Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1058.

Odpověď

ministra vnitra na naléhavou interpelaci poslance Desenského a druhů (tisk 981) ve věci bezdůvodného provádění domovních prohlídek.

Ministerstvo vnitra zjistilo, že dne 24. prosince 1947 po 13. hod. žádali dva členové vyživovací komise ONV v Hradci Králové, Kletečka a Karlovský, oblastní kriminální úřadovnu v Hradci Králové o provedení domovní prohlídky u obchodníka Pažouta v Hradci Králové. Žádost odůvodnili tím, že zmíněný obchodník má zatajený sklad látek. Jeden z členů vyživovací komise předložil dokonce plánek zazděného skladiště, v němž se zatajené látky prý nacházely.

Kriminální revírní inspektor Skopec z oblastní kriminální úřadovny v Hradci Králové určil k výkonu dožádané domovní prohlídky 2 orgány oblastní kriminální úřadovny a sice: kriminálního vrchního obvodního inspektora Beštu a kriminálního vrchního obvodního inspektora Brádku. Jelikož podle obsahu sdělení členů vyživovací komise bylo tu důvodné podezření, že jde o soudně stihatelný zločin podle § 4 zák. ze dne 13. února 1947, čís. 15 Sb. o stíhání černého obchodu a podobných pletich a ježto byla uvážena okolnost nebezpečí z prodlení, bylo ve smyslu ustanovení prvé věty § 141 tr. řádu přikročeno k provedení domovní prohlídky bez soudcovského příkazu. Orgánové oblastní kriminální úřadovny v Hradci Králové dostavili se pak se dvěma shora zmíněnými členy vyživovací komise a dalším členem SNB do obchodní místnosti Čeňka Cellera, který je majitelem domu, v němž obchodník Pažout má své skladiště a obchod.

Po jejich dotazu, zda je v jeho domě nějaké zazděné skladiště firmy Pažout, Celler je dovedl k místnosti, která patří firmě Pažout, a k níž byl přístup jedině z chodby domu, nebo z obchodu Pažoutova.

Poněvadž majitel firmy Pažout byl v době prohlídky se svou rodinou mimo Hradec Králové, byly obchodní místnosti firmy Pažout zapečetěny. Další řízení ve věci převzal pak ONV v Hradci Králové.

Že podezření proti majiteli firmy Pažout, že ukrývá látky a tedy předměty potřeby a tyto odebírá normálnímu oběhu, aby sobě opatřil hospodářsky prospěch, bylo odůvodněné, svědčí ta okolnost, že při revisi provedené hospodářskou kontrolou v Hradci Králové dne 7. ledna 1948 byly nalezeny přebytky látek v rozsahu asi 50 m.

Domovní prohlídka v domě Čeňka Cellera byla provedena vzhledem k odůvodněnému předpokladu, že se v domě Cellerově nalézá tajné zazděné skladiště firmy Pažout a že Celler o tom má vědomost.

O domovní prohlídce byl vyhotoven protokol ve smyslu ustanovení § 142, odst. 4 tr. ř, a na žádost Cellerovu bylo mu o tom vydáno potvrzení. V protokole bylo uvedeno, že Celler má v držení ve sklepě a v kulně asi 50 q koksu a asi 15 q uhlí a asi 110 kg jablek. Zkoumání, zda uvedené zásoby odpovídají předepsanému kontingentu, je předmětem zvláštního šetření.

Vzhledem k výsledku konaného šetření odpovídá ministr vnitra na otázky uvedené v interpelaci pana poslance Desenského a druhů ze dne 15. ledna 1948 takto:

ad 1. V úředním postupu orgánů oblastní kriminální úřadovny v Hradci Králové nebyly zjištěny žádné okolnosti, které by odůvodňovaly názor, že postup odporoval příslušným ustanovením trestního řádu, případně trestního zákona. V daném případě nešlo o nějakou svémocnou domovní prohlídku, nýbrž o prohlídku řádně odůvodněnou platnými předpisy. Poněvadž Čeněk Celler dal k provedení prohlídky souhlas, nebylo potřeba, aby se orgány vykonávající prohlídku vykázaly písemným zmocněním.

ad 2 - 3. Všem orgánům kriminální služby jest nejen v rámci všeobecného školení, ale i při všech příležitostech ukládáno, aby veškeré úřední úkony konaly jen v případech právně odůvodněných a v mezích zákonných předpisů a vždy způsobem slušným, bez ohledu na politickou příslušnost postižené osoby.

ad 4. Nedodržení předpisů a pokynů o výkonu kriminální služby se strany kriminálních orgánů je stíháno podle povahy provinění tresty disciplinárními event. i tresty soudními.

V Praze dne 10. února 1948.

Ministr vnitra:

V. Nosek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP