vládami pařížské dohody a vládou dominia Pakistanu, dominie Pakistan bude uznána za signatární vládu pařížské dohody od data nabytí účinnosti této dohody, s příslušnými právy a povinnostmi, a bude se též míti za to, že přistoupila k jednomyslným resolucím pařížské reparační konference. Vlády dominia Indie a dominia Pakistanu budou míti právo na tyto reparační podíly:

Indie:Kategorie A: 1.65 Kategorie B: 2.39
Pakistan:Kategorie A: 0.35 Kategorie B: 0.51

Tomu na svědomí podepsaní řádně zmocnění svými příslušnými vládami podepsali v Bruselu tento protokol, v jazyku anglickém a francouzském, jehož oba texty jsou stejně autentické, v jediném prvopise, jenž bude připojen k dohodě pařížské a uložen v archivu vlády Francouzské republiky, jež odevzdá ověřený opis prvopisu tohoto protokolu každé ze signatárních vlád a ověřený opis reparační dohody vládě dominia Pakistanu.

Podpisy:


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP