Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

4. zasedání.

950.

Naléhavá interpelace

poslanců Sosnara, Kobylky, dr. Řehulky a dr. Johna

ministru školství a osvěty

ve věci Městského divadla v Olomouci.

Městské divadlo v Olomouci, jehož provozovatelem je Ústřední národní výbor hl. města Olomouce spolu s MNV v Prostějově a Okresními národními výbory olomouckým a prostějovským, hraje se svými třemi uměleckými soubory, činoherním, operním a operetním pravidelně denně v Olomouci, v Prostějově a v zájezdových městech rozlehlé oblasti celé střední a sev. Moravy s celkovým počtem obyvatelstva 715 000. Průměr návštěv v roce 1947 - 84% (400.000 návštěvníků) nejlépe svědčí o tom, že olomoucké divadlo plní svědomitě své kulturní poslání, že je pro svoji vysokou úroveň, odbornou kritikou, nadřízenými dozorčími orgány i divadelním obecenstvem všeobecně uznáváno a je v době současné vleklé divadelní krise jedním z nejlépe navštěvovaných divadel v republice.

Ostatně i příjem z představení v roce 1947 Kčs 8,800.000.- nejvýstižněji dokumentuje úsilí správy divadla o dosažení co nejvyšších příjmů za účelem vyrovnání předem stanoveného rozpočtu. I v organisaci hromadných návštěv z nejširšího okolí na představení v Olomouci a v několika zájezdových střediscích (Uničově, Šumperku a j.), vyvíjí správa olomouckého divadla příkladnou činnost, dovážejíc si návštěvníky vlastními divadelními autobusy nebo poskytujíc venkovskému obecenstvu a osazenstvu průmyslových závodů slevu na vstupném na částečnou úhradu jízdného.

Je-li i při těchto průměrně velmi dobrých příjmech z představení hospodářství divadla ztrátové, je to zaviněno vysokými výdaji zájezdovými, které na př. v r. 1947 činí 2,205.000 Kčs. Rozsáhlá zájezdová činnost Městského divadla olomouckého, zvyšující značně náklady osobní i věcné, je také nejčastěji příčinou odchodu nejlepších členů uměleckých i technických souborů MDO k divadlům jiným, která jednak hrají jenom ve svém sídle a při tom za poměrně menší výkonnost platí svým členům ještě mnohem větší gáže nežli olomoucké divadlo.

Tak na př. v minulé sezoně odešlo z těchto důvodů do Brna 17 členů a do Ostravy 10 členů olomouckého divadla.

Jelikož stálým odchodem nejlepších členů je velmi vážně ohrožována umělecká úroveň jinak pevně konsolidovaných souborů MDO, byla správa divadla se souhlasem provozovatele a na návrh závodní rady nucena upraviti platy zaměstnanců divadla jednak ve smyslu platové vyhlášky ministerstva sociální péče a jednak je vyrovnati na úroveň platů ostravského a brněnského divadla. Tím se ovšem značně zvýšil schodek divadla, které v roce 1947 obdrželo od státu subvenci 5,000.000 Kčs a od ZNV v Brně 2,500.000 Kčs, zatím co brněnské Národní divadlo dostalo od státu Kcs 12,000.000 a od země Kčs 7,500.000.- a Zemské divadlo v Ostravě od státu Kčs 12,000.000.- (5,000.000.- z řádného a Kčs 7,000.000.- z mimořádného rozpočtu) a od expositury země Moravskoslezské Kčs 5,500.000.-, ačkoliv obě divadla mají celkem stejný počet zaměstnanců, stejně rozsáhlou činnost a při tom na výdajích značnou úsporu zájezdových nákladů, které zatěžují rozpočet olomouckého divadla.

Finanční prostředky, z nichž město Olomouc poskytuje na provoz divadla největší částky ze všech měst republiky, nestačí však krýti zvýšené náklady, takže provozovatel dluží členstvu Městského divadla v Olomouci k 31. prosinci 1947 na platech a honorářích Kčs 1,375.000.-.

Poněvadž nekrytý schodek v roce 1947 obnáší již 2,500.000 Kčs a město Olomouc nemá žádné potřebné finanční reservy, z níž by mohlo tyto částky uhraditi, bude Ústřední národní výbor hlavního města Olomouce nucen zříci se od 1. ledna 1948 provozování Městského divadla v Olomouci, nebude-li mu poskytnuta mimořádná státní podpora aspoň

Kčs 4,000.000.-.

Zřekne-li se ÚNV hlavního města Olomouce provozování, bude další existence Městského divadla a jeho 300 zaměstnanců velmi vážně ohrožena, neboť není naděje, že by za této finanční situace mohlo býti divadlo v jakékoliv jiné formě provozováno.

Vzhledem k tomu vyžaduje interpelovaný případ urychleného rozhodnutí.

Podepsaní upozorňují, že Městské divadlo v Olomouci se snažilo vždycky hospodařiti v rámci předem stanoveného rozpočtu a v nynější tísnivé finanční situaci ocitlo se jen následkem nevyhnutelné nutnosti přizpůsobiti se platové vyhlášce a poměrům v obou shora zmíněných moravských divadlech, státem i zemí štědřeji podporovaných.

Podepsaní táží se pana ministra školství a osvěty, zda je ochoten po provedení zjištění finančního stavu a výsledku činnosti všech tří velkých moravskoslezských divadel uděliti Městskému divadlu olomouckému žádanou mimořádnou podporu?

Tato podpora ostatně bude nejen spravedlivým počinem, ale zabrání i hrozícímu zániku olomouckého divadla, které má v kraji již osvědčenou dlouholetou tradici a bez něhož by universitní město Olomouc, celá střední Morava a moravské pohraničí byly kulturně ochuzeny, což je v přímém rozporu s košickým vládním programem.

V Praze dne 18. prosince 1947.

Sosnar, Kobylka, dr. Řehulka, dr. John,

Zuzaňák, Koubek, Lad. Blaha, Ledl, Štekl, dr. Langer, dr. Steiner, Uhlířová, Vičánek, Homola, Skokánek, dr. Bělehrádek, Doležel, Caňkář, Julius Klimek, Ant. Gottwald, Zeminová, Šmejcová, Lesák, Tichý, Charvát, Horák, Hynek, Štěpán, Stopka, Lavička, dr. Jelínek, Koštejn, Hatina, dr. Erban. dr. Bláha, Hložek.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP