Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1018.

Naléhavá interpelace

poslankyň Žáčkové-Batkové, Šmejcové, Úhlířové a druhů

ministryni průmyslu a ministru vnitřního obchodu

ve věci zavedení specielních bodových šeků pro účely distribuce textilními potřebami dětskými, zvláště pak textilními potřebami pro novorozeňata a kojence a zjednání pořádku ve výrobě i distribuci těchto potřeb.

V minulém roce vyslechli podepsaní poslanci mnoho oprávněných stížností nastávajících matek na katastrofální nedostatek textilního zboží pro novorozeňata a kojence, zaviněný také tím, že nedostatečnou a vadnou výrobou i distribucí je umožněno použití vyrobených sypkovin, plátna na košilky, povlakovin na peřinky i plenkovin pro docela jiné účely. Hlavní příčinou všech svízelů matek je nedostatek kontroly ve výrobě, která neplní předepsaný výrobní úkol. Výroba i distribuce je nepružná, jak to přiznává zpráva zástupce vnitřního obchodu, přednesená ve schůzi výboru zásobovacího a živnostensko-obchodního 5. XI. 1947, kde se říká: "Nejsou dětské potřeby. Vada spočívá v tom, že se vyhlásí ujednání mezi některými činiteli a textilní výrobou, spotřebitelé počítají s dodávkou v nejbližší době a dodávka se může uskutečnit až po několika měsících vzhledem k tomu, že musí procházeti několikerou výrobou nebo zušlechťováním, než je dána na trh."

V přehledu nezbytných požadavků vnitřního obchodu v oboru textilního zboží pro civilní sektor na rok 1947, se zřetelem na plánovanou výrobu, které byly určeny na zvláštních poradách min. vnitřního obchodu, kterých se zúčastnili zástupci: ministerstva vnitřního obchodu, ministerstva zahraničního obchodu, zásobovacího výboru ÚNS, státního úřadu plánovacího, státního úřadu statistického, hospodářské skupiny maloobchodu, hospodářské skupiny velkoobchodu, Čs. rady žen, Ústředí čs. hospodyň a Československé společnosti, je navržen tento minimální rozsah výroby textilních potřeb pro novorozence a kojence do věku 1 roku:

Počet kojenců od 0 - 1 roku je 294.575,

Košilek (při průměrné spotřebě 0 - 50 na 1 kus) třeba - 1,475.000 kusů

kabátků s čapkou, třeba - 295.000 kusů

pletených oblečků, třeba - 590.000 kusů

chovacích kalhotek, třeba - 590.000 kusů

punčochových kalhotek, třeba - 1,700.000 kusů

plenek (spotřeba 75 cm na 1 kus) 6,345.000, třeba - 7,700.000 kusů

flanelových zábalů (70 cm na 1 kus) 619.550, třeba - 885.000 kusů

pokrývek (místo peřinky) 3 m na 1 kus, třeba - 590.000 kusů

Pro výrobu nejnutnějších výše uvedených potřeb pro novorozeňata a kojence mělo být použito ve výrobě r. 1947 také ještě surovin, dovezených v rámci akce UNRRA (40.000 tun vlny, bavlny a hedvábí). Z výroby roku 1946 bylo dáno do obchodu určité množství stávkového zboží a přidělovány také součástky výbaviček nebo dětských výbaviček celých, dodaných v rámci pomocné akce Amerického Červeného Kříže, YWCy a UNRRA. V roce 1947 přes výše uvedený výrobní plán, navržený min. obchodu byl obchod dětskými potřebami zásobován velmi nedostatečně, takže nastávající maminky, nebo matky kojenců, měly málo možnosti k obstarání potřeb pro své dítě.

Druhou příčinou, která zaviňuje chaos v distribuci potřeb pro novorozeňata i kojence je skutečnost, že neexistují zvláštní bodové šeky, které by opravňovaly k odběru potřeb pro novorozeňata a kojence řádné obchodníky s příslušným živnostenským oprávněním pro prodej dětských potřeb, u kterých by si nastávající matka, nebo matka kojence na zvláštní kupon své, nebo dětské šatenky, nebo na poukaz NV mohla nejnutnější textilní zboží bez trapných sháněk a vystávání ve frontách vyzvednout.

Ve výrobě i obchodě pro kojence i novorozeňata, je třeba zavést bezpodmínečně pořádek, jak toho nutnost potřeby růstu populace ve všech vrstvách našeho národa žádá. Proto se také vláda ve své 109. schůzi, konané 14. října m. r. usnesla, že výroba pracovních oděvů, ložního prádla, dětských výbaviček, včetně jednotlivých potřeb textilního zboží, nutného k doplnění nebo obstarání výbavy pro novorozeně nebo kojence, má býti vyňata z omezení výroby textilního zboží pro potřeby civilního sektoru, jak to vysvítá ze zprávy pana ministra zahraničního obchodu, předneseného ve schůzi výboru zásobovacího a živnostensko-obchodního dne 5. XI. 1947. Tímto svým usnesením přiznala vláda naléhavou potřebu odstranění nedostatku ve výrobě i distribuci textilních potřeb pro novorozeňata a kojence, jak ji tato interpelace zdůrazňuje.

V zájmu podpory populace národa a odstranění zjištěných a oprávněných příčin nespokojenosti nastávajících matek i matek kojenců, je nutno postarati se velmi rychle o napravení zjištěných závad ve výrobě i distribuci textilních potřeb pro novorozence a kojence. Tím je též odůvodněna naléhavost. Proto se táží podepsaní:

1. Je paní ministryně průmyslu ochotna uložit Hospodářské skupině čs. textilního průmyslu, aby tato přísně dbala dodržování výrobních úkolů v továrnách, kterým byla výroba textilních potřeb pro novorozeňata a kojence ve výrobním úkolu zadána?

2. Je paní ministryně ochotna provést příslušná opatření ve výrobě, aby byla zkrácena dodací lhůta, stanovená pro jednotlivé fáze výroby textilních potřeb pro novorozeňata a kojence a dodrženy výrobní kvoty tohoto zboží, dohodnuté mezi min. průmyslu a vnitřního obchodu?

4. Je pan ministr vnitřního obchodu ochoten po dohodě s hospodářskou skupinou maloobchodu textilním zbožím při ÚSO zavésti specielní bodové šeky pro odběr všech potřeb textilního zboží pro novorozeňata, kojence i dětských potřeb textilních pro děti do 6 let?

5. Uznává pan ministr vnitřního obchodu nutnost zavést pořádek do distribuce textilního zboží, určeného pro potřeby novorozeňat a kojenců tak, že budou tyto potřeby na zvláštní bodové šeky dodávány jen obchodníkům s řádným živnostenským oprávněním pro prodej dětských textilních potřeb a jejich seznam uveřejnit, aby matky nemusely valnou část času, určeného k obstarávání domácích prací, stráviti marným sháněním potřeb pro své děti?

6. Je pan ministr ochoten přihlédnouti k nutnosti ulehčení nákupu všech potřeb pro novorozeňata, kojence a děti, matkám výdělečně činným, a to tak, že bude část zboží v obchodech pro ně reservována, aby si je v době svého volna mohly nakoupit buďto samy, nebo prostřednictvím třetí osoby proti potvrzení, že skutečně jim zaměstnání brání v obstarávání nákupu zboží?

V Praze dne 10. února 1948.

Žáčková-Batková, Šmejcová, Uhlířová,

Klátil, Bolen, ing. dr. Ješ, Tichota, Deči, Lesák, Tichý, Bartoš, Slíva, Stanislav Novák, Alois Jaroš, Kleinerová, Šulík, Děd, Mikuláš, Josef Ševčík, dr. Šíp, dr. Burian, ing. dr. Kamenícek, Ulrich, Přeučil, dr. Hobza, Weiland, Jirásek, ing. dr. Kácl, Hora, ing. Bouchal, Křepela, Parez, dr. Horáková, Urbánek.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP