Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

4. zasedání.

929.

Odpověď

ministra zemědělství

na naléhavou interpelaci poslance Kováře a druhů (tisk 865),

ve věci pěstování lnu.

Podle předběžných hlášení Státního úřadu statistického bylo lnem v r. 1947 oseto v českých zemích 14.826 ha a na Slovensku 5.902 ha, celkem tedy 20.728 ha. Byl tudíž výrobní plán v českých zemích splněn z 95,6% a na Slovensku ze 78,3%. Plocha uváděná v interpelaci se vztahuje jen na smluvní pěstování lnu v českých zemích a nezahrnuje ani smluvní plochu dosaženou na Slovensku, a ani plochu nesmluvní.

Osiva lnu bylo dostatek, neboť po skončeném osevu zbylo v českých zemích přibližně 11 vagonů a na Slovensku asi 15 vagonů osiva, které bylo ponecháno jako reserva pro osev v r. 1948. Do těchto zásob není započítáno obchodní semeno, které bylo pro případ nedostatku osiva reservováno k osivovým účelům.

Nedostatek pracovních sil snažilo se ministerstvo zemědělství zmírniti aspoň částečně podporou nákupu trhacích strojů na len, kterých bylo v r. 1947 vyrobeno podle plánu 50 kusů. Zvýšení výroby těchto strojů jest odvislé od zajištění suroviny. Zřizování máčíren jest ztěžováno nedostatkem tekoucí vody, neboť většina tíren lnu, u nichž by mohly býti máčírny vybudovány, má tekoucí vody nedostatek. Proto budování těchto zařízení bude možné jen u menšího počtu tíren.

Propagaci osevu lnu byla věnována všestranná peče. Kromě rozvrhu osevní plochy na jednotlivé okresy, byly zejména v pohraničních oblastech konány propagační přednášky a všichni zemědělci v těchto oblastech byli o kultuře lnu poučováni tiskem, letáky a rozhlasem. Z toho vyplývá, že ministerstvo zemědělství učinilo vše, aby zajistilo osevní plochu lnu a že se snaží vyřešiti všechny otázky, důležité pro splnění plánu. K jednotlivým bodům interpelace se poznamenává:

K bodu 1:

Ministerstvo zemědělství svolá poradu odborníků, kteří by se zabývali otázkami resp. možnostmi rozšíření pěstování lnu a kteří by výsledek této porady uplatnili v široké míře mezi zemědělci, jakmile ministerstvo průmyslu odpoví na dopis ministerstva zemědělství číslo 190-421/47 ze dne 5. XI. 1947.

K bodu 2:

Mimořádný příplatek v důsledku sucha k výkupním cenám lněného semene ze sklizně 1947 byl stanoven usnesením ze 104. schůze třetí vlády, konané dne 23. IX. 1947. Pokud se týká mimořádného příplatku k výkupním cenám stonkového lnu, je příslušný návrh na výši tohoto příplatku v ministerstvu zemědělství připraven a bude okamžitě předložen úřadu předsednictva vlády, jakmile bude opatřena potřebná úhrada, v kterémžto směru podalo příslušný návrh ministerstvo průmyslu na úřad předsednictva vlády.

K bodu 3:

Lnářskému výzkumnictví slouží státní výzkumná stanice lnářská v Domanínku u Bystřice n. P. s více než dvacetiletou dobrou tradicí a Státní výzkumný ústav lnářský v Temenici u Šumperka, který byl převzat do správy a užívání ministerstva zemědělství dnem 1. XI. 1946. Výzkumný ústav lnářský v Temenici budovali Němci v době okupace, avšak svůj původní plán v plném rozsahu neuskutečnili, takže ústav je zařízen pouze pro zemědělské výzkumnictví, zatím co pro výzkum průmyslový bylo k disposici pouze strojní zařízení pokusné přádelny.

Strojní zařízení pokusné přádelny, které bylo býv. národní správou provisorně uskladněno na různých místech, bylo předáno ministerstvem zemědělství dne 13. V. 1947 ministerstvu průmyslu pro účely textilního výzkumnictví. Toto opatření bylo učiněno ve snaze, aby stroje byly soustředěny a definitivně umístěny ve vyhovujícím o objektu a aby pokusná přádelna mohla býti uvedena do provozu.

Výzkumný ústav lnářský v Temenici byl převzat od býv. národní správy ve stavu velmi zanedbaném, takže bylo nutno provésti opravy budov, nátěry, malby, práce instalatérské, dokončiti přípojku plynovodného potrubí, úpravu staveniště a j. Ministerstvo zemědělství podporuje snahu přednosty ústavu, aby tento byl uveden do pořádku, doplněn potřebnými přístroji a zařízeními, na příklad čisticí stanicí na lněné semeno. Přiměřené vybavení ústavu odbornými silami je znemožněno dosud platným zákazem přijímání sil do státních služeb. Přes nedostatek odborných sil pokračuje ústav v pracích, které byly konány již během okupace. Provádí šlechtění lnu a konopí, množení některých odrůd a kmenů u pěstitelů, srovnávací pokusy - zkoušení nových odrůd, hnojařské pokusy, zkouší nové prostředky v ochraně přadných rostlin, zkouší hodnotu lnu a konopí - laboratorní a chemické rozbory, sleduje otázky mechanisace práce v oboru přadných rostlin a zkoušení nových způsobů sklizně lnu a konopí, zkouší nové způsoby technologického zpracování přadných rostlin, udržuje sortiment přadných rostlin, zkouší prostředky na ničení plevelů ve lnu, zabývá se studiem chorob lnu a zkouškami odolnosti lnu proti poléhání, studuje stanovištní podmínky lnu a konopí a vykonává poradnickou činnost v oboru pěstování přadných rostlin.

K bodu 4:

Nejnaléhavější potřebou jest rozmnožení stavu odborného personálu, což se může státi až ministerstvo zemědělství dosáhne povolení výjimky ze zákazu přijímání sil do státních služeb. Ve výzkumu, který byl v Temenici prováděn v době okupace, bylo po převzetí ústavu do správy ministerstva zemědělství pokračováno. Ministerstvo zemědělství má mimořádný zájem na spolupráci se lnářským průmyslem, což zdůraznilo ve svém dopisu č. j. 852/47 ze dne 3. února 1947, kterým se vzdalo strojního zařízení pokusné přádelny ve prospěch ministerstva průmyslu a ve kterém vyslovilo podmínku, aby pokusná přádelna zůstala i v budoucnosti v Temenici resp. v Šumperku, aby tato spolupráce byla zajištěna. Ministerstvo zemědělství požádalo dopisem č. j. 190-421/47 ze dne 5. listopadu 1947 ministerstvo průmyslu, aby vyzvalo složky lnářského průmyslu, interesované na lnářském výzkumnictví, k předložení konkrétního návrhu na vzájemnou spolupráci.

V případě, že by lnářský průmysl požadoval další budování státního výzkumného ústavu lnářského v Temenici i pro potřebu výzkumnictví průmyslového, bylo by nutno vyžádati si předem stanovisko ministerstva financí, NÚKÚ a ministerstva techniky, ježto by šlo o vysoký náklad, se kterým není a nemohlo býti v rozpočtu ministerstva zemědělství počítáno.

V Praze dne 29. listopadu 1947.

Ministr zemědělství:

Ďuriš v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP