Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947

4. zasedání

902.

Naléhavá interpelace

poslanců F. Zeminové, dr. Hřebíka, V. Mikuláše, A. Vandrovce a druhů

ministru financí

ve věci ponechání finančních úřadů v Dobříši.

Od 1. řijna 1947 byl v Dobříši, v sídle expositury ONV, okresního soudu, berního úřadu, pobočky úřadu práce, Okresní péče o mládež, atd. zrušen důchodkový kontrolní úřad.

V rámci prováděné reorganisace finanční správy má dojíti v nejbližší době také k zrušení berních úřadů, pokud nejsou v sídle berních správ.

V důsledku toho by tato restrikce berního úřadu postihla těžce i Dobříšsko. Podepsaní poslanci i MNV v Dobříši obracejí se na Vás, pane ministře financí a upozorňují Vás na následující:

1. Opomíjený a zanedbávaný kraj Podbrdský - a v něm zejména Příbramsko a Dobříšsko byly v dvouletém plánu vlády uznány hospodářsky i komunikačně za velmi slabé. Nejpovolanější odborné kruhy i vláda sama tak přiznaly, že se těmto okresům a kraji musí všemožně pomáhati a ne je oslabovat rušením dosavadních veřejných zařízení.

2. Dobříš má nyní 5.000 obyvatel a v rámci hospodářské pomoci ve dvouletce bude ve městě zřízen rozsáhlý kožedělný a gumárenský průmysl. jako národní podnik, takže počet obyvatelstva v Dobříši i v soudním Dobříšském okrese značně stoupne.

3. Zrušením berního úřadu by obyvatelstvo Dobříšského okresu i finanční státní správa utrpěly značné škody. Dobříš sama je od Příbrami vzdálena 17 km, ale východní obce okresu docela až 30 km. Nejhorší však je - a je to přímo křiklavý případ - že Dobříš i okres Dobříšský nemá žádného železničního spojení s Příbramí. Může se tedy v komunikačním ohledu tento středočeský okres zařaditi směle mezi zapadlá, horská místa, kde se prostě dráhy stavět nedají. Spojení autobusem je jedině s Dobříší a Novým Knínem. Nehledě k tomu, že autobusová doprava je řidší a dražší, zůstává řada obcí, vzdálených od Příbrami 20-25 až 30 km, úplně bez spojení. Co by se zde soukromou dopravou utratilo zbytečně peněz a těch je v chudém okrese poskrovnu, ale také kolik tisíc pracovních hodin by se ročně promeškalo? Pracovní dny jsou dnes drahocenným národním majetkem a bylo by lépe tyto použíti pro úspěch dvouletky a chystané hospodářské pětiletky.

4. Finanční správa by se zrušením berního úřadu v Dobříši dostala do přímého rozporu se zájmy veškerého obyvatelstva soudního okresu Dobříšského. Veliká vzdálenost všech míst od berního úřadu by se jistě projevila v nechtěném poklesu berní platby a možno že někde i berní morálky. Naléhavost interpelace je odůvodněna. tím, že Dobříšsku hrozí bezprostředně značné škody. Všechny tyto důležité okolnosti vedou nás k tomu, abychom se Vás, pane ministře financí dotázali:

1. Jsou Vám, pane ministře, známy těžké nesnáze města Dobříše a téhož okresu?

2. Jste ochoten upustiti proto od zrušení berního úřadu v Dobříši?

3. Vstoupí ihned na Váš rozkaz finanční správa s místním národním výborem v Dobříši v přímé jednání, aby zástupci všech stran Národní fronty mohli ministerstvo financí správně o potřebách kraje informovati? .

V Praze dne 5. prosince 1947.

Zeminová, dr. Hřebík, Mikuláš, Vandrovec,

dr. Neuman, Přeučil, Pařez, Slíva, Šmejcová, Rychtera, Urbánek, Kobylka, ing. dr. Kameníček, ing. dr. Ješ, Alois Jaroš, Jirásek, ing. dr. Kácl, dr. Horáková, Čížek, Caňkář, dr. Burian, Žáčková-Batková, Uhlířová, dr. Krajina, Torn, Nedoma, Hora, Lesák, Tichota, Klátil, dr. Hobza, Kleinerová, Tichý, dr. Uhlíř.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP