Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

5. zasedání.

1166.

Odpověď

ministra sociální péče

na naléhavou interpelaci posl. Kleinerové, dr. Loubala, Žáčkové-Batkové a druhů (tisk 1010)

ve věci propouštění osvědčených pracovníků ze služeb sociální péče.

1. Není mně známo, že by osvědčení pracovníci byli k 1. lednu 1948 ze služeb sociální péče o mládež propouštěni. Všichni, kdož si tak přáli, byli od 1. ledna 1948 přijati do státních služeb. Nebyli převzati jen ti zaměstnanci, kteří dobrovolně na vlastní žádost ke dni 31. prosinci 1947 rozvázali pracovní poměr s dosavadním zaměstnavatelem.

2. Karel Kotek a Bohuslav Vítek z České zemské péče o mládež v Brně byli zemským národním výborem v Brně navrženi za zástupce prozatímního přednosty úřadovny zemského národního výboru - zemské péče o mládež v Brně. Na postavení B. Vítka se tímto návrhem ničeho nezměnilo. S ustanovením K. Kotka zástupcem prozatímního přednosty nemohlo však ministerstvo sociální péče souhlasiti, poněvadž jeho dosavadní působení nezaručovalo, že příkazy ministerstva sociální péče budou jím dodržovány. Karel Kotek totiž jednak byl již rozhodnutím vrchní disciplinární komise při ministerstvu sociální péče ze dne 5. prosince 1939 uznán vinným, že jako úředník ministerstva sociální péče, přidělený České zemské péči o mládež v Brně, nedbal toho, aby příkazy ministerstva sociální péče byly dodržovány, jednak - jak bylo zjištěno při nyní provedené revisi - činil i potom častá opatření, a to i hospodářského dosahu, k nimž bylo třeba předchozího souhlasu ministerstva sociální péče, aniž by vyčkal rozhodnutí ministerstva.

Případ K. Kotka a B. Vítka stal se nad to bezpředmětným tím, že podle zprávy zemského národního výboru v Brně - ZPM v Brně ze dne 1. března 1948 byli o.ba jmenovaní zbaveni svých funkcí v zemské péči o mládež a jako učitelé, kteří byli dosud pro. výkon funkcí v péči o mládež uvolněni školskou správou, byli dáni k disposici zemské školní radě v Brně.

Nemohu proto dáti podřízeným orgánům příkaz, aby oba jmenovaní byli ponecháni i nadále na svých vedoucích místech.

3. Až do 31. prosince 1947 vybírali si zaměstnance a pověřovali je vedoucími funkcemi jednotlivé spolky okresní péče o mládež samostatně a předkládali jejich přijetí víceméně jen formálně ministerstvu sociální péče ke schválení. Se zřetelem k tomu, že vedoucím funkcionářům těchto okresních spolků nebyly vždy k disposici seznamy odborníků, stávalo se často, že vedoucími funkcemi v úřadovnách těchto spolků byli pověřeni zaměstnanci ne tak podle svého odborného vzdělání a schopností, jako spíše podle toho, jak byli známi funkcionářům těchto spolků. Je ovšem přirozené, že někde nebudou moci tito dosavadní funkcionáři spolků péče o mládež býti postaveni na vedoucí místa ve státní sociální správě se zřetelem k nové organisaci péče o mládež a k možnostem státní sociální správy ve výběru vedoucích osob ze širšího okruhu osob, jakož i se zřetelem k požadavkům, které státní sociální správa musí na tyto osoby klásti.

V Praze dne 2. dubna 1948.

Ministr sociální péče:

Evžen Erban v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP