Ústavodárné národní shromáždění republiky Československé 1948.

5. zasedání.

1185.

Zpráva

výboru kulturního a informačního, výboru právního

a výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 1153) o postátnění Československého rozhlasu.

I.

Kulturní a informační výbor projednal ve své schůzi dne 20. dubna 1948 vládní návrh zákona (tisk 1153) o postátnění Československého rozhlasu a provedl v osnově tyto změny:

V § 2, odst. 1 škrtá se ve druhé řádce za slovem "soudu" slovo "je" a ve třetím řádku škrtá se za slovem "informací" slovo "vymaží" a nahrazuje se slovy "provedou výmaz",

dále v odst. 2 téhož paragrafu v šestém řádku škrtá se slovo "jmenovitě" a nahrazuje

se slovem "jmenovité".

Takto upravený vládní návrh doporučuje se plenu ústavodárného Národního shromáždění ke schválení.

V Praze dne 20. dubna 1948.

Pažoutová v. r.,
Homola v. r.,
předsedkyně.
zpravodaj.

II.

Právny výbor prejednal vo svojej schôdzi konanej dňa 21. apríla 1948 vládny návrh zákona o poštátnení Československého rozhlasu (tlač 1153) a usniesol sa jednohlasne doporučiť ústavodarnému Národnému shromaždeniu, aby túto osnovu prijalo so zmenami usnesenými kulturným a informačným výborom.

V Prahe dňa 21. apríla 1948.

Dr. Bartuška v. r.,
Dr. Štefánik v. r.,
predseda.
zpravodajca.

III.

Rozpočtový výbor projednal na své schůzi dne 22. dubna 1948 vládní návrh zákona o postátnění Československého rozhlasu a usnesl se jednomyslně doporučit ústavodárnému Národnímu shromáždění vládní návrh zákona ku schválení ve znění jak byl schválen ve výboru kulturním a informačním, a ve výboru právním.

V Praze dne 22. dubna 1948.

Valo v. r.,
Souček v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne...........................1948

o postátněn Československého rozhlasu.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Na československý stát přecházejí veškerá práva a závazky "Českého rozhlasu, společnosti s ručením omezeným se sídlem v Praze" a "Slovenského rozhlasu, spoločnosti s ručením obmedzeným so sídlom v Bratislave".

(2) Přechod knihovních práv podle odstavce 1 zapíší knihovní soudy na návrh ministerstva informací s odvoláním na tento zákon. Obdobně se provede vyznačení přechodu práv v úředních rejstřících a seznamech.

§ 2.

(1) Společnosti, uvedené v § 1, odst. 1, zanikají bez likvidace a soudy na návrh ministerstva informací provedou výmaz v obchodním (firemním) rejstříku s odvoláním na tento zákon.

(2) Veškerá práva a povinnosti společníků ze společenského poměru k společnostem, uvedeným v § 1, odst. 1, zanikají. Dosavadním společníkům nepřísluší náhrada, v případech hodných zvláštního zřetele lze jim však poskytnouti náhradu, odpovídající jmenovité hodnotě jejich kmenových vkladů; o poskytnutí náhrady rozhodne ministerstvo informací v dohodě s ministerstvem financí.

§ 3.

(1) Činnost, kterou vyvíjely společnosti, uvedené v § 1, odst. 1, vykonává nadále státní podnik Československý rozhlas.

(2) Sídlem podniku je Praha.

(3) Úkolem podniku jest připravovati a vysílati pořady rozhlasem a televisí a zřizovati, udržovati a provozovati potřebná zařízení. Pořadem se rozumějí původní nebo reprodukované projevy hudební, choreografické, dramatické, recitační, dále rozhlasové hry a pásma, reportáže a zpravodajství a vůbec jakékoli zvukové nebo obrazové projevy života kulturního, politického, hospodářského a sociálního.

(4) Vrchní vedení podniku přísluší ministru informací; vyžadují-li zájmy obrany státu zvláštní opatření, rozhoduje ministr informací v dohodě s ministrem národní obrany.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti prvního dne měsíce následujícího po dni vyhlášení; provede jej ministr informací v dohodě s ministry financí a národní obrany.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP