Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

4. zasedání

916.

Naléhavá interpelace

poslanců Hory, dr. Hřebíka, Čížka, Slívy a druhů

ministru vnitra

ve věci nastoupení okresního inspektora Břetislava Hampla do služeb státní bezpečnosti, ačkoliv se proti němu vede řízení u vojenského trestního soudu.

Výnosem ministerstva vnitra ze dne 3. října 1947 č. IV 578/1947 dův.-Va/3 byl vydán prozatímní kárný předpis Sboru národní bezpečnosti. Nejpodstatnějším znakem tohoto předpisu je ochrana mravní čistoty Sboru národní bezpečnosti. Zjišťuje se v něm, že "Sbor národní bezpečnosti je snížen v očích veřejnosti, kdykoliv se veřejnost dozví o nečestném jednání člena Sboru." Veřejnost proto oprávněně hledí na SNB jako na sbor, jehož členové musí býti mravně i politicky naprosto bezúhonní.

Pane ministře, domníváte se, že jména okresních inspektorů Břetislava Hampla, Čadka, Volfa a jim podobných jsou čistými jmény v očích veřejnosti? Že jejich činy nepoškodily dobré jméno Sboru národní bezpečnosti a nezdiskreditovaly velmi vážně jeho jméno v očích veřejnosti? Před několika měsíci jsem učinil dotaz, jakým způsobem bylo zakročeno proti okresnímu inspektoru Hamplovi, jehož spisy u krajského trestního soudu vzrůstaly takovým způsobem, že s ním mohl soutěžiti jenom snad člen Státní bezpečnosti Sušánka. Pan odborový přednosta min. vnitra Vyhnanovský ve Vašem zastoupení sdělil bezpečnostnímu výboru, že Hampl již neslouží. Domnívali jsme se tehdy, že v zájmu dobré pověsti Sboru byl odstraněn a suspendován do té doby, než soud rozhodne a ocení příslušnou sankcí výši jeho provinění. Se mnou se tak domnívali i všichni slušní členové Sboru. Bylo nám sice známo, že inspektor Hampl dostal k prostudování důvěrné spisy Zemské státní bezpečnosti, že na ně odpověděl článkem v Rudém právu, avšak z úřadu na několik měsíců zmizel. To nás utvrdilo v přesvědčení, že ministerstvo vnitra se rozhodlo k čistce ve vlastním táboře. Před několika dny však uchystal pan Dr. Weiss, přednosta oddělení státní bezpečnosti nemalé překvapení. V rozkaze č. 48 ze dne 27. listopadu 1947 četli jsme toto:

Oblastní úřadovna státní bezpečnosti

v Praze.

Rozkaz č. 48.

V Praze dne 27. listopadu 1947.

Zrušení suspense:

Dnem 18. listopadu 1947, zrušena suspense u Lad. Čadka, k. o. i. výnosem ZV-SNB-ZSTB v Praze č. j.: II-5843/47-Č-7/7 a u

Jos. Volfa, strážm. SNB, výnosem ZV-SNB-ZSTB.v Praze, č. j.: II-5843/47-V-66/4. Oba nastoupili dnem 22. listopadu 1947 zpět na ref. B/1.

Nástup z mimořádné dovolené:

Dnem 22. XI. 1947 nastoupil z mimořádné dovolené krim. okr. insp. Břetislav Hampl a týmž dnem jej určuji na ref. B/2 jako zástupce vedoucího referátu.

Za správnost vyhotovení:

Perglová v. r.

Přednosta:

JUDr. Weiss v. r.

Tedy inspektor Břetislav Hampl nejen, že nebyl suspendován, když bylo proti němu u státního zastupitelství krajského trestního soudu zahájeno trestní řízení, nýbrž odešel na několik měsíců na mimořádnou dovolenou. Kárný předpis, vydaný před krátkou dobou ministerstvem vnitra, nezná žádného odvelení na mimořádnou dovolenou, je-li člen Sboru trestně stíhán. Předpis mluví jen o zproštění výkonu služby, o navržení suspense a vyplácení poloviny platu až do té doby, než řádný soud rozhodne o výši provinění. V době, kdy jest státní pokladna svrchovanou mírou zatížena a navrhuje se restrikce státních zaměstnanců, dostal Hampl mimořádnou dovolenou po několik měsíců a s ní plný plat. Toho času se vede trestní řízení proti Hamplovi u vojenského prokurátora, jemuž byly spisy postoupeny. Skutková podstata obvinění jest asi tato:

Krádeže při domovních prohlídkách, bezdůvodné držení osob ve vazbě, nucení svědků nebezpečným vyhrožováním ke křivým výpovědím, hrubé nakládání s vězni a pod. Markantním případem jest tu věc kriminálního komisaře. Dr. Ženatého, dobře známého všem politickým vězňům z Terezína v době nesvobody. Dr. Ženatý tam byl totiž vězněn po 2 roky v cele smrti, s řetězy na nohou, gestapem. Před svým zatčením byl zaměstnán jako referent v presidiu policejního ředitelství v Praze v politickém oddělení, které bylo ve služebním styku s gestapem. Dr. Ženatý spolu pracoval s osobami blízkými panu presidentu republiky, postupoval podle jejich směrnic a byl gestapem zatčen pro velezradu. Po revoluci, když se vrátil z Terezína, jste pane ministře velmi ocenil jeho práci pro republiku a jmenoval ho vedoucím komise pro stíháni válečných zločinců s generálem Ečerem. Je tedy jasné, že jeho státoobčanská spolehlivost a chování za okupace bylo pro Vás mimo diskusi, tím spíše, že jeho práci uznával Svaz národní revoluce, Svaz osvobozených politických vězňů, kancelář pana presidenta republiky a hlavní štáb ministerstva národní obrany. Po čase se stal Dr. Ženatý nepohodlným. Případu se ujal ku podivu subalterní úředník státní bezpečnosti Hampl. Škpt. Dr. Ženatý byl tehdy po návratu z Londýna zatčen a vyšetřován metodami, kterým se dnes říká u Sboru "hamplovské". Protože žádný podvod netrvá věčně, státní zastupitelství a dokonce i OBZ hlavního štábu odhalily pozadí a bylo naopak zavedeno trestní řízení proti Hamplovi pro zločin zneužití úřední moci.

Naléhavost se odůvodňuje pobouřením veřejnosti, jež je nutno co nejdříve podáním zprávy a zjednáním nápravy utišiti.

Podepsaní poslanci táží se pana ministra vnitra:

1. Jsou panu ministru vnitra tyto skutečnosti známy?

2. Jaký druh mimořádné dovolené kriminální obvodní inspektor Hampl nastoupil v době, kdy bylo proti němu zavedeno trestní řízení?

3. Proč nebyla vyslovena suspense, když krajský trestní soud zavedl trestní řízení podle § 101 tr. z.?

4. Proč byl povolán k nastoupení služby, když trestní řízení nebylo zastaveno a vede se u vojenského soudu dál?

5. Je pan ministr vnitra ochoten dáti příkaz k tomu, aby Břetislav Hampl byl suspendován do vyřízení trestního řízení?

6. Je pan ministr vnitra ochoten učiniti zákrok proti odpovědným osobám, které povolaly Břetislava Hampla k nastoupení služby?

7. Je pan ministr vnitra ochoten učiniti taková opa tření, aby se tyto zjevy pro příště neopakovaly?

V Praze dne 5. prosince 1947.

Hora, dr. Hřebík, Čížek, Slíva,

dr. Krajina, Kleinerová, Zeminová, Deči, Uhlířová, Šulík, Caňkář, Firt, Jirásek. dr. Jan Stránsky, dr. Kameníček, Křepela, Vandrovec, Alois Jaroš, Přeučil, Klátil, ing. dr. Ješ, Rychtera, Urbánek, ing. dr. Kácl, Kobylka, Lesák, Ulrich, Stanislav Novák, Parez, dr. Hobza, Žáčková-Batková, Šmejcová, dr. Uhlíř, Bartoš, Tichota, Tichý, Děd, dr. Burian, Weiland.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP