Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1039.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne................................1948,

kterým se rozšiřuje platnost zákona ze dne 16. května 1946, č. 132 Sb., o výměre výslužného některých státních a jiných veřejných zaměstnanců, na poživatele odpočivných (zaopatřovacích) platů.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ustanovení zákona č. 132/1946 Sb. platí i pro výměru odpočivných (zaopatřovacích) platů zaměstnanců státu a svazků územní samosprávy, kteří byli přeloženi do výslužby (provise), po případě u nichž byl služební poměr zrušen bez újmy nároku na odpočivné (zaopatřovací) platy přede dnem 17. června 1946, a pro výměru zaopatřovacích platů pozůstalých po těchto zaměstnancích, jakož i po zaměstnancích zemřelých před tímto dnem v činné službě.

§ 2.

K rozhodnutím a opatřením podle tohoto zákona je příslušný úřad, jehož likvidující orgán zařizuje výplatu odpočivných (zaopatřovacích) platů.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1948; provedou jej ministři financí, vnitra a pošt.

Důvodová zpráva.

Až do vydání zákona č. 132/1946 Sb. hodnotila se u státních a jiných veřejných zaměstnanců pro výměru výslužného rozličným procentem služební doba započitatelná v poměru úřednickém na jedné straně a v poměru zaměstnance v pomocné kancelářské službě a v kategoriích zřízeneckých na druhé straně. Mimo prvé desetiletí služební doby, které se u všech zaměstnanců hodnotilo čtyřiceti procenty pensijní základny, připočítávalo se u úředníků za každý další rok započitatelné služební doby 2,4%, kdežto u zaměstnanců zřízeneckých kategorií toliko 2% pensijní základny. V důsledku toho nabývali úředníci nároku na plné výslužné po 35, kdežto zaměstnanci kategorií zřízeneckých teprve po 40 letech započitatelné služební doby.

Toto nestejné hodnocení služební doby bylo sice s účinností od 17. června 1946 odstraněno zákonem č. 132/1946 Sb., avšak toliko u zaměstnanců v činné službě (§ 2 cit. zákona). U zaměstnanců, kteří odešli do výslužby před uvedeným dnem, u pozůstalých po nich a u pozůstalých po zaměstnancích zemřelých před tímto dnem v činné službě zůstalo při dosavadním způsobu hodnocení služební doby. Aby tato disparita byla odstraněna, rozšiřuje osnovaný zákon úpravu hodnocení služební doby podle zákona č. 132/1946 Sb. i na poživatele odpočivných (zaopatřovacích) platů, u nichž nastal případ zaopatření přede dnem počátku účinnosti citovaného zákona (§ 1).

Aby provedení osnovaného zákona bylo co nejjednodušší a nejrychlejší, provedou novou výměru odpočivných (zaopatřovacích) platů vyplývající z ustanovení osnovaného zákona úřady, jejichž likvidující orgány zařizují výplatu těchto platů (t. zv. úřady vyplácející), nikoli úřady jinak příslušné k vyměření uvedených platů (§ 2). Tím se provedení zákona soustředí v oboru finanční správy, pokud jde o pensisty státní (s výjimkou pensistů provisního fondu čs. pošty) a v oboru ministerstva vnitra, pokud jde o pensisty svazků územní samosprávy (§ 3). V oboru ministerstev dopravy a národní obrany, které mají rovněž samostatné pensijní likvidatury, není věc praktická, poněvadž tam 2% sazba při výměře odpočivných (zaopatřovacích) platů nepřichází v úvahu.

Podle provedeného odhadu bude se osnovaný zákon týkati nejvýše 10.000 osob a finanční náklad s jeho provedením spojený nepřekročí částku 10,000.000 Kčs ročně. Úhradu této částky bude lze nalézti v řádných rozpočtových prostředcích, po případě úsporách průběhem roku vzniklých. Po stránce pracovního zatížení v úvahu přicházejících úřadů bude provedení osnovaného zákona vyžadovati zvýšeného pracovního výkonu, aniž by však bylo třeba k tomu cíli zvýšení počtu pracovních sil.

V Praze dne 17. února 1948.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.

Ministr financí:

Dr. Dolanský v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP