Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

986.

Naléhavá interpelace

poslance Eduarda Fuska a druhů

vládě republiky Československé

ve věci vyhlášky ministra vnitřního obchodu a ministryně průmyslu ze 7. ledna

1948 č. 22 Úř. 1., o přechodných opatřeních v distribuci textilního zboží.

V Úředním listě z 8. ledna 1948 byla publikována vyhláška ministra vnitřního obchodu a ministryně průmyslu ze dne 7. ledna 1948, č. 22 Úř. 1. I, o přechodných opatřeních v distribuci textilního zboží. Tato vyhláška opírá se o vládní nařízení ze dne 26. června 1943, č. 175 Sb., o oběhu zboží a dekret presidenta republiky z 27. října 1945, č. 109 Sb., o řízení výroby a vyhláškou tou se vyřazuje velkoobchod s textilním zbožím a na jeho místě se zřizují oblastní rozdělovny. Vyhláška tato, pokud se opírá o okupantské vládní nařízení č. 175/1943, jest v rozporu s právy a svobodami zaručenými ústavní listinou. I kdyby se připustilo, že vládní nařízení č. 175/1943 přesto, že jest to nařízení okupantské a mělo býti pojato do soupisu právních předpisů v novém právním řádu nepouživatelných, skutečně platilo, jest vyhláška tato vadná z toho důvodu, že nebyla vydána všemi ministry, kteří by byli oprávněni ji vydati jako právní nástupci a pokračovatelé bývalého okupantského tzv. ministra hospodářství a práce. Neboť schází na vyhlášce podpis ministra zahraničního obchodu, do jehož pravomoci přešla podstatná část kompetence bývalého ministerstva hospodářství a práce. Vyhláška tato jest tudíž zmatečná, nehledě ani k tomu, že předběžné prováděcí předpisy byly vyhlášeny pouhým oznámením v rozhlase daleko dříve než vlastní právní norma byla vyhlášena v Úředním listě.

Ježto občané, poškození touto vyhláškou, budou nepochybně - jak svědčí již i zprávy novinářské - dovolávati se svého práva stížnostmi k Nejvyššímu správnímu soudu a ježto se současně objevily v novinách zprávy o podobných dalších opatřeních i v jiných úsecích oběhu zboží (knihy, papír, dřevo, kůže) a protože všemi těmito věcmi jest vnášen neklid do hospodářského života a také i ohrožována autorita vládních opatření, podávám tuto naléhavou interpelaci na vládu republiky Československé a dovoluji si tázati se:

1. zda vláda jest si vědoma toho, že vyhláška ministra vnitřního obchodu a ministryně průmyslu ze dne 7. ledna 1948, č. 22 Úř. 1. I, o přechodných opatřeních v distribuci textilního zboží byla vydána na základě okupantského nařízení, které mělo býti pojato do souboru nepouživatelných norem právního řádu,

2. zda jest si vědoma toho, že uvedená vyhláška nebyla vydána všemi příslušnými ministerstvy,

3. zda jest ochotna zrušiti tuto vyhlášku,

4. zda jest ochotna připraviti zákon, kterým by okupantské nařízení z 26. června 1943, č 175 Sb., o oběhu zboží bylo pojato do souboru předpisů nepouživatelných ve smyslu zákona ze dne 2. října 1946, č. 195 Sb., o použivatelnosti předpisů z doby nesvobody.

V Praze dne 17. ledna 1948.

Fusek,

ing. Synek, dr. Řehulka, Štambachr, dr. Rozehnal, Nermuť, dr. Chytil, dr. Chudoba, dr. Bátěk, Štěpán, Vičánek, Horák, Desenský, ing. Janáček, ing. Herl, Julius Klimek, Soukup, Pexa, ing. dr. Benda, Charvát, Plojhar, Matýsek, Ant. Fránek, Trojanová, Polomský, Petr, Tomášek, Kaďůrek, Sova, dr. Josef Novák, dr. Bunža.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP