Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1041.

Naléhavá interpelace

poslance Kubáta a druhů

ministru sociální péče

ve věci Stranického zneužívání ošacovací akce pro reemigranty v kraji karlovarském.

Podle výnosu ministerstva sociální péče ze dne 24. 12. 1947, č. j. A-V-5124-8/12-47-50, doplněného výnosem ze dne 22. 1948, č. j. A-V-5120-26/1-48-213, je ministerstvem sociální péče podnikána akce pro ošacení a obutí potřebných reemigrantů, zejména z Rumunska a Maďarska. Akce má býti prováděna podle cit. výnosů mimo jiné ze shromažďovacího střediska v Chebu za součinnosti jednotlivých okresních národních výborů, jak je o tom zmínka již ve směrnicích k provádění ošacovací akce, vydaných ministerstvem sociální péče.

V České továrně na láhve, národní podnik, v Novém Sedle, okres Loket, pracuje řada reemigrantů z Maďarska. Místní národní výbor v Novém Sedle a správa závodu (sociální referát) obrátily se proto dne 16. 12. 1947 na různé korporace, mimo jiné na min. sociální péče se žádostí, aby byly těmto reemigrantům přiděleny potřebné svršky. Dne 26. 1. 1948 byla zjištěna na vratech České továrny na láhve, národní podnik, v Novém Sedle vyhláška tohoto znění: "Reemigranti - Pozor! Závodní organisace KSČ Nové Sedlo Sklárna. Svolává tímto všechny reemigranti na středu t. j. 28. 1. ve 14 hod. do Závodu. Za účelem rozdání slíbeného šatstva. Závodní organisace KSČ Sklárny!" (Opisuji i s pravopisnými chybami).

Poněvadž o podobné akci nebylo ničeho známo ani v závodní radě, ani správě závodu, byla vyhláška předsedou závodní rady odstraněna a uschována a bylo pátráno, o jakou akci jde. Přitom bylo zjištěno, že má jíti o akci ministerstva sociální péče.

Dne 27. 1. 1948 oznámil ONV v Lokti místnímu národnímu výboru v Novém Sedle, že příští den přijede do Nového Sedla auto ministerstva sociální péče, které bude přidělovat reemigrantům obuv a šatstvo, načež MNV v Novém Sedle učinil technická opatření pro rozdělení a dohled. Při tom bylo zjištěno, že soupisovou akci prováděla závodní organisace KSČ ve sklárně, při čemž bylo příslušníky KSČ Čapkem a Boďo, kteří soupis prováděli tvrzeno, že již jde o akci KSČ a jednotlivým reemigrantům byly předkládány zároveň k podpisu přihlášky do KSČ. 28. 1. 1948 ve 14. hod. přijelo skutečně auto ministerstva sociální péče - reemigrační odbor evč. P 90593, které přivezlo různý nový i starý textil a novou obuv za doprovodu okresního tajemníka KSČ z Lokte a jednoho zaměstnance sklárny, který pro KSČ prováděl soupis reemigrantů, a přidělovalo je podle seznamu, o němž se později zjistilo, že byl pořízen závodní organisací KSČ v České továrně na láhve a úředně potvrzen předsedou ONV v Lokti p. Ketnerem.

Když byl vedoucí výpravy ministerstva sociální péče několikrát tázán, proč nebyl MNV nebo závod na tuto akci upozorněn, oznámil, že akce je konána s vědomím ONV v Lokti. Sociální referent ONV p. Slach při protestu u předsedy ONV zjistil, že předseda ONV v Lokti p. Ketner předal výnos ministerstva sociální péče, týkající se ošacovací akce, nepříslušnému členu ONV p. Kratochvílovi, příslušníku KSČ, který jej dále postoupil příslušným stranickým orgánům KSČ, aby akce bylo náležitě využito pro komunistickou stranu Československa.

Podepsaný spatřuje v jednání předsedy ONV v Lokti hrubé zneužiti úřední moci se strany předsedy ONV v Lokti, jakož i jednání, které je v naprostém rozporu s citovanými směrnicemi ministerstva sociální péče.

Podobné nezákonné činy byly zjištěny na okrese loketském, tepelském, mariánsko-lázeňském a kraslickém, kde ošacovací akce ministerstva sociální péče - tedy z prostředků státních pro reemigranty bylo zneužito funkcionáři ONV z komunistické strany a příslušníky této strany ku klamání reemigrantů i celé veřejnosti, při čemž i zde jde o podobný případ zneužití moci úřední.

Podepsaný se táže:

1. Jsou panu ministrovi sociální péče tyto případy známy?

2. Je pan ministr sociální péče ochoten dáti přísně vyšetřiti, jakým způsobem byla prováděna ošacovací akce pro reemigranty v okresech Loket, Nejdek, Kraslice, Teplá a Mariánské Lázně a informovati veřejnost, zda tato akce nebyla agitačně zneužita?

3. Je pan ministr sociální péče ochoten zjistiti vinníky zmíněného hrubého porušení příslušných úředních předpisů a pohnati je k odpovědnosti?

4. Jaká opatření pan ministr sociální péče učiní, aby po druhé nedocházelo k stranickému zneužívání podobných celonárodních socialistických akcí, dotovaných ze státních prostředků?

Pilnost této interpelace je odůvodněna nebezpečím pokračování podobných akcí.

V Praze dne 17. února 1948.

Kubát,

Pavlán, Pažoutová, Sluka, dr. Frant, Bláha, Fierlinger, Bezděk, dr. Vojta Erban, Görner, Smejkal, Holub, Evžen Erban, Skaunic, Jungwirthová, dr. Jelínek, Sajal, Jan Novotný, dr. Bělehrádek, Beneš, Cígler, Kaplan, Hatina, Ant. Gottvald, Vilím, Frlička, Laušman, Doležel, Hladký, Sedlák, Lindauer, dr. John, Skokánek, Kovář, dr. Veverka, Šabršula.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP