Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1017.

Naléhavá interpelace

poslankyň Žáčkové-Batkové, Uhlířové, Šmejcové, Zeminové a druhů

vládě republiky

ve věci zařazení potřeb textilního zboží pro účely vyučovací škol národních a odborných ženských do rámce potřeb veřejného sektoru.

Ve své 109. schůzi dne 14. října 1947 usnesla se vláda mimo jiné, že ukládá ministru vnitřního obchodu, aby v dohodě s ministry průmyslu, zemědělství a výživy a dalšími zúčastněnými ministry stanovil vhodné směrnice pro odběr zboží od maloobchodu tak, aby se zboží dostalo výhradně sociálně nejpotřebnějším vrstvám, zejména rodinám s více dětmi, těžce pracujícím zvláště též horníkům, zemědělským dělníkům, zemědělcům hospodařícím na usedlostech do výměry 20 a, veřejným zaměstnancům s měsíčními služebními požitky do 5.000 Kčs, při čemž ve směrnicích budiž pamatováno na to, aby okresní a místní národní výbory účelně kontrolovaly jejich přesné zachování. V tomto výpočtu kategorií, kterým má být textilní zboží přednostně přidělováno, bylo však zapomenuto na potřeby žákyň národních a odborných škol pro ženská povolání, které jsou naléhavě nutné pro účely vyučovací ženským ručním pracím. Situace na těchto školách je dnes taková, že pro nedostatek textilií není možno ženským ručním pracím vyučovat. Na průmyslových a hospodyňských školách, na školách pro ženská povolání je situace zvláště svízelná, protože dívky nemohou prakticky šít jednotlivé součástky prádla a šatů, aby po absolvovaných studiích mohly se ihned v praxi uplatnit. Na obecných a národních školách jsou žákyně vesměs z rodin, ve kterých není k šití ani vypáraného materiálu, jehož opětovným zpracováním mohly by žákyně nahradit nedostatek požadovaného textilního materiálu.

Na obecných a rodinných školách učí se dívky také vedení domácnosti a opatrování dětí a musí se proto naučit zašívat a šít prádlo a ušít nejnutnější potřeby pro sebe a pro rodinu, jako na př. potřeby pro novorozeňata, součástky prádla mužského, ženského i dětského; musí se naučit vyšívat, háčkovat a plést, aby vcházely do rodinného života již připravené. V dobách okupace musel být jako materiál pro ruční práce používán papír (pro šití modelů prádla a šatů); jiného materiálu textilního nebylo, takže dívky vycházely ze škol s nejmenšími znalostmi ručních prací, potřebných při práci každé hospodyně i samostatně výdělečné ženy. Aby byly odčiněny škody, které v době okupace byly i v tomto směru ve výchově dívek napáchány, je nutné aby při sdělávání operativních plánů pro sektor textilní výroby, bylo s přednostním právem pamatováno na potřeby textilního zboží pro účely vyučování ženským ručním pracím Jde jak o uspokojení nejnaléhavějších potřeb přítomné doby, také o to. aby při distribuování textilního zboží byly potřeby tohoto zboží pro účely vyučovací na školách národních i odborných zařazeny do potřeb sektoru veřejného, aby se jim takto jak ve výrobě, tak také v distribuci dostalo přednostního zařazení. Tím se odůvodňuje naléhavost této interpelace. Proto se táží podepsaní:

1. Uznává vláda nutnost výchovy dívek v ženských ručních pracích, které připravují dívky pro úkol ženy hospodyně a matky?

2. Je vláda ochotna zjistit pomocí zvláštní akce ministerstva školství a vnitřního obchodu rozsah potřeb textilního zboží, nutných k účelům vyučování, ženským ručním pracím na školách obecných, národních i na školách odborných?

3. Je vláda ochotna takto zjištěné potřeby textilního zboží sloužící k účelům vyučování ženským ručním pracím zařadit ve výrobě i distribuci do rámce potřeb veřejného sektoru?

4. Je vláda ochotna zaříditi, aby pro okamžitou, naléhavou potřebu vyučovacího roku 1947 - 1948 bylo textilní zboží, jako šatovky (k šití zástěr, domácích pracovních šatů a dětských šátečků) plátno na dívčí a dětské prádlo, prádlové umělé hedvábí (lavabl), látky na halenky a šaty, bavlnu a vlnu k pletení a háčkování, zařazeno mezi textilní potřeby kategorií zásobovaných s přednostním právem podle usnesení vlády ze dne 14. října 1947?

5. Je ochotna vláda uložiti ministru vnitřního obchodu, aby po dohodě se zúčastněnými ministry učinil opatření v rámci nové organisace distribuce textilního zboží, aby správy škol obecných, národních a odborných ženských škol mohly hromadnými nákupy proti dodání příslušného počtu bodů obstarati žákyním u obchodníků zvláště k tomu určených k účelům vyučovacím ženských ručních prací nejnutnějšího druhu uvedeného textilního zboží?

V Praze dne 22. listopadu 1947.

Žáčková-Batková, Uhlířová, Zeminová, Šmejcová,

dr. Neuman, Torn, Přeučil, Nedoma, Hora, Parez, Lesák, Slíva, dr. Hobza, Tichota, Rychtera, Urbánek, Klátil, Kobylka, Bartoš, ing. dr. Kameníček, ing. dr. Ješ, Děd, Alois Jaroš, Jirásek, Stan. Novák, ing. dr. Kácl, Kleinerová, dr. Horáková, Čížek, Ulrich, Caňkář dr. Burian, Mikuláš, dr. Krajina.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP