Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1019.

Naléhavá interpelace

poslanců Žáčkové-Batkové, Stanislava Nováka a Rychtery

ministru vnitřního obchodu

ve věci odstranění vad v rozdělování šátků na hlavu ženám pracujícím v zemědělství, v průmyslu, v živnostech a v domácnostech.

Ve schůzích výborů zásobovacího, živnostensko-obchodního i zemědělského ÚNS upozornili podepsaní poslanci na tíživý nedostatek šátků na hlavu pro ženy, pracující v zemědělství, v továrnách, v dílnách i v domácnostech. Upozornili také na stále naléhavěji se opakované stížnosti žen, že bez šátků na hlavu není možné v létě pracovat na polích, stejně tak jako v továrnách u strojů, kde je velké nebezpečí zachycení za vlasy. Podepsaní dožadovali se, aby při sdělávání operativních plánů výroby textilního zboží pro potřeby civilního sektoru bylo zadáno do výroby větší počet kusů šátků na hlavu, anebo větší počet metrů látky, ze které jsou šátky vyráběny a dožadovali se spravedlivého rozdělování těchto šátků tak, aby je dostaly ženy, které na polích, v průmyslu, živnosti nebo v domácnosti skutečně pracují a ke své práci šátky také nutně potřebují.

V odpovědi na dotazy členů zásobovacího a živnostensko-obchodního výboru ke zprávě ministerstva průmyslu ze dne 5. listopadu 1947 o výrobě textilního zboží pro domácí trh je uvedeno, že pro rok 1947 bylo do výroby předepsáno 1,039.887 kusů šátků na hlavu a 870.210 m látky, určené k výrobě šátků, z čehož 550.000 m bylo předepsáno s doložkou k potištění. Část z vyrobených šátků byla již v listopadu a prosinci 1947 dána do distribuce a rozdělována především zemědělským ženám prostřednictvím JSČZ a ženám, zaměstnaným v továrnách prostřednictvím ÚRO. Rozdělování šátků bylo však na některých místech prováděno takovým způsobem, že vyvolalo rozhořčení a roztrpčení v řadách oprávněných spotřebitelek.

Ministerstvo vnitřního obchodu dalo příkaz, aby šátky byly přidělovány venkovským ženám, které vlastní více jak dva ha půdy, takže domkářky, deputátnice, pomocnice v zemědělství a dělnice, zaměstnané v zemědělství ve mzdě, které vlastní méně jak dva ha půdy nebo nemají žádného pozemkového vlastnictví, nedostaly šátky na hlavu. Někteří předsedové místních odboček JSČZ využili přídělů šátků na hlavu k jednostrannému rozdělování šátků členkám ženských komisí JSČZ a když tato komise žen v místě zřízena nebyla, naléhali, aby byla co nejdříve ustavena, šátky pak, aby byly přidělovány jenom těm zemědělským ženám, které se do komise žen při JSČZ přihlásily. Proto na venkově se projevilo na mnoha místech rozhořčení nad nespravedlivým postupem a systémem při rozdělování šátků na hlavu. Také z továren došly stížnosti, že šátky na hlavu byly přidělovány jen členkám ženských komisí ÚRO.

Poněvadž ve výše uvedené zprávě je uvedeno, že distribuce šátků na hlavu jest prováděna ministerstvem vnitřního obchodu, resp. jím určenými zájmovými organisacemi, je nutno, aby ministerstvo vnitřního obchodu upravilo tuto distribuci tak, aby nespokojenost žen spotřebitelek byla odstraněna.

Také ženy, hospodyně, pracující v domácnosti, stěžují si trpce, že na ně bylo v distribuci šátků úplně zapomenuto přesto, že při obstarávání prací, spojených s vedením domácnosti, šátků na hlavu nutně potřebují. Žen, starších 15ti let je 4,997.550. Z toho je přes 31/2 milionu žen, které nutně potřebují šátky na hlavu, vyráběné z bavlny, umělé příze a umělohedvábných šatovek. Proto je nutné, aby výroba šátků na hlavu byla podle výše uvedené potřeby upravena tak, aby každé pracující ženě v zemědělství, v továrně, dílně, domácnosti, byl aspoň jeden šátek ročně přidělen.

Poněvadž mají býti učiněna rychlá opatření, bylo třeba naléhavé interpelace.

Poněvadž podepsaným záleží na tom, aby stížnosti na nedostatek šátků a nesprávnosti při jejich distribuci byly odstraněny, táží se:

1. Jsou panu ministrovi vnitřního obchodu výše uvedené okolnosti známy? Uznává pan ministr nutnost zvýšení výroby šátků na hlavu, aby bylo možno přiděliti každé ženě, pracující v zemědělství, v průmyslu, v řemeslných živnostech a v domácnostech jeden šátek ročně?

2. Z výroby r. 1947 nebylo dosud rozděleno více než 11/2 milionu šátků na hlavu, z výroby prvého čtvrtletí 1948 bude k disposici distribuci alespoň 3/4 milionu šátků na hlavu, takže celkem bude pro potřebu domácího trhu 21/2 milionu šátků. Při spravedlivém rozdělování mohly by býti tudíž uspokojeny ty ženy, na které se při posledním rozdělování šátků na hlavu nedostalo. Je proto pan ministr ochoten rozdělování šátků upravit tak, aby na určitý kupon šatenky a podle záznamu na nových odběrních legitimacích byly šátky přidělovány v normálním obchodě?

3. Uznává pan ministr naléhavost potřeby pracích šátků na hlavu pro venkovské ženy a zařídí rozdělení jejich tak, aby je všechny ženy pracující v zemědělství dostaly nejpozději v měsíci březnu 1948?

4. Je ochoten pan ministr působiti k zlepšení kvality vyrobených šátků na hlavu, aby vydržely alespoň jeden rok?

5. Upraví pan ministr distribuci šátků na hlavu tak, aby nedocházelo k nespokojenosti žen, pro které šátky na hlavu byly vyrobeny?

V Praze dne 10. února 1948.

Žáčková-Batková, Stanislav Novák, Rychtera,

Tichota, Slíva, Křepela, Zeminová, dr. Jan Stránský, Jirásek, Ulrich, dr. Krajina, inž. dr. Kameníček, Uhlířová, Deči, Urbánek, Kleinerová, Šmejcová, dr. Hobza, Šulík, Děd, Alois Jaroš, inž. dr. Kácl, Klátil, Weiland, Tichý, Lesák, dr. Uhlíř, Bartoš, Hora, Parez, Bolen, Přeučil, dr. Horáková.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP