Ačkoliv jsem upozornil na záměrné odstraňování nekomunistů, zvláště ze složky státně bezpečnostní u oblastní úřadovny Olomouc, Jihlava, Klatovy, dosud nebyly tyto činy, které vnášejí neklid do SNB a nedůvěru k nestranickosti SNB, řádně vysvětleny; dne 31. ledna 1948 došlo k přeložení vrchních strážmistrů Stb Antonína Culka a Antonína Suchého z Stb v Táboře k ministerstvu vnitra do Prahy. Přeložení se stalo na základě telegrafického příkazu, prý z ministerstva vnitra. Toto přeložení se stalo bezprostředně po návštěvě p. pplk. SNB Jana Hamrleho v sekretariátu KSČ v Táboře, který zřejmě za tím účelem v pátek dne 30. ledna 1948 přijel na sekretariát KSČ do Tábora přímo z Prahy, kde vykonává v ministerstvu vnitra (oddělení III/2) svou funkci. Týž pan pplk. Hamrle měl v pondělí dne 2. února 1948 v Masarykově domě v Táboře proslov k členům SNB - příslušníkům KSČ.
Je pozoruhodné, že rada ONV v Táboře navrhovala, aby přednostou oblastní úřadovny Stb v Táboře byl jmenován vrchní strážmistr Culek (funkci tuto vykonával do 22. listopadu 1947) a na jeho místo byl pak jmenován strážmistr Šnejdar - příslušník KSČ, proti němuž se dosud vede soudní vyšetřování.
Místo jmenování osvědčeného odborníka v bezpečnostní službě vrchního strážmistra Culka byl tento spolu s vrchním strážmistrem Suchým přeložen, resp. přidělen do Prahy do ministerstva vnitra.
Dotazem u přednosty zemské úřadovny státní bezpečnosti p. mjr. Prossera jsem dne 10. února 1948 zjistil, že toto přidělení či přeložení se stalo bez jeho vědomí a také bez souhlasu ZNV.
Pak jsem se dotazoval dne 10. února 1948 pplk. Prunara, přednosty oddělení III/2, zda dával příkazy k tomuto přeložení. Na toto odpověděl, že rozkaz k přidělení nedával, ale že tak učinilo ministerstvo vnitra. Také p. pplk. Hamrle prohlásil, že takový příkaz nedával. V zastoupení přednosty oddělení III. p. plk. Jandy na můj dotaz pan odborový rada Dr. Lukeš odpověděl, že zatím o této věci není informován a také příkaz k přidělení nedával.
Z uvedeného je patrno zejména toto:
1. Přemístěním vrchních strážmistrů Stb Antonína Culka a Antonína Suchého je sledováno odstraniti ze složky státně-bezpečnostní nekomunisty, a také je to patrno z toho, že na jejich místo byli přiděleni do Tábora do úřadovny Stb dva jiní členové SNB - patrně příslušníci KSČ.
2. Stranický postup je zřejmý jednak z odstranění shora jmenovaných z Tábora na ministerstvo vnitra do Prahy, jednak z toho, že jsou to velmi kvalifikovaní příslušníci, jak se o nich zmiňoval p. přednosta zemské úřadovny Stb p. mjr. Prosser, aby nebyl jeden z nich jmenován přednostou oblastní úřadovny, nýbrž, aby toto místo i nadále zastával strážmistr Šnejdar v nižší hodnosti a proti němuž se vede soudní řízení. Tím pověst SNB trpí a důvěra se podlamuje.
3. Případ Tábora jako Jihlavy, Olomouce, Klatov ukazuje že tu jde o odstranění nekomunistů ze složky státně bezpečnostní, která se má státi neprodyšně jen komunistickou.
Naléhavost této interpelace je odůvodněna tím, že tento a podobné případy, kterých se v posledních dnech stalo velice mnoho a jichž počet stále roste, vnášejí neklid mezi příslušníky SNB a že jde zřejmě o případy politicko-stranického teroru.
Podepsaní poslanci táží se pana ministra vnitra:
1. Jsou panu ministru vnitra tyto skutečnosti známy?
2. Jaký účel je sledován tím, že státně bezpečnostní složka má býti složena výhradně jen z příslušníků KSČ?
3. Je pan ministr vnitra ochoten ihned zrušiti rozkaz o přemístění (přidělení) vrchních strážmistrů Antonína Culka a Antonína Suchého jednak proto, že to je zřejmý politický útisk, jednak z důvodů hospodářských, neboť náklady vzniklé přemístěním jmenovaných z Tábora do Prahy a dvou jiných do Tábora, vyplácením odlučného zbytečně zatěžují státní pokladnu.
4. Je pan ministr vnitra ochoten jmenovati přednostou oblastní úřadovny Stb příslušníka SNB, který se osvědčil a je odborníkem a nikoliv podle hlediska příslušnosti ke komunistické straně?
5. Co učiní pan ministr vnitra, aby podobný
politický útisk se neopakoval a aby byla odčiněna
křivda, spáchaná přeložením
nekomunistických příslušníků
SNB ze složky státně bezpečnostní,
jak se to stalo v Olomouci, Jihlavě, Klatovech a v Táboře?