Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání

1010.

Naléhavá interpelace

posl. Kleinerové, dr. Loubala, Žáčkové-Batkové a druhů

ministru sociální péče

ve věci propouštění osvědčených pracovníků ze služeb sociální péče.

Organisačním zákonem č. 48 a vl. nař. č. 202 z roku 1947 byly ke dni 31. prosince 1947 zrušeny Zemské a Okresní péče o mládež jako spolky a vytvořeny nové zemské a okresní péče o mládež jako zvláštní komise ZNV a ONV. Tyto nové lidové orgány veřejné správy pro státní péči o mládež vešly od 1. ledna 1948 v práva a povinnosti zrušených spolků a tím převzaly plnou odpovědnost za zdárný další vývoj tohoto oboru státní správy.

Při všech jednáních o nových zákonech o organisaci sociální péče bylo zdůrazňováno, že dosavadní činnost zrušených spolků bude plně zachována a že bude umožněno všem osvědčeným pracovníkům z povolání i z řad dobrovolníků i odborníků, aby mohli na dosavadních místech ve své práci pokračovati. Bylo přímo zdůrazňováno, že s jejich spoluprací jako zkušených odborníků se počítá a že se doufá, že práci, kterou tak ochotně a obětavě konali a budovali, neopustí.

Jsou zde však náznaky, že tento slib nemá býti dodržen. Projevují se snahy odstraniti nebo alespoň odsunouti na podřízené místo tyto osvědčené odborníky, jak jest toho dokladem na př. usnesení presidia ZNV v Brně, podle něhož mají býti z vedoucích míst úřadovny ZNV - Zemské péče o mládež - odstraněni dosavadní ředitelé Karel Kotek a Bohuslav Vítek, kteří plných 28 let věnovali všechny své síly a schopnosti našim dětem a osvědčili se vynikajícím způsobem. Přehlíží se skutečnost, i když jmenovaní nemají vysokoškolského vzdělání - že znali jako učitelé potřeby dítěte, stali se znamenitými praktiky a vykonali v oboru péče o mládež skutečně dílo všemi uznávané. Získali si takové odborné znalosti a zkušenosti, že tato vedoucí místa mohou úspěšně zastávati i nadále. Jedině oni mohou splniti úkoly, kladené na vedoucí činitele v době přechodu organisace péče o mládež ze spolkové základny na základnu veřejnou.

Uvádíme tyto dva příklady jako typické případy, jichž je nám hlášeno několik i z okresních péčí o mládež. Odstranění těchto pracovníků nebo třeba jenom odstranění z vedoucích míst bylo by velkou křivdou, nespravedlností a špatnou odměnou těmto lidem za jejich dlouholetou práci a bylo by velkou škodou pro věc samu. Okresní péče o mládež obvykle se staví za postižené a trvají na tom, aby oni zůstali na svých místech nikoliv z důvodů osobních, nýbrž jen a jen k prospěchu věci. Zneuznání práce, schopností a zásluh těchto osob by vyvolalo nejistotu a nedůvěru u všech, kteří by dnes byli jinak z lásky k věci chtěli přejíti na trvalo do služeb péče o mládež.

Naléhavost jest odůvodněna různými opatřeními, jež jsou v běhu a jež se snaží původní pracovníky péče o mládež odstraniti.

Podepsaní se proto táží pana ministra sociální péče:

1. Zda jsou mu uvedené skutečnosti známy?

2. Zda je ochoten dáti svým podřízeným orgánům příkaz, aby oba vedoucí zemské péče o mládež - Karel Kotek a Bohuslav Vítek - byli ponecháni i nadále na svých vedoucích místech?

3. Zda je ochoten dáti, záruky a jaké, že z péče o mládež nebudou odstraňováni dosavadní osvědčení pracovníci?

V Praze dne 29. ledna 1948.

Kleinerová, dr. Loubal, Žáčková-Batková,

dr. Novotný, Alois Jaroš, dr. Krajina, Uhlířová, Děd, dr. Hobza, Parez, dr. Kameníček, dr. Jan Stránský, dr. Horáková, Tichota, dr. Hřebík, Šulík, dr. Neuman, Šmejcová, Křepela, Hora, Ing. dr. Ješ, Mikuláš, dr. Burian, Torn, Urbánek, Weiland, Jirásek, Ing. dr. Kácl, Caňkář, Nedoma, Přeučil, dr. Šíp, Rychtera, Ing. Bouchal, Slíva, Tichy.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP