Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

5. zasedání.

1176.

Odpověď

ministra průmyslu

na naléhavou interpelaci poslance Františka Klátila (tisk 1014)

ve věci přemisťování průmyslových podniků z okresu Vejprty.

K bodu 1:

Průmyslová intensita v okrese vejprtském byla tak značná, že po odsunu Němců bylo možno v tomto okrese udržeti v provozu jen určitou část průmyslových podniků. Byly proto ponechány v provozu jen podniky, u nichž byly dány podmínky pro racionální výrobu.

I po likvidaci podniků určených k zastavení, zůstala v okrese v provozu celá řada podniků, které nepracovaly s plným využitím výrobní kapacity. Takový stav byl by s hlediska národohospodářského nežádoucí a proto byly některé podniky ministerstvem průmyslu přemístěny, aby ve zbývajících podnicích bylo v zájmu ekonomisace provozu a racionalisace výroby dosazeno plné využití výrobní kapacity Při přemisťování bylo přihlíženo jednak k zájmu obrany státu, jednak byly sledovány jiné důležité veřejné zájmy, zejména industrialisace Slovenska podle § 7, odst. 2 zák č. 192/46 Sb., o dvouletém hospodářském plánu, a industrialisace hospodářsky slabých krajů v českých zemích. Za účelem industrialisace hospodářsky slabých krajů bylo ministerstvem průmyslu povoleno přemístění firmy Edmund Schmidl, továrna na prýmky, krajky a stávkové zboží, do Rožmitálu p. Třemšínem v okrese Blatná a firmy Bedřich Herold, továrna na stávkové a pletené zboží, do Třeboně. Obě tato místa patří mezi t. zv. hospodářsky slabé kraje ve smyslu § 8 zákona o dvouletém hospodářském plánu. Ve všech případech, kde dojde k přemístění podniku z vejprtského okresu, budou zaměstnanci, uvolnění přemístěním podniku, převedeni do jiných závodů. Otázka využití průmyslové kapacity ve vejprtském okrese jest pouze otázkou dostatku pracovních sil Pro pracovní síly, které jsou ve vejprtském okrese, je dostatek, ba nadbytek pracovních příležitostí.

K bodu 2 - 3:

Ministerstvo průmyslu rozhoduje o přemístění podniků zásadně po slyšení poradního sboru pro přemístění, rozšiřování a zakládání průmyslových podniků při ministerstvu průmyslu, ve kterém je zastoupen též Osidlovací úřad a zemský národní výbor. Před rozhodnutím o přemístění jsou vždy brány v úvahu zájmy krajové, zejména osidlovací. V případech, kde bylo o přemístění podniků již rozhodnuto, byla věc náležitě uvážena a ministerstvo průmyslu nemůže proto dáti dodatečně příkaz k zastavení přemisťování nebo k zastavení odsunu strojů. Takový postup by rozrušil celý plán výstavby průmyslu v hospodářsky slabých krajích, kde pro podniky, které sem mají býti přemístěny z pohraničí, bylo v četných případech již započato s budováním provozoven.

K bodu 4:

Ministerstvo průmyslu nemůže se také zavazovati zcela všeobecně pro budoucnost, že z určitého okresu nebudou přemisťovány podniky, neboť otázku přemístění podniků lze řešiti jen s ohledem na celostátní potřeby našeho hospodářství, které průběhem doby mohou doznati různých změn. Ministerstvo průmyslu však znovu zdůrazňuje, že pro všechny osídlence v okrese vejprtském bude v sektoru průmyslovém dostatek pracovních příležitostí.

V Praze dne 12. dubna 1948

Ministr průmyslu:

Zdeněk Fierlinger v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP