Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

4. zasedání.

938.

Odpověď

ministra národní obrany, financí a zahraničních věcí

na naléhavou interpelaci poslanců Holuba, dr. Steinera, Bartoše a druhů (tisk 890) ve věci výplaty náležitostí z titulu služby čs. příslušníků v RAF.

Českoslovenští letci byli po příchodu do Velké Britannie ve smyslu dohody československo-britské ze dne 25. října 1940 vřazeni na dobu války do britského letectva; bylo tedy naše letectvo jakousi součástí britského RAF. Veškeré osobní náklady spojené s udržováním našeho letectva byly československým úřadům účtovány britským ministerstvem letectví a byly hrazeny z úvěru poskytnutého naší vládě ve Velké Britannii vládou britskou.

Až do propuštění ze svazku britského letectva vztahovaly se na československé letce veškeré předpisy a nařízení britského letectva a byly jim vypláceny veškeré náležitosti podle britských norem. Jedině zvláštní mimořádné příspěvky, jichž vyplácení bylo vázáno určitými podmínkami, nebyly britským ministerstvem letectví československým letcům, eventuálně jejich rodinám propláceny. Jde o tyto příspěvky:

1. o odměny za válečnou službu, t. zv. war gratuities,

2. o částky po 6 pencích denně u osob mužstva, tzv. Postwar-credit,

3. o zvláštní příspěvek odloučeným rodinám žijícím mimo sterlingovou oblast, t. zv. Special Separation Grant.

K těmto příspěvkům podáváme toto vysvětlení:

K 1. Britské odměny za válečnou službu byly stanoveny určitou částkou za každý měsíc válečné služby a odstupňovány podle hodnosti. Tak na př. činily měsíčně:

u desátníka - 12 shilingů, t. j. asi 120 Kčs,

u rotného - 16 shilingů, t. j. asi 160 Kčs,

u kapitána - 35 shilingů, t. j. asi 350 Kčs,

u plukovníka 50 shilingů, t. j. asi 500 Kčs, atd.

K těmto odměnám patřil ještě plný dvouměsíční plat v poslední hodnosti ke dni odchodu z vojenské služby, t. zv. dvouměsíční demobilisační dovolená. Zároveň měla každá osoba nárok na plné civilní ošacení.

Usnesením československé vlády byly stanoveny obdobné odměny přiznáním demobilisačního příspěvku, který činí za každý měsíc válečné služby:

u osob z počtu mužstva - 400 Kčs,

u gážistů mimo služební třídy - 600 Kčs,

u důstojníků - 800 Kčs.

Tento příspěvek počíná již měsícem, ve kterém náš příslušník překročil hranice ČSR.

K 2. Částky po 6 pencích denně, které zavedla britská vláda počátkem roku 1942, byly jakýmsi zdánlivým zvýšením denních náležitostí mužstva. Těchto 6 pencí se připisovalo ve prospěch v příslušných dokladech mužstva a celková částka měla být vyplacena osobám z počtu mužstva při jejich demobilisaci nebo při propuštění ze zdravotních důvodů, aby měly při odchodu do civilního života nějakou částku v hotovosti.

Po zavedení odměn za válečnou službu (war gratuities - odpovídající čs. demobilisačnímu příspěvku), které byly stanoveny britskou vládou do konce války, bylo zastaveno vyplácení částek po 6 pencích denně. Novým prováděcím nařízením byla upravena výplata jich společně s odměnami za válečnou službu jakožto jejich součást.

V době před vydáním tohoto nového nařízení vyplácely se částky po 6 penny osobám do té doby z vojenské služby propuštěným.

Rozkazem britského ministerstva letectví bylo stanoveno, že odměny za válečnou službu (war gratuities) nebudou propláceny těm příslušníkům britského letectva, kteří jsou cizími státními příslušníky a u nichž veškeré osobní náklady jsou účtovány dotčeným státům. Tímto nařízením byli naši letci vyňati z oprávnění na výplatu britských odměn. Tu nutno připomenout, že ve smyslu československo-britské dohody byly jakékoli zvýšené náklady nebo jiné zvláštní výdaje na udržování našeho letectva v RAF vázány vzájemným souhlasem obou podepsaných vlád. Souhlas k zavedení tohoto zvýšení nebyl býv. MNO v Londýně dán.

K 3. Příspěvky odloučeným rodinám žijícím mimo sterlingovou oblast, tzv. Special Separation Grant, byly zvláštním zařízením. Ženatí příslušníci československého letectva, jejichž manželky žily mimo sterlingovou oblast, t. j. na území, kde nemohly dostávat rodinné příspěvky péčí britských úřadů, mohli požádat, aby jim byly sraženy z platu určité částky, které ministerstvo letectví doplňovalo svým příspěvkem. Tyto částky byly pak připisovány ve prospěch manželkám žadatelů. Částka měla být vyplacena, jakmile to poměry dovolí. Pro výplatu bylo nutno splnit stanovené podmínky, jako na př. důkaz, že ta ona osoba je skutečnou manželkou dotčeného letce, že nebyla rozvedena, že nedostávala žádný jiný obdobný příspěvek na udržování domácnosti.

Britský čtyřtýdenní příspěvek činil 84 shilingů, t. j. asi 840 Kčs u důstojníků a 52 shilingů, t. j. asi 520 Kčs u osob mužstva.

Podle usnesení československé vlády ze dne 3. prosince 1946 byl stanoven obdobný příspěvek pro rodiny, žijící mimo sterlingovou oblast takto: 1400 Kčs měsíčně pro manželku vojenského gážisty, 900 Kčs měsíčně pro manželku příslušníka z počtu mužstva a 300 Kčs měsíčně na každé dítě pro obě kategorie.

Veškeré tyto otázky byly projednávány v dubnu 1946 v Londýně zvláštní čs. vládní missí s britským ministerstvem letectví, kde bylo souhlasně konstatováno:

a) výplata odměn za válečnou službu (war gratuities) je věcí československých úřadů a žádný požadavek z tohoto titulu nemůže být vznesen na britské ministerstvo letectví,

b) demobilisační dovolená je obdobně věcí československých úřadů,

c) částky, které byly strženy s náležitostí československých letců ve prospěch příspěvků odloučeným manželkám (Special Separation Grant), budou vráceny jednotlivým přihlášeným účastníkům.

Stržené částky letců žijících na území ČSR byly již vráceny a letcům v zahraničí jsou ještě propláceny.

Doplňující příspěvek britský byl již vyrovnán výplatou vyživovacího příspěvku rodinám vojenských osob. Tento vyživovací příspěvek je vyšší, než by byl doplňující příspěvek britský.

Na jednotlivé dotazy interpelace podáváme tuto odpověď:

K dotazu za 1.

Podle návrhu britského ministerstva letectví z 6. června 1946 bylo koncem června 1946 se souhlasem ministerstva financí podepsáno zástupci velvyslanectví v Londýně tzv. idemnifikační prohlášení. V tomto idemnifikačním prohlášení se uvádí, že československá vláda nejen vyplatí částky tzv. Special Separation Grantu, které vojenské osoby složily, nýbrž že se jim dostane ještě doplňku, který nebude nižší než to, co by byly jinak dostaly jako příslušníci RAF (britský příspěvek). V tomto idemnifikačním prohlášení se československá vláda nezavázala, že vedle částek složených letci zaplatí také kvotu britského příspěvku vedle vyživovacího příspěvku přiznaného československou vládou.

Jak uvedeno, byl československý vyživovací příspěvek pro rodiny žijící mimo sterlingovou oblast vyšší než britský, a jest třeba proto mít za to, že jeho vyplacením byly nároky letců nebo jejich rodin plně uspokojeny.

Ministerstvo národní obrany však znovu podrobí jednotlivé případy revisi, aby zjistilo, zda by snad v některém případě nebyl nárok vyšší, než byl předpokládán.

O československý vyživovací příspěvek musel se každý přihlásit a splnit podmínky uveřejněné ve Věcním věstníku ministerstva národní obrany čl. 67/1947.

Ministerstvo národní obrany přezkoumá znovu všechny seznamy příslušníků RAF, a kdyby se snad vyskytl nějaký případ, že se oprávněný nepřihlásil, zvlášť ho upozorní.

K dotazu za 2.

Nárok na výplatu úspor vzniklých srážením 6 pencí z denního žoldu nelze uznat, a to proto, že touto částkou nikdy nebyla československá vláda anglickým ministerstvem financí (Treasury) zatížena, a tedy nebyla ani povinna ji vyplácet.

K dotazu za 3.

Britské ministerstvo letectví poukázalo čs. vojenskému a leteckému attaché v Londýně resp. čs. Inspektorátu v Londýně

a) dne 18. října 1946 z titulu Special Separation Grant částku - Ł 4.712,10,- t. j. částky, které si vojenské osoby srážkami uložily.

b) dne 16. prosince 1946 z titulu nevyplacených náležitostí důstojníků RAF za měsíc srpen 1945 při převodu z RAF do čs. letectva - Ł 2.663, 5, 2

c) dne 27. února 1946 z titulu nevyplacených náležitostí mužstva v RAF Ł 2.613,10,-

Na vysvětlení se uvádí, že účetně vykázalo Air Ministry hořejší částky takto:

k a) Special Separation Grant - Ł 10.324,16,-

k b) náležitosti důstojníků - Ł 4.467, 7, 6

k c) náležitosti mužstva - Ł 3,480,12, 8

Rozdíl mezi skutečně vyplacenou a účtovanou částkou je vysvětlen tím, že u položky za a) britské ministerstvo letectví vykazuje britský příspěvek, který by byl vyplacen v tom případě, kdyby nebyl čs. vládou vyplacen vyživovací příspěvek ve vyšší výměře, a u položky za b) a za c) britské ministerstvo letectví si odečetlo přeplatky percipientů a zaslalo jenom rozdíl.

Žádnou jinou částku ministerstvo národní obrany v Londýně, ministerstvo národní obrany v ČSR, vojenský a letecký attaché v Londýně a ani žádný jiný československý úřad nedostaly.

Všechny uvedené částky byly poukázány odděleně šeky.

K dotazu za 4.

Vyživovací příspěvek podle vládního usnesení z 3. prosince 1946 byl vyplacen za podmínek uveřejněných ve Věcním věstníku ministerstva národní obrany čl. 67/1947. Podmínkou pro přiznání vyživovacího příspěvku byla přihláška. Výše vyživovacího příspěvku byla stanovena čs. vládou. Pokud jde o Special Separation Grant částky byly vráceny nebo jsou propláceny zastupitelskými úřady.

K dotazu za 5.

Ošacovací příspěvek (odbavné při odchodu do vlasti) byl v Anglii podle usnesení tehdejší československé vlády vyplácen příslušníkům čs. zahraničního zřízení vysílaným služebně na osvobozená území v částce 60 Ł civilním osobám a vojenským osobám odstupňován od 20 do 45 Ł.

Praha, dne 10. prosince 1947

Ministr financí:
Ministr národní obrany:
Dr. Jaromír Dolanský v. r.
gen. Ludvík Svoboda v. r.

Ministr zahraničních věcí:

Jan Masaryk v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP