Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947

4. zasedání

887.

Odpověď.

ministra zemědělství

na naléhavou interpelaci poslanců Nováka, Ševčíka a druhů (tisk 840) ve věci nebezpečného rozšíření kůrovcové pohromy v lesích západních Čech.

Podle počasí a vývinu kůrovce v r. 1946 bylo odborníky předpokládáno, že v roce 1947 dosáhne napadení kůrovcem hmoty cca 1,000.000 plm. Tato hmota byla také k dnešnímu dni vytěžena, na čemž se SLS podílejí hmotou 700.000 plm. Letošní výsledek boje proti kůrovci možno považovati za úspěšný. Tento úspěch byl dán jedině tím, že možnost značného výdělku při kůrovcových pracích poskytována zvláštními příplatky k normálním mzdám dělníků přilákala nejenom dobrovolné pracovníky, ale hlavně odborné lesní dělnictvo i ze Slovenska, které zůstalo v práci nejen na nejnižší pro výplatu příplatků stanovenou dobu 14 dnů, nýbrž po celou sezónu. Tím se úplně splnily předpoklady, za nichž vláda povolila svým usnesením ze dne 14. března 1947 částku 129,500.000 Kčs z veřejných prostředků na potírání kůrovcové kalamity a na přibližování kůrovcového dříví. Nebezpečí dalšího rozšíření kůrovce v příštím roce bylo podstatně omezeno, zvláště na ten případ, jestliže rok 1948 bude ve střední polovině všeobecně vlhčí.

Pro likvidaci finančních prostředků na rok 1947 jakož i zjištění případných finančních prostředků na rok 1948 předloží ministerstvo zemědělství vládě zavčas příslušný návrh.

Opatření na zdolání kůrovcové kalamity byla v celém podniku Státní lesy a statky provedena řádně a včas, protože lesní správy měly možnost následkem vládou poskytnuté výpomoci pokáceti včas v dostatečném množství lapáků, které po hlavních rojeních bylo možno včas oloupati a tím zničiti největší část larev kůrovce. Pokud jde o interpelovaný případ nutno konstatovati, že povětrnostní poměry, zejména vedra a větry zabránily pálení kůry v žádoucím měřítku. Důkazem pro to je vznik několika lesních požárů, zapříčiněných pálením kůry a větví. Ministerstvo zemědělství (ústřední ředitelství Státních lesů a statků) sjednalo nápravu a to dříve nežli byla interpelace podána tím, že již několik týdnů před podáním interpelace dirigovalo do Chodové-Plané další odborný personál a dělnické síly i dostatek povozníků, aby se zde kůrovcová kalamita ještě před příchodem zimy co nejvíce podchytila. Ministerstvo zemědělství pozorně sleduje pomocí odborníků a expertů vývoj kůrovcové kalamity a zařizuje v dostatečném měřítku všechna známá ochranná opatření v boji proti němu. Je si ovšem nutno uvědomiti, že výsledek boje proti kůrovci není závislý výhradně od lidské vůle, nýbrž, že musí pomoci i příznivé počasí. Jak nepříznivé následky může míti počasí v zemědělství, toho důkazem jest letošní mimořádné sucho a jeho následky pro rostlinnou a živočišnou produkci.

Ministerstvo zemědělství vyžádalo si již dříve účast zástupců lesní dohledací služby a uvítá i v budoucnosti kdykoliv kontrolu lidových orgánů okresních a zemských, jakož i Nejvyššího účetního kontrolního úřadu.,

V Praze dne 17. listopadu 1947.

Ministr zemědělství:

Ďuriš v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP