Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

970.

Odpověď

ministra vnitra

na naléhavou interpelaci poslance Pexy a druhů (tisk 927) ve věci zkrácení národního majetku nevýhodným odprodejem strojů a zařízení továrny Preidel v Rabstejně.

V červenci 1946 projevilo několik interesentů zájem o odprodej strojního zařízení fy Preidel v Rabštejně u České Kamenice za účelem exportu do ciziny. Toto strojní zařízení bylo demontováno asi v roce 1942 a 1943 a bylo uloženo ve skladišti Teplické šamotové továrny v Košťanech, kde bylo provedeno jeho ocenění civilním autorisovaným odborníkem pro stavbu strojů Ing. Kašparem Petrouškem z Ústí n. L., který při stanovení odhadní ceny vycházel ze současně platných pořizovacích cen švýcarských a anglických strojů s přihlédnutím na stáří, stav, konstrukci a možnost použití zařízení fy Preidel. Z tohoto zařízení pocházely některé stroje z r. 1896, nejmladší pak z r. 1908. Zmíněný znalec odhadl pořizovací cenu na 40,910.526.- Kčs a vzhledem ke stáří a opotřebení prodejní cenu na 6,614.465.- Kčs. Ježto zařízení bylo třeba kompletovati, navrhl znalec, aby ke krytí risika byla prodejní hodnota snížena o 10% na Kčs 5,953.019.-.

Na základě předběžného jednání s Hospodářskou skupinou čs. průmyslu textilního, Ústředního svazu čs. průmyslu byla pak ve Fondu národní obnovy projednána nejprve ústní a později písemná nabídka fy RUBTEX Elastic LDT., Sydney, resp. zástupce této, exportéra Jána Šaštinského z Trnavy za účasti zástupců ministerstva průmyslu, ministerstva financí a Hospodářské skupiny textilního průmyslu.

Dne 22. září 1946 vystavilo ministerstvo průmyslu zástupci fy RUBTEX Elastic LTD., Sydney, J. Šaštinskému z Trnavy přídělový list č. I/8-249.332/46 na strojní zařízení přádelny Preidel v Rabšteině u České Kamenice o kapacitě 30.000 vřeten a výnosem ze dne 25. září 1946 sdělilo Fondu národní obnovy, že souhlasí s tím, aby za chybějící stroje, zařízení, součásti atd., které nebudou se nacházeti ve skladě strojního zařízení fy Preidel, byly kupujícímu nahraženy jiné součástky z některého jiného zastaveného textilního podniku. Během uvedených jednání o nabídce fy RUBTEX, která souhlasila původně s cenou 13,500.000.- Kčs s excl. 3% daně z obratu a příspěvku 20.000.- Kčs na výlohy, vyslovili zástupci všech zúčastněných míst souhlas s odprodejem. Tak hospodářská skupina textilního průmyslu prohlásila svůj souhlas s tím, aby přebytečné textilní stroje z podniku C, které musí býti likvidovány, byly odprodány a také ministerstvo financí zdůraznilo zájem zdejšího průmyslu na provedení předmětné transakce. Ministerstvo průmyslu při jednání uznalo kompetenci Fondu národní obnovy a doporučilo přizvati k jednání též zástupce Hospodářské skupiny textilního průmyslu, vyslovujíc při tom své stanovisko v tom smyslu, že Hospodářská skupina textilního průmyslu nemá vystupovati jako osoba, která by stanovila exportní ceny.

Dne 8. 10. 1946 byla s Jánem Šaštinským uzavřena trhová smlouva, podle níž Fond národní obnovy pro.dal tomuto pro export na firmu RUBTEX Elastic LDT., Sydney, NSW, Australia, strojní zařízení přádelny z podstaty firmy Preidel o kapacitě cca 30.000 vřeten se závazkem kompletování za trhovou cenu 13,925.000 Kčs.

Tato smlouva byla později na základě dalšího jednání s kupitelem doplněna ještě ujednáním o postupném placení jednotlivých dodávek z akreditivu, vystaveného Bank für Anlagewerte v Zürichu a otevřeného pro Šaštinského u Legiobanky v Praze tak, že na každý exportérem převzatý železniční vagon bude z celkové sumy uvolněno Kčs 175.000.-, kterážto částka byla vypočtena za předpokladu transportu 80 vagonů. Současně bylo ujednáno, že po vyčerpání celé trhové ceny budou další vagony uvolňovány bez záloh a že naopak kupec při posledním vagonu doplatí zbytek trhové ceny, jestliže transport bude odeslán v menším počtu železničních vozů.

Vzhledem k tomu, že transakcí byly v plné hodnotě trhové ceny získány devisy a že z konfiskovaných majetkových podstat byly ke šrotování určovány z jiných podstat stroje daleko mladší provenience, jevil se celý obchod jak po stránce hospodářské, tak finanční výhodný. Použití zastaralého strojního zařízení fy Preidel v průmyslově vyspělých zemích evropských bylo a jest nejvýše nepravděpodobné. Při jednání zúčastnili se přímo zástupci fy RUBTEX Mantello ze Sydney a Emerson Herzfeld z New Yorku a Slovák Ján Šaštinský. Pokud jest zde známo, nemá žádný ze jmenovaných maďarskou státní příslušnost. Otázka exportu do ciziny byla posouzena také ministerstvem pro zahraniční obchod, které vydalo vývozní povolení exportérům, na základě něhož se děje odbavování jednotlivých vagonů celními úřady.

V interpelaci uváděné prodlévání s transportem do zámoří odpovídá skutečnosti jen do té míry, že po exportování 16 vagonů vyšel vpředu uvedený akreditiv Bank für Anlagewerte s firmou RUBTEX St. Gallen, neboť jednání se protahovalo v důsledku neshod, které v poslední době daly firmě RUBTEX podnět k trestnímu oznámení proti Saštinskému pro zpronevěru svěřených a nevyúčtovaných záloh na transportní výlohy, takže týž byl ve Švýcarsku zatčen. Tvrzení, že jest prováděna urychlená demontáž strojů, neodpovídá skutečnosti potud, že stroje samy se nalézají v demontovaném stavu již od roku 1942/1943 a v Košťanech se provádí na náklad kupitele pouze konservování a jejich embalage pro zámořskou dopravu. Se zatčením Šaštinského souvisí také výměna zmocněnce fy RUBTEX v Československu, nyní fa Krampl v Bratislavě, kdežto spedici zařízení provádí dále beze změny fa Schenker.

Fond národní obnovy podrobil na základě intervencí různých stran celou otázku podrobnému prozkoumání po.stránce právní, pokud jde o dodržení, resp. výpověď smlouvy, a došel k přesvědčení, že za předpokladu, že za daných okolností bylo zastaralé strojní zařízení poměrně výhodně odprodáno, lze Československý stát uchrániti škody z event. uplatňovaných nároků exportéra na náhradu škody a ušlého zisku, jakož i na náhradu vynaložených nákladů, jedině dodržením trhové smlouvy.

Vzhledem k tomu, že v uvedené obchodní transakci vystupoval Fond národní obnovy jako strana a mohlo by se namítnouti, že tato jeho zpráva není objektivní, považuji za vhodné a účelné, aby celá záležitost byla znovu přešetřena, což provedou nestranné orgány ministerstva vnitra.

Byl vydán zákaz vývozu strojů a podle okolností, zjištěných výsledkem šetření, bude proveden případně i nový odhad odprodaných strojů a bude-li zjištěno jakékoliv poškození státu, způsobené nesvědomitostí nebo neschopností úředních činitelů, bude proti nim podle okolností případu zakročeno.

Vzhledem k tomu, že důkladné přešetření této záležitosti si vyžádá určité doby, a toto nebylo možno v krátké lhůtě dané pro odpověď provésti, bude zpráva o konečném výsledku šetření předložena dodatečně.

V Praze dne 31. prosince 1947.

Ministr vnitra:

V. Nosek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP