Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

973.

Odpověď

ministra sociální péče a ministryně průmyslu

na naléhavou interpelaci poslance Pareza (tisk 924)

ve věci poměrů v Českomoravské Kolben-Daněk, národní podnik, Praha-Vysočany.

V interpelovaných případech jde o přeložení některých zaměstnanců uvnitř podniků za trvání pracovního poměru s vedoucích a jiných míst.

Ministerstvo sociální péče není pověřeno pravomocí zasahovati do organisace podniků a zejména ne, s výhradou opatření podle zák. č. 87/1947 Sb., o některých opatřeních k provedení národní mobilisace pracovních sil, do přidělování zaměstnanců na pracovní místa.

Ministerstvo sociální péče, resp. jemu podřízené úřady ochrany práce mají vliv na sjednání a rozvázání pracovního poměru podle ustanovení II. části dekretu presidenta republiky č. 88/1945 Sb. o všeobecné pracovní povinnosti. Mimo to mají úřady ochrany práce možnost zabrániti neodůvodněnému přeřazování zaměstnanců za trvání pracovního poměru nepřímo tak, že na individuální upozornění případ zevrubně vyšetří. Zjistí-li se, že jde o neodůvodněné přeřazení, které jest v rozporu se zásadou ekonomického hospodaření pracovními silami a nebylo podniknuto ve veřejném zájmu, učiní úřady ochrany práce takové opatření předmětem jednání ve sboru ustanoveném podle vyhlášky ministra vnitra č. 371/1947 Ú. 1. I., o poradních sborech pro koordinaci činnosti národních výborů při mobilisaci pracovních sil. Rozhodne-li se sbor zakročiti, naváže se přímé jednání se správou závodu nebo se v případě potřeby učiní vhodné opatření jednak v dohodě s Revolučním odborovým hnutím, jehož zástupce jest místopředsedou sboru, prostřednictvím závodní rady, jednak v, dohodě s hospodářskou organisací, jejímž jest závod členem.

Ministryně průmyslu podle dekretu presidenta republiky č. 100/1945 Sb. o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků a podle vlád. nař. č. 6/1946 Sb., kterým se vydává statut národních podniků průmyslových, schvaluje pouze jmenování ředitele národního podniku, jeho náměstků a potvrzuje volbu a jmenování členů představenstva národního podniku. V interpelovaných případech jde o zaměstnance národních podniků, na jejichž jmenování nebo zařazení na pracovní místo nemá ministryně průmyslu vliv.

Podle shora citovaného dekretu a statutu všichni zaměstnanci národních podniků jsou zaměstnanci v soukromoprávním poměru a jejich mzdové, platové a pracovní podmínky se řídí předpisy platnými pro příslušné výrobní odvětví a druh zaměstnání. Podle § 28 statutu zaměstnance národních podniků přijímá, zařazuje na pracovní místa a propouští ředitel za účasti závodního zastupitelstva podle § 22 dekretu presidenta republiky č. 104/1945 Sb. V interpelovaných případech nebyl dán až dosud ani ministerstvu sociální péče ani ministerstvu průmyslu podnět k šetření. Vzhledem k tomu, že ministryně průmyslu má právo dozoru nad národními podniky podle § 40 statutu a ustanovení jeho provádí v dohodě s věcně příslušnými ministry, pověřili ministr sociální péče a ministryně průmyslu po dohodě vyšetřením všech skutečností, uvedených v interpelaci, zástupce svých resortů, kteří provedou toto šetření v součinnosti s orgány Československých závodů kovodělných a strojírenských, národní podnik v Praze a podají po skončení tohoto šetření o věci další zprávu.

V Praze dne 7. ledna 1948.

Ministr sociální péče:

Dr. Zdeněk Nejedlý v. r.

Ministryně průmyslu:

Ing. L. Jankovcová, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP