Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

974.

Návrh

poslanců Pexy, dr. Rozehnala a druhů

na vydání zákona,

kterým se doplňuje zákon ze dne 2. října 1946, č. 195 Sb., o použivatelnosti předpisů z doby nesvobody a kterým se zrušuje použivatelnost vládního nařízení ze dne 26. června 1943, č. 175 Sb., o oběhu zboží.

Ústavodárné Národní shromáždění rač se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne....................................1948,

kterým se doplňuje zákon ze dne 2. října 1946, č. 195 Sb., o použivatelnosti předpisů z doby nesvobody a kterým se zrušuje použivatelnost vládního nařízení ze dne 26. června 1943, č. 175 Sb., o oběhu zboží.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon ze dne 2. října 1946, č. 195 Sb., o použivatelnosti předpisů z doby nesvobody se doplňuje takto:

Příloha k § 2, odst. 1 zákona č. 195/46 Sb. doplňuje se sub B, I. dalším výpočtem:

"142. Vládní nařízení ze dne 26. června 1943, č. 175 Sb., o oběhu zboží."

Čl. II.

Tento zákon provedou všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

Podle ústavního dekretu presidenta republiky ze dne 3. srpna 1944, čís, 11 Úř. věst. čsl., o obnovení právního pořádku, ve znění zákona ze dne 19. prosince 1945, č. 12 Sb. z r. 1946, jímž se schvalují, doplňují a mění předpisy o obnovení právního pořádku, nestaly se předpisy vydané v době nesvobody, součástí československého právního řádu, lze jich však z vůle československé zákonodárné moci po přechodnou dobu nadále používati, pokud se svým obsahem nepříčí znění nebo demokratickým zásadám československé ústavy a pokud nespadají do oborů soudního práva trestního, soudního řízení trestního, práva osobního a práva rodinného.

Podle zákona ze dne 2. října 1946, č. 195 Sb., o použivatelnosti předpisů jsou zrušeny předpisy uvedené v příloze k tomuto zákonu, v níž však není uveden předpis vládního nařízení ze dne 26. června 1943, č. 175 Sb., o oběhu zboží. Tento předpis příčí se však svým obsahem znění a demokratickým zásadám československé ústavy, neboť je v rozporu se stěžejní zásadou ústavní listiny, že lid je zdrojem veškeré státní moci, když zakládá výlučnou kompetenci jediného ministerstva hospodářství a práce, jež byla přenesena na ministerstvo vnitřního obchodu. Tímto způsobem ministerstvo, jako úřad veskrze byrokratický, rozhoduje na základě zmocnění z doby okupace o veškerém hospodářském životě, založeném na oběhu zboží, to jest o nabývání, rozdílení, skladování, odbytu, spotřebě a výrobě, aniž by bylo nuceno vyžádati si předchozí souhlas kolegiálního sboru vlády. Tento předpis příčí se dále ustanovením §§ 108 a 109 ústavní listiny, podle nichž svobodné vykonávání výdělečné činnosti lze omeziti v zájmu veřejném jen na základě zákona stejně, jako soukromé vlastnictví.

Podle vyhlášky ministra vnitra ze dne 13. listopadu 1946, č. 1983, Úř. 1. I, částka 202, o některých předpisech z doby nesvobody, které se svým obsahem příčí znění nebo demokratickým zásadám československé ústavy, byly za neústavní prohlášeny předpisy o vyloučení určitých věcí z příslušnosti Nejvyššího správního soudu a předpisy, jimiž se materielně nebo formálně mění československá ústava.

Podle všech shora citovaných předpisů nutno také posuzovati vl. nař. ze dne 26. června 1943, č. 175 Sb., o oběhu zboží, které vylučuje ručení za škodu, vzniklou opatřením za účelem provedení tohoto nařízení nebo předpisů jej provádějících a podle všech těchto předpisů nutno přijíti k závěru, že citované vládní nařízení je v rozporu se zněním a stěžejními demokratickými zásadami československé ústavy.

Vyhláškou ministra vnitřního obchodu a ministryně průmyslu ze dne 7, ledna 1948, č. 21, částka 3 Úř. 1. I. z r. 1948, byla zavedena přechodná opatření v distribuci textilního zboží na základě zmocnění uvedeného v § 1 až 3 protiústavního vládního nařízení č. 175/1943 Sb., a to způsobem, který je rovněž v rozporu se stěžejními zásadami §§ 108 a 109 ústavní listiny o vykonávání výdělkové činnosti a o ochraně soukromého vlastnictví.

Vláda má možnost předložiti v zájmu nerušeného oběhu zboží návrh zákona, který by byl postaven na demokratickou základnu a v souhlasu s ústavní listinou.

Podle § 41, odst, 2 ústavní listiny netřeba přikládati rozpočet o finančním dosahu osnovy, neboť tato nemá za následek zatížení státní pokladny. Návrh zákona budiž předložen k projednání výboru iniciativnímu, živnostensko-obchodnímu a právnímu.

V Praze dne 14. ledna 1948.

Pexa, dr. Rozehnal,

Soukup, Polomský, Plojhar, Broj, Tomášek, Julius Klimek, ing. Synek, dr. Bunža, Štěpán, Horák, Petr, Fusek, dr. Řehulka, Štambachr, Charvát, Vičánek, Ant. Fránek, Kaďůrek, Hynek, dr. Bátěk, dr. Chudoba, Plesl.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP