Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

4. zasedání.

958.

Naléhavá interpelace

poslance Tomáška, Štěpána a druhů

ministru výživy a ministru zahraničního obchodu

ve věci zpracování ječmene na slad a zachování vývozu sladu do ciziny.

Zoufalá situace, ve které se nyní v důsledku slabého výkupu ječmene nacházejí všechny československé sladovny, ohrožuje těžce nejen základy existence sladařského průmyslu, nýbrž a hlavně též vývoz sladu, který představoval jednu z nejdůležitějších složek našeho zahraničního obchodu.

Chápeme plně, že při dnešní mimořádně obtížné vyživovací situaci není možno plně krýt potřebu našeho průmyslu, na druhé straně však musí být za každých okolností zabráněno přerušení vývozu sladu v běžné kampani, které by mělo pro nás do budoucnosti nedozírné následky na světových trzích sladu a znamenalo by nenávratnou ztrátu zahraničních odbytišť našeho průmyslu a tím i úpadek našeho renomovaného ječmenářství. Žádáme, aby byla vzata v úvahu nesmírná důležitost udržení vývozu sladu v kampani 1947/48 a vzhledem ke katastrofálnímu nedostatku krmiv a nebezpečí, že zbývající zásoby ječmene by mohly býti v nebezpečí, že budou zkrmeny, podáváme tuto naléhavou interpelaci a tážeme se pánů ministrů výživy a zahraničního obchodu, zda jsou ochotni učiniti tato opatření:

1. kukuřice, která má býti v dohledné době dovezena na základě obchodních smluv s Rumunskem, Jugoslávií, SSSR a Maďarskem budiž přednostně vyměňována rolníkům za sladovnický ječmen v poměru, který byl již příslušným usnesením stanoven a tento ječmen budiž především přidělován ke zpracování na slad.

2. Slad vyrobený z tohoto ječmene budiž plynule uvolňován především pro vývoz tak, aby v první řadě mohli býti uspokojeni přednostní odběratelé československého sladu, kteří na základě nepříznivých zkušeností z kampaní předcházejících netají se úmyslem, přerušiti s námi s konečnou platností přátelské obchodní styky, které náš průmysl za mnoho desítiletí vybudoval a s nesmírnými obtížemi dvou poválečných let dosud udržel.

3. Žádáme dále, aby nejbližší zásilky kukuřice byly již dirigovány do ječmenářských oblastí a ihned nabídnuty rolníkům výměnou za ječmen; aby byla učiněna nejpřísnější opatření v zájmu zamezení jiného použití, zejména pak prodeje drobným chovatelům drůbeže nebo eventuelnímu pletichaření. Máme zjištěno, že zemědělci mají dosud ještě značné zásoby sladovnického ječmene a očekávají pouze přísun jiných krmiv, aby je náhradou za ně odvedli do sladoven, jelikož jsou si vědomi nebezpečí, které by pro ně jako pro pěstitele této plodiny znamenalo přerušení vývozu sladu do let budoucích.

4. Konečně prosíme, aby vláda učinila veškerá opatření pro příští sladovací kampaň v zájmu zajištění dostatečného množství náhradních krmiv pro výměnu za ječmen ze sklizně 1948 neboť jsme přesvědčeni, že příslušní činitelé našeho zásobovacího systému (a to hlavně VOS a dovozní organisace Koospol) neučinili nic podstatného, aby především čelili situaci, v níž se náš průmysl nachází, ačkoliv již od osvobození bylo příslušnými organisacemi a představiteli našeho průmyslu, bohužel marně, bito na poplach.

V Praze dne 17. prosince 1947.

Tomášek, Štěpán,

Plojhar, Charvát, ing. Janáček, Pexa, dr. Chudoba, Brukner, ing. Synek, ing. dr. Benda, Vojanec, Petr, dr. Bunža, dr. Rozehnal, Desenský, Nermuť, Hynek, Matýsek, Horák, Vičánek, Štambachr, dr. Řehulka, Konvalina, Kaďůrek, Msgre Tylínek, dr. Ducháček, ing. Herl, Plesl, Hořínek, Sova, Polomský, Broj, dr. Klimek.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP