Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

993.

Vládní návrh,

kterým se předkládá ústavodárnému Národnímu shromáždění republiky Československé k projevu souhlasu smlouva mezi republikou Československou a republikou Francouzskou o vojenských zaopatřovacích platech pro případ úmrtí nebo invalidity, obětem války z roku 1939 - 1945, podepsaná v Paříži dne 1. prosince 1947.

Návrh schvalovacího usnesení.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé souhlasí se smlouvou mezi Československou republikou a republikou Francouzskou o vojenských zaopatřovacích platech pro případ úmrtí nebo invalidity obětem války z roku 1939 - 1945, podepsanou v Paříži dne 1. prosince 1947.

Důvodová zpráva.

Navrhovaná smlouva československo-francouzská o zaopatřovacích vojenských platech v případě smrti a invalidity přiznává tytéž výhody a tatáž práva, která v tomto směru mají příslušníci francouzští, československým státním občanům, a jejich oprávněným rodinným příslušníkům, kteří: buď sloužili ve francouzské armádě jako cizinci, nebo sloužili ve francouzském vojenském odboji jako součást franc. sil vnitřních (Forces françaises de l'Interieur) nebo konečně sloužili v odbojových i v nevojenských organisacích na francouzské půdě. Výhody a práva jako francouzští občané mají též ti čs. státní příslušníci a jejich.oprávnění rodinní příslušníci, kteří jako občanské osoby utrpěli újmu na těle v důsledku válečných událostí ve Francii (čl. 1 a 4).

Dále se navrhovanou smlouvou přiznávají příslušníkům československé zahraniční armády, která byla podrobena vrchnímu francouzskému velení za války 1939 - 1945 a jejich oprávněným příslušníkům tytéž výhody a práva, jako francouzským bývalým vojenským osobám a jejich oprávněným příslušníkům, pokud jde o vojenské zaopatřovací platy, v případě smrti a invalidity, ale toliko za podmínky, že mají stálé bydliště ve Francii (čl. 2).

Jelikož je smlouva založena na vzájemnosti, přiznávají se francouzským státním příslušníkům, kteří sloužili v československém vojsku a účastnili se československého odboje za války 1939 - 1945 a jejich oprávněným příslušníkům všechna práva a výhody, jež se poskytují československými zákonnými předpisy příslušníkům československé armády nebo československého odboje, pokud jde o vojenské zaopatřovací platy, v případě smrti a invalidity (čl. 7).

Výhrada učiněná francouzským zákonodárstvím pro československé příslušníky zahraniční armády (čl. 2), že mají bydliti ve Francii, není učiněna pro francouzské příslušníky československé armády se zřetelem ke skutečnosti, že zajisté velmi málo Francouzů sloužilo v československé armádě. Oběti války z řad občanstva, pokud utrpěly újmu v Československu a tam též před válečnými událostmi bydlely, těší se dobrodiní československých zákonů ve prospěch československých občanských obětí války (čl. 7).

Jest zřejmé, že vzájemnost práv a výhod, jež tato smlouva poskytuje, je zde ve prospěch ČSR a že se smlouvou dosahuje maxima, nad něž lze sotva něčeho získati. Po uzavření smlouvy možno dále počítati s tím, že se ušetří valuty, jelikož bude možno snížiti invalidní zaopatřovací platy těm invalidům, kteří žijí ve Francii s povolením ministerstva sociální péče, a to tím, že by se jim vyplácel jen případný rozdíl mezi zaopatřovacími požitky francouzskými a československými.

V Praze dne 22. ledna 1948.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.

Poněvadž včasné rozmnožení textu smlouvy tiskem působí značné obtíže, a též z důvodů úsporných, rozhodlo předsednictvo ústavodárného Národního shromáždění upustiti od jejího úplného vytištění. Úplné znění je ve sněmovní kanceláři k nahlédnutí.

Předseda ústavodárného Národního shromáždění:

Josef David v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP