Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1008.

Naléhavá interpelace

poslanců Tichého, Bolena a druhů

vládě republiky Československé

ve věci náhrady škody českému obyvatelstvu v Krásném Březně za škody utrpěné při výbuchu třaskavin dne 31. července 1945.

Dne 31. července 1945 v časných odpoledních hodinách bylo obyvatelstvo města Ústí nad Labem překvapeno velkými výbuchy, plné dvě hodiny neustále opakovanými. Hasičstvem, SNB a vojskem bylo záhy zjištěno, že těmito výbuchy byla postižena rozsáhlá skladiště v Krásném Březně, kde pod dozorem vojenských stráží byla uskladněna vojenská munice všeho druhu, letecké motory a jiná vojenská výstroj a výzbroj.

Výbuchy a požárem byly zničeny nejen budovy skladišť, ale i mnoho soukromých domů a bytových zařízení tamního českého obyvatelstva. Katastrofou vznikla státu, městu i soukromým osobám škoda mnoha desítek milionů Kčs a obyvatelstvo se právem ptalo, kdo je za tuto škodu na životech i majetku odpověden.

Po katastrofě dostavili se na místo neštěstí v Krásném Březně pp. ministři vnitra Nosek a národní obrany generál Svoboda, kteří oba shodně a závazně prohlásili, že nebude jediného českého člověka, který by nebyl spravedlivě odškodněn za utrpěnou škodu. V tom smyslu zněly i projevy odpovědných zástupců místního a okresního národního výboru v Ústí nad Labem.

Poněvadž se během roku 1945 žádný o náhradu utrpěných škod nestaral, svolali si poškození občané veřejnou schůzi v Krásném Březně, kde úředník ONV v Ústí nad Labem p. Kýhos shromážděné poškozence informoval, jakými doklady a svědky musí býti škoda jednotlivců doložena, aby náhrada škody byla získána.

Koncem roku 1946 navštívila předsednictvo vlády deputace poškozených občanů krásnobřezenských, přijatá předsedou vlády, jeho náměstkem a ministrem techniky, kteří stížnost deputantů vyslechli. Stížnosti a požadavky poškozených, občanů krásnobřezenských byly v písemném memorandu odevzdány deputací panu tajemníkovi předsedy vlády. Deputace byla vyrozuměna v tom smyslu, že je především rozhodnouti, kdo bude škodu platiti a že ve vládě bude v dohledné době o tom rozhodnuto.

Spisy o náhradě poškozencům v Krásném Březně leží nyní na ONV v Ústí nad Labem ve stole úředníka Tůmy. Poškozenci se marně domáhají výplat náhrady za svůj zničený majetek, neboť dosud nebylo rozhodnuto, zda ona hrozná krásnobřezenská katastrofa patří mezi válečné škody.

Neudržitelnost dnešního stavu je očividná. Je nesporné, že do zmíněných skladišť byla pod vedením a dozorem vojenské správy shromažďována vojenská výzbroj a výstroj, že tato skladiště vojenské správě podléhala a že tedy se jasně jedná o válečné škody, kterými bylo české obyvatelstvo v Krásném Březně a město Ústí nad Labem těžce poškozeno.

Dosavadní stav nejistoty je neudržitelný a bída postižených veliká, takže veřejnost v Ústí nad Labem je velmi pobouřena.

Naléhavost interpelace je dána nutností zjednati nápravu a velkou nouzí poškozených občanů a města samotného. Podepsaní se proto táží vlády republiky Československé:

1. Zda jsou jí tyto skutečnosti známy?

2. Zda byla zjištěna příčina této největší poválečné katastrofy?

3. Zda hodlá učiniti nápravu v této věci tak, aby co nejdříve byli poškození občané i město Ústí nad Labem náležitě odškodněni?

V Praze dne 3. února 1948.

Tichý, Bolen,

Uhlířová, dr. Krajina, Nedoma, Ing. Bouchal, dr. Loubal, Urbánek, Parez, Ing. dr. Ješ, dr. Kameníček, Ing. dr. Kácl, Křepela, Alois Jaroš, Přeučil, dr. Hřebík, dr. Horáková, Jirásek, Weiland, Šulík, dr. Hobza, Caňkář, dr. Burian, Torn, Kleinerová, Tichota, dr. Šíp, Šmejcová, Vandrovec, dr. Jan Stránský, dr. Neuman, Rychtera, Žáčková-Batková, Mikuláš.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP