Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

985.

Naléhavá interpelace

poslanců dr. Bureše, dr. Neumana, Plojhara, Sedláka a druhů

ministru školství a osvěty a ministru financí, ve věci Jihočeského národního divadla v Čes. Budějovicích.

Přípisem ministerstva školství a osvěty z 27. července 1945 čís. B-152227/45-II/2 pověřeno bylo město České Budějovice, aby se spolu se sdruženými městy ujalo ustavení a provozování činoherního i operetního oblastního divadla, jehož oblast zmíněným již přípisem byla vymezena na tyto politické, případně soudní okresy: České Budějovice, Český Krumlov, Kaplice, Vyšší Brod, Třeboň, Lomnice nad/Lužn., Veselí nad/Lužn., Jindřichův Hradec, Týn nad/Vlt., Netolice, Vodňany, Písek a Tábor se sousedními okresy Soběslav a Bechyně. Fakticky zajíždí však činohra i opereta JND i do Pelhřimova a j.

Místní národní výbor v době porevolučního ještě kvasu v zájmu konsolidace poměrů v divadelnictví na českém jihu uposlechl tohoto pověření a příkazu ministerstva školství a osvěty a po zdlouhavých a velmi obtížných jednáních bylo konečně počátkem roku 1947 ustaveno družstvo Jihočeského národního divadla, jehož stálým sídlem jsou České Budějovice.

Jihočeské národní divadlo možno plným právem označiti za oblastní divadlo v pravém slova smyslu.

Činoherní i operetní soubor pořádají pravidelná představení v Českých Budějovicích a přitom Jihočeské národní divadlo absolvuje každý měsíc 10 - 15 zájezdů do členských měst družstva.

Mimo to umožňuje Jihočeské národní divadlo hraničářům na českém jihu shlédnouti vzorná divadelní představení v Českých Budějovicích tím, že organisuje zájezdy hraničářů na divadelní představení v Českých Budějovicích.

Takovýmto způsobem jest umožněno na příklad zaměstnancům horských pastvin města Českých Budějovic, ponejvíce reemigrovaným Slovákům z Bulharska, shlédnouti výpravná představení přímo v Českých Budějovicích.

Všechna tato činnost, třebaže se provádí za nejtěžších podmínek, neovlivňuje škodlivě uměleckou úroveň obou souborů Jihočeského národního divadla. Naopak můžeme podle objektivního úsudku novinářské i rozhlasové kritiky a posudku znalců považovati Jihočeské národní divadlo v Českých Budějovicích za jedno z nejlepších oblastních divadel v republice vůbec.

Skutečnost, že činoherní soubor tohoto divadla absolvoval téměř v nezměněné dnešní svojí podobě několik skvělých představení v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích v rámci Jihočeského divadelního festivalu, potvrzují tento názor nejlépe.

Velká oblast Jihočeského národního divadla by však vyžadovala, aby Jihočeské národní divadlo bylo rozšířeno také o soubor operetní a jihočeské obecenstvo po jeho zřízení právem volá.

To ovšem není možno za nynějšího stavu věcí, kdy na rok 1946 byla Jihočeskému národnímu divadlu poskytnuta subvence ve výši 1,000.000.- Kčs a na rok 1947 byla dokonce snížena na částku pouhých 600.000.- Kčs, třebaže v témže roce došlo k rozšíření souboru o operetu.

Okolnost, že zatím, co jiným divadlům jsou poskytovány mnohamilionové subvence, jest odbýváno Jihočeské národní divadlo nepatrnou částkou 600.000.- Kčs, vzbuzuje v jižních Čechách oprávněný pocit křivdy a dojem, že i za nynějších poměrů potřeby jižních Čech jsou zanedbávány zrovna tak, jako tomu bylo dříve.

Jihočeské národní divadlo, plnící vzorně svoje povinnosti oblastního divadla, nemůže posloužiti svým divákům ani řádnou operou a nemá ani prostředků na zakoupení autobusu, potřebného pro dopravu herců a rekvisit při šíření divadelní kultury po oblasti celých jižních Čech.

Ze všech těchto důvodů vyžaduje interpelovaný případ co nejrychlejšího rozhodnutí a podepsaní se táží, zda pan ministr školství a osvěty je ochoten po provedeném šetření a zjištění hospodářského stavu Jihočeského národního divadla poskytnouti Jihočeskému národnímu divadlu dále uvedené příspěvky na úhradu:

1. dluhů, vzniklých za dobu od revoluce do 31. XII. 1946 v částce - 2,648.495.10 Kčs

2 dluhů, vzniklých za dobu od lI. do 31. XII. 1947 v částce - 3,920.225.90 Kčs

3. provozu divadla včetně operety na rok 1948 v částce - 2,000.000.- Kčs

4. nákladů spojených s koupí autobusu v částce - 1,000.000.- Kčs

5. pohledávek herců (mimo zažalovaných nároků herců) - 60.000.- Kčs

6. nákladů na dobudování vybombardované divadelní budovy a vnitřního zařízení (mimo sochy J. K. Tyla) v částce - 470.000.- Kčs

7. provozních výdajů resp. schodků zájezdových představení (průměrně 15 zájezdů měsíčně) v částce - 85.000.- Kčs.

Udělení těchto podpor bude jenom aktem spravedlnosti ke kulturním požadavkům jižních Čech. Jejich udělením bude podpořeno rozšíření hodnotné divadelní kultury po celých jižních Čechách a bude zabráněno úplnému rozpadnutí souborů Jihočeského národního divadla, což by za nynějšího stavu znamenalo ztrátu zaměstnání pro víc jak 110 členů uměleckého a technického personálu Jihočeského národního divadla. Při této příležitosti považujeme za nutno upozorniti pana ministra školství a osvěty na tento křiklavý sociální případ Jihočeského národního divadla:

Na počátku této interpelace uvedeným přípisem ministerstva školství byl místní národní výbor v Českých Budějovicích vyzván k vytvoření družstva Jihočeského národního divadla. Toto divadlo mělo v sezoně 1945/1946 dva soubory činoherní a jeden soubor operetní.

V důsledku nepatrné subvence Jihočeskému národnímu divadlu bylo nutno před zahájením divadelní sezony 1946/1947 učiniti úsporné opatření, podle kterého operetní soubor nebyl zařazen do činnosti Jihočeského národního divadla. Tímto způsobem bez jakéhokoliv zavinění místního národního výboru v Českých Budějovicích ocitli se všichni členové operety včetně orchestru ve velmi tísnivé situaci, ježto promeškáním vhodné doby ztratili možnost opatřiti si zaměstnání jinde. Místní národní výbor v Českých Budějovicích nebyl v soudním řízení uznán povinným poskytnouti takto poškozeným hercům náhradu, ježto vycházel ze správného právního stanoviska, že provozovatelem divadla byl stát, který prostřednictvím ministerstva školství a osvěty si zřízení oblastních scén v Českých Budějovicích vyžádal.

Podepsaní se táží pana ministra školství a osvěty, zda jest v principu ochoten uznati právní povinnost státu resp. ministerstva školství a osvěty nahraditi takto vzniklou škodu členům operetního souboru Jihočeského národního divadla v Českých Budějovicích, kteří v divadelní sezoně roku 1946/47 v důsledku úsporných opatření ministerstva školství a osvěty nemohli býti zapojeni do divadelní práce Jihočeského národního divadla.

Doufáme, že urychleným vyřízením této naší interpelace a vyhověním všem našim požadavkům, jak byly shora uvedeny, bude i pro budoucnost zajištěna nerušená činnost Jihočeského národního divadla jakožto oblastní scény celých jižních Čech.

V Praze dne 21. ledna 1948.

Dr. Bures, dr. Neuman, Plojhar, Sedlák,

Bolen, Bartoš, Jan Novotný, Šabršula, Jungwirthová, Beneš, Ant. Gottvald, Cígler, Laušman, Fierlinger, Skokánek, dr. Bernard, Sajal, Smejkal, dr. John, Vilím, dr. Bělehrádek, dr. Jelínek, dr. Bláha, Pavlán, Bezděk, Hatina, Kovář, Holub, E. Erban, Kubát, Hladký, Doležel, Skaunic, Kaplan, Lindauer, Frlička, Görner, dr. Veverka, dr. Burian.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP