Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání

1007.

Naléhavá interpelace

poslanců Uhlířové, dra Hobzy, Hory a druhů

ministru vnitra

ve věci obvinění krajského soudce JUDra V. Svobody ze Znojma a neobvyklého postupu SB proti němu.

10. ledna 1948 byl předvolán na SB ve Znojmě krajský soudce JUDr. Vilém Svoboda, kde mu byl předložen protokol sepsaný v Jemnici s paní Boženou Pokornou, provd. Kreuterovou a jejím bratrem, dle něhož měl dr. Svoboda přijmouti v trestním řízení proti jejich bratrovi jako úplatek dvě husy.

JUDr. Svoboda není vyšetřujícím soudcem, věc mu nebyla vůbec přidělena a také ji nevyšetřoval. V nedělní journální službě 27. prosince 1947 na vyzvání presidenta krajského soudu vyslechl ve věznici 6 nových obviněných a na všechny uvalil vazbu. Obsah trestního oznámení, jež bylo velmi stručné, nikomu také nesdělil. Oč šlo v daném případě, každý se mohl dočíst v komunistickém časopise Rovnost.

Výpovědi obou shora uvedených osob o přijetí darů jsou úplně nepravdivé a vymyšlené. Proto také JUDr. Svoboda učinil na oba trestní oznámení pro zločin utrhání na cti u státního zastupitelství ve Znojmě.

Velmi se divíme tomu, že tuto trestní věc podezření z přečinu dle zákona č. 178/24 Sb. vyšetřovala státní bezpečnost. Celá veřejnost ve Znojmě čeká na zjištění a oznámení, z jakého podnětu bylo zavedeno šetření proti JUDr. Svobodovi právě u státní bezpečnosti a zda orgán, který vyslýchal osoby proti JUDr. Svobodovi a použil násilí, byl příslušníkem KSČ. Svědkové dokazují, že orgán státní bezpečnosti, který věc v Jemnici vyšetřoval, donutil vyslýchané osoby k podpisu protokolů a udání nepravd nátlakem, a to Boženu Kreuterovou a 17tiletého Pokorného bitím a hrozbami. Tento také, když byl po podepsání nepravdivých protokolů ze zajištění propuštěn, byl ošetřen dr. Šustáčkem, lékařem v Jemnici, který u něho také zranění zjistil.

Je nepochopitelné a otřásající, že takovýmto způsobem má býti postupováno proti lidem, kteří jsou někomu nepohodlní a mají býti proto odstraňováni z veřejného života.

Žádáme proto přísné vyšetření této věci, přísné potrestání vinníka, který použil těchto gestapáckých metod, aby se dotkl cti soudce a veřejného politického pracovníka.

Naléhavost interpelace odůvodňujeme nutností urychleně uklidniti rozrušení obyvatelstva nad shora uvedeným postupem.

Proto se tážeme pana ministra vnitra:

1. Co je mu známo o tomto případě?

2. Co hodlá učinit, aby se podobné případy násilného výslechu svědků neopakovaly?

V Praze dne 3. února 1948.

Uhlířová, dr. Hobza, Hora,

dr. Krajina, dr. Horáková, Caňkář, dr. Neuman, Parez, dr. Kameníček, Josef Ševčík, Křepela, Stanislav Novák, Urbánek, Alois Jaroš, Slíva, Přeučil, Děd, dr. Hřebík, Šmejcová, Torn, Šulík, Ing. dr. Ješ, Weiland, Tichota, Mikuláš, Ing. dr. Kácl, Ing. Bouchal, Rychtera, Žáčková-Batková, dr. Jan Stránský, dr. Šíp, Bartoš, Lesák.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP