Ústavodárné národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

992.

Naléhavá interpelace

poslanců Nového, A. Klimenta, Weberové, Buchvaldka a soudruhů

vládě republiky Československé

ve věci zrušení expositury Zemské školní rady v Moravské Ostravě.

Výnosem ministerstva školství a osvěty ze dne 29. prosince 1947 byla zrušena expositura Zemské školní rady v M. Ostravě, místo ní zřízena úřadovna Zemské školní rady v Brně a veškerá působnost dosavadní expositury byla přenesena na Zemskou školní radu do Brna.

Prakticky to znamená, že o služebních věcech profesorů a učitelů, žádostech rodičů a žáků, o technických opatřeních týkajících se školních budov a o řadě jiných školních otázek, o kterých se až dosud rozhodovalo přímo v centru tohoto kraje, bude nyní rozhodováno v Brně. Nelze přehlížet tu skutečnost, že expositura Zemské školní rady byla spravována lidmi, kteří podrobně znají krajské potřeby a kteří s uchem přiloženým na srdci kraje dovedli mnohem lépe naslouchat a porozumět specielním problémům, nežli tak může dělati těžkopádný sbor zemského národního výboru v Brně.

A vyskytly-li se vůbec nějaké nedostatky, pak nelze hledati vinu v samé exposituře, jako spíše v tom, že expositura nebyla vybavena takovou pravomocí, jakou zasluhovala. K tomu podotýkáme: zřízení expositury Zemské školní rady v Moravské Ostravě dálo se současně se zřízením expositury zemského národního výboru a bylo vzato na vědomí Zemskou školní radou v Brně přípisem ze dne 1. června 1946, č. 865/45. Ministerstvo školství a osvěty ze dne 26. dubna 1946 uložilo Zemské školní radě, aby se dohodla se zástupci Zemské školní rady v Moravské Ostravě o rozsahu kompetence. Mezi oběma institucemi došlo pak v květnu 1946 k dohodě a vykonána příprava k předání příslušné agendy a účtárny. Předsednictvo expositury zemského národního výboru v Moravské Ostravě navštívilo dne 17. ledna 1947 p. ministra školství dra Stránského, a bylo mu přislíbeno rychlé potvrzení Zemské školní rady v Moravské Ostravě. Výsledkem tohoto slibu je zrušení expositury Zemské školní rady shora uvedeným výnosem a její přeměnění na pouhou úřadovnu bez potřebné pravomoci.

Klub poslanců KSČ protestuje proti tomuto opatření pana ministra školství, které jak po stránce praktické potřeby, tak i po stránce právní, je závadné. Rozhodnutí p. ministra školství a osvěty vyvolalo oprávněnou nespokojenost všeho obyvatelstva ostravského kraje bez rozdílu. Naléhavost interpelace je dána tím, aby byla urychleně sjednána náprava, potřebná k uklidnění obyvatelstva tohoto průmyslového kraje.

Podepsaní poslanci táží se proto vlády republiky Československé:

1. Zda jsou jí tyto okolnosti známy?

2. Co hodlá vláda učiniti, aby výnos ministerstva školství a osvěty, jenž vyvolal tolik pobouření v ostravském kraji, byl zrušen a zůstala zachována expositura Zemské školní rady v Moravské Ostravě?

V Praze dne 24. ledna 1948.

Nový, A. Kliment, Weberová, Buchvaldek,

Trojanová-Genyková, Rych, Juha, Šimonková, Kubánek, Souček, Harus, Süsmilich, Štekl, Půček, Chleborád, dr. Langer, Kaleta, Václavů, Sládek, Fr. Svoboda, Kolář, Vítovec, Ladislav Blaha, Pešák, Koštejn, Pašek, Šnobl, Ledl, Abrahám, Karel Kliment, Kapoun, Verosta, František Jaroš, Zimáková, Vodička, Krosnář, Štětka.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP