Ústavodárné národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1044.

Naléhavá interpelace

poslance Kaďůrka a druhů

vládě republiky Československé

ve věci stanovení cen zemědělských výrobků ze sklizně 1948.

Vláda republiky Československé svým usnesením z března 1947 stanovila ceny zemědělských výrobků ze sklizně 1947, jež pak byly vyhlášeny NÚC 30. V. 1947, č. 554 Ú. 1. I. Stanovené ceny byly s ohledem na cenovou hladinu jiných výrobků a s ohledem na výrobní náklady hluboko pod výrobními náklady tak, že i po vyhlášení těchto cen nesnížila se cenová disparita mezi zemědělstvím a průmyslem. Zemědělská výroba byla v r. 1947 postižena téměř na celém území státu suchem a proto vláda, uznávajíc, že zemědělci sami neunesou toto podnikatelské risiko, usnesla se na příplatcích k cenám zemědělských výrobků. Ceny zemědělských výrobků i včetně příplatků nedostihují výrobní náklady. Poněvadž stanovené příplatky k cenám a stanovené ceny byly pro sklizeň pouze pro rok 1947, jest nejen žádoucí, nýbrž nutné, aby zemědělci znali již předem cenu výrobků také ze sklizně r. 1948, aby mohli klidně pracovat a byli bez obav, že s jejich celoroční prací a námahou bude naloženo podle zásluhy a spravedlivě. Celé veřejnosti jest dobře známo s jakými obtížemi a za jaké ceny kupuje stát obilí ze zahraničí, kde zejména dovoz z SSSR, který jest nejvýhodnější, vykazuje ještě cenu málo vyšší, než jest cena naše i s příplatky.

Stanovení cen zemědělských výrobků podle všeobecných zásad cenotvorné politiky v ostatních výrobních sektorech, t. j. podle výrobních nákladů, jest zásadní existenční otázkou všech zemědělců a jejich sociálního postavení. Je nutno také upozorniti, že cenová otázka těsně souvisí s uskutečněním zákona o pojištění samostatně výdělečně činných, neboť bude-li disparita cen ponechána na stejné výši, pak zatížení tímto zákonem stalo by se o neúnosné a provedení zákona nemožné. Proto v zájmu přesvědčení zemědělců, že vláda uznává důležitou práci ve výrobě zemědělské, jest nutné, aby stanovené ceny zemědělských výrobků odpovídaly výrobním nákladům, nebyly vázány na kolektivní plnění, byly jednotné a tak zaručovaly rentabilitu zemědělského podnikání.

Ježto jest nezbytné, aby zemědělci ještě před započetím jarních prací měli jistotu o zhodnocení své práce v pevných a dostačujících cenách zemědělských produktů, podávám tuto naléhavou interpelaci a táži se zdvořile vlády republiky Československé:

1. zda jest ochotna rozřešiti tuto nejzákladnější otázku existence zemědělců a cenové politiky zemědělských výrobků,

2. zda jest ochotna spravedlivým oceněním zemědělské práce přispěti ke klidu na vesnicích a tím i k zajištění výrobního zemědělského plánu,

3. zda jest ochotna učiniti s urychlením všechna opatření ke schválení spravedlivých a dostačujících cen zemědělských výrobků a ceny ty dáti neprodleně ještě před započetím jarních prací vyhlásiti.

V Praze dne 18. února 1948.

Kaďůrek,

Matýsek, Charvát, Vičánek, Brukner, dr. Bunža, Ing. dr. Benda, dr. Řehulka, Štěpán, Vojanec, Štambachr, Nermuť, dr. Chudoba, dr. Ducháček, dr. Bátěk, Horák, Desenský, Konvalina, Plesl, Ing. Herl, Hynek, Sova, Plojhar, Hořínek, Fusek, Pexa, Tomášek, Ant. Fránek, Julius Klimek, Soukup, Ing. Janáček, Trojanová, Broj, Zvěřina.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP