Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947

4. zasedání

879.

Zpráva

výborů branného a právního

o vládním návrhu zákona (tisk 790),

jímž se mění, doplňují a sjednocují některá ustanovení

vojenských trestních řádů.

I.

Branný výbor projednal ve své schůzi dne 5. listopadu 1947 vládní návrh zákona, jímž se mění, doplňují a sjednocují některá ustanovení vojenských trestních řádů (tisk 790) a usnesl se jednomyslně doporučiti plenu ústavodárného Národního shromáždění schváliti jej s těmito změnami:

1. Pokud se vyskytuje v návrhu označení "sbor národní bezpečnosti" psáti je s velkým "S".

2. K č. 5., v odst. 2: škrtnout v třetím řádku shora čárku za slovem "činy" a škrtnout dále text "pro porušení povinností vyplývajících z poměru vojenské nadřízenosti a podřízenosti" jako zbytečná.

3. K č. 5., v odst. 2: připsat ve čtvrtém řádku zdola za slovo "trestních" slovo "soudních", které bylo opomenutím vynecháno.

4. K č. 7.: nahradit ve 3. řádku shora slovo "zemské" slovem "vrchní" a učinit tak dále v celém textu návrhu pokud se v něm toto označení vyskytuje. Změna označení "zemský vojenský soud" názvem "vrchní vojenský soud" byla branným výborem navržena proto, že Slovensko nelze v tomto smyslu pokládat za zem jak je tomu u země Čechy a Morava.

5. K č. 12.: nahradit ve třetím řádku shora "neodvislí" slovem "nezávislí" jakožto označením v tomto smyslu obecně užívaným.

6. K č. 12.: škrtnout v dvacátém prvém a dvacátém druhém řádku shora slova "branné pohotovosti státu" a nahradit "Doba, po kterou jsou zřízeny polní soudy".

Podle § 453 v. tr. ř. ve znění zák. č. 115/1937 Sb., mohou totiž býti polní soudy zřízeny i mimo dobu branné pohotovosti státu a to již při mimořádných opatřeních v míru podle § 27 br. zák., nebo nastanou-li uvnitř státu nebo na jeho hranicích události ohrožující zvýšenou měrou celistvost státu, jeho demokraticko-republikánskou formu, ústavu nebo veřejný pořádek. Na tyto eventuality osnova nepamatuje. Proto by nepřeložitelnost vojenských soudců bránila v době před nařízením branné pohotovosti státu řádnému obsazení polních soudů, i když vzhledem k § 454 v. tr. ř. půjde v této době jen o nižší a vyšší polní soudy.

7. K č. 12.: ve 4. odstavci § 26 má poslední větou "Ustanovení předchozího odstavce" začínati nový odstavec.

8. K č. 16.: slova "zemské vojenské prokurátory" se mění na "vrchní vojenské prokurátory". Tuto změnu provésti všude kde se v textu objevuje.

9. K č. 16.: doplnit ve 4. řádku shora za "prokurátor" slovy "v hodnosti generála justiční služby" a v 5, řádku za "prokurátor" škrtnout tečku a napsat "v hodnosti vyššího generála justiční služby." Vojenská správa nemá zákon o organisaci voj. soudů a proto je třeba uvésti za účelem systemisace v tomto zákoně hodnost příslušných funkcionářů.

10. K č. 17.: napsat ve 3. řádku shora za slovo "důstojníky" slova "justiční služby", místo slova "jmenuje" napsat "ustanovuje", tutéž opravu provést v řádku 4.

11. K č. 19.: dopsat v 5. řádku shora za slovo "důstojníků" slova "justiční služby".

12. K č. 21.: škrtnout v 7. řádku shora "vyšší" a napsat v 8. řádku za "zbraní" slova "starší 28 let,". Označení vyšší důstojník není přesně vymezeno a není také důvodů, proč by tímto přísedícím nemohl být i důstojník nižší, který má také dostatečné zkušenosti, dosáhl-li stáří 28 let.

13. K č. 21.: Škrtnout v 10. řádku shora ", starší 24 let", jelikož by tato podmínka vylučovala určovat druhého přísedícího z řad mužstva presenční služby, kteří budou v budoucnu všichni mladší 24 let.

14. K č. 21.: škrtnout ve 4. řádku zdola "žalován jen" a napsat "žalovaným nebo spolužalovaným".

15. K č. 24.: v druhém řádku shora škrtnout "dvou" a nahradit "tří". Dále v 5. řádku škrtnout "vyšší" a doplnit v 6. řádku za "zbraní," slovy "starší 28 let,". Čárku za zbraní škrtnout. V témže odstavci ve čtvrtém řádku zdola napsat za "spolužalovaných)" čárku a připsat "třetím přísedícím je příslušník stavovské skupiny a hodnostní skupiny žalovaného;". Je tak doporučeno z důvodů vhodnosti rozšířit také u nalézacího senátu vrchních voj. soudů obdobně laický živel jak je tomu u voj. soudů krajských.

16. K č. 27.: opravit v druhém řádku shora "jmenuje" na "ustanovuje".

K č. 29.: změnit znění v 1. řádku shora "Pokud vojenské soudy rozhodují" na vhodnější "Rozhodují-li vojenské soudy".

17. K č. 30.: škrtnout ve 4. řádku zdola větu "Tlumočník může býti zároveň zapisovatelem." a to proto, jelikož to odporuje zásadě ochrany procesních stran.

18. K č. 32.: škrtnout v 6. řádku shora "a" a napsat "anebo" aby bylo vyjádřeno lépe, že i v samotném případě, je-li se třeba častěji obracet na soud bylo veřejnému žalobci možno požádati soud o provedení vyhledávacího řízení.

19. K č. 36.: ve třetím řádku zdola za slovo "přísluší" vloží se slovo "obdobně".

20. K č. 40.: místo "§ 242" má býti "§ 243".

21. K č. 43.: v 3. odstavci škrtají se v 3. řádku zdola slova "vynesený v jeho nepřítomnosti" a vkládají se jako lépe vyjadřující slova "napadeny odporem".

22. K č. 44.: v 1. odstavci v 2. řádku shora vkládají se za slovo "samosoudce" slova "nebo senát", neboť v osnově není pamatováno na vyslovení nepříslušnosti senátu krajského vojenského soudu.

23. K č. 45.: oprava v 1. řádku tiskové chyby "prohlásil" na "prohlásit".

K č. 51.: v druhém řádku místo "vynesených" správně "vyneseným".

24. K č. 54.: v druhém řádku shora vložit za slova "není-li třeba" slova "při odvolání proti rozsudku samosoudce krajského vojenského soudu". Dosavadní stylisace mohla by přes výslovné ustanovení novelisovaného § 332 a 333 v. tr. ř. dáti podnět k pochybnostem, zda je dovoleno uplatňovati nové skutečnosti jen při odvolání proti rozsudku samosoudce nebo také při odvolání proti rozsudku senátu krajského soudu; v 5. řádku zdola vložit před slova "vojenský prokurátor" slovo "vrchní"; ve 4. řádku zdola vkládají se za slovo "předsedy" slova "nebo jednoho z přísedících,", aby nebyl zbytečně jediný předseda odvolacích senátů zatěžován podáváním zprávy. V témže řádku za slovo "vyslechnut" vsunout slovo "vrchní".

25. K č. 56.: v předposledním odstavci v 2. řádku vložit za uzavřenou závorku slova "rozhoduje odvolací soud vždy v zasedání neveřejném (§ 342).". Spojka "a" se škrtne a následující věta začíná velkým písmenem.

26. K č. 57.: v 3. a 4. řádku shora škrtnout slova "proti rozsudku samosoudce (§ 53, odst. 1, první věta)" a v 5. řádku za slovo "samosoudce" vložit slova "nebo senátu krajského vojenského soudu", poněvadž odvolací soud musí z úřední moci přihlížeti i když rozhoduje o dovolání proti rozsudku senátu krajského vojenského soudu, byl-li senát k rozhodování věcně příslušný a nepoužil-li snad ke škodě žalovaného nesprávně zákona.

27. K č. 64.: v 1. řádku za slovo "jiných" vkládá se slovo "velmi" a ve 4. řádku za slovo "výkonu" slovo "delších".

28. K čl. V.: škrtnout celý článek a následující "čl. VI." se opravuje na "čl. V." Ustanovení § 1, odst. 2. v. tr. ř. má přinést ulehčení a osvědčí-li se, požadovala by voj. správa jeho ponechání. Není proto třeba ustanovení § 1 po tak krátké době trvání jeho platnosti zrušit.

29. K čl. VII.: opravuje se na "čl. VI." a škrtnout v něm "30 dní po vyhlášení;" a napsat místo toho slova "dnem 1. ledna 1948;". Voj. soudy zakládají dnem 1. ledna nové rejstříky a kdyby nenabyl navrhovaný zákon platnosti dnem 1. ledna, musela by voj. správa pořizovat opět nové rejstříky.

Všeobecně: Branný výbor se usnesl, že se připojuje k takovému konečnému znění navrhovaného zákona, jak se na něm dohodne výbor právní.

V Praze dne 5. listopadu 1947.

Vičánek v. r.,
Hložek v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


II.

Právní výbor projednal ve své schůzi dne 11. listopadu 1947 vládní návrh zákona, jímž se mění, doplňují a sjednocují některá ustanovení vojenských trestních řádů (tisk 790), schválil z.měny provedené výborem branným a usnesl se jednomyslně doporučiti plenu ústavodárného Národního shromáždění schváliti tento návrh zákona s těmito změnami:

1. V bodě 1. v novém druhém odst. v první větě za slovem "trest" se škrtá čárka;

2. v bodě 8. čís. 1. písm. b) se za písm. "o" vkládá slovo "všech";

3. v bodě 12. v třetím odst. se v přísaze slovo "vždy" vřazuje za slova "přísahám, že budu".

4. V bodě 12. ve třetím odst. se slovo "pravoplatného" mění na slovo "pravomocného". Tato změna se provádí všude, kde se v textu objevují tvary slova pravoplatný.

5. V bodě 14. v prvním odst. ve čtvrté řádce zdola se slovo "zemskému" mění na slovo "vrchnímu".

6. V bodě 23. se v páté řádce za slovo "důstojníků" vkládají slova "justiční služby".

7. Za bod 30. se vkládá nový bod 31. tohoto znění: "V § 84 škrtá se odst. 4.". Další body se přečíslují.

8. V bodě 36. v druhé řádce se vkládá za číslici 4 čárka.

9. V bodě 51. se v osmé řádce od spoda slova "v prospěch" mění na slova "ve prospěch".

10. V bodě 58. v osmé řádce se slovo "opatření" nahrazuje slovem "rozhodnutí", v deváté řádce se slova "v prospěch" nahrazují slovy "ve prospěch", v páté řádce od konce odstavce se slova "v prospěch" nahrazují slovy "ve prospěch".

11. V bodě 60. se v druhém a třetím odstavci slova "v prospěch" nahrazují slovy "ve prospěch".

12. V bodě 63. se v úvodní větě číslice "4 a 5" vypisují a budou znít "čtvrtý a pátý".

V Praze dne 11. listopadu 1947.

Dr. Gregor v. r.,
Homola v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne………………….1947,

jímž se mění, doplňují a sjednocují některá ustanovení

vojenských trestních řádů.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon ze dne 5. července 1912, č. 131 ř. z., o vojenském trestním řádu a zákonný článek XXXIII/1912, o vojenském trestním řádu se mění, doplňují a sjednocují takto:

1. V § 1 se připojuje nový (druhý) odstavec tohoto znění: "Zvláštní zákon stanoví, kdy může vojenský soud bez předchozího řízení ukládati trestním příkazem trest a v jaké výši. Za vojenské přečiny a za přestupky a přečiny uvedené v branném zákoně může však trestním příkazem uložiti tresty na svobodě do šesti týdnů nebo tresty peněžité do 5.000 Kčs a za nedobytný peněžitý trest stanoviti náhradní trest do šesti týdnů."

2. V § 2 se nahrazují odstavce 1 až 3 tímto ustanovením: "Bez soudního řízení lze kázeňsky trestati vojenské přečiny, má-li představený, jemuž přísluší kázeňská pravomoc, kázeňské potrestání za dostatečné."

3. § 7 zní:

"Vojenské soudy použijí proti osobám, podléhajícím jejich pravomoci, i když tyto osoby nenáležejí do svazku vojenského, trestního práva platného pro vojsko.

Mají-li vojenské soudy použíti trestních ustanovení, obsažených v občanských zákonech nebo předpisech, a ukládají-li tyto zákony nebo předpisy druhy trestů, které se nevyskytují ve vojenském trestním právu, uznají soudy místo nich na ony druhy trestů vojenského trestního práva, které se nejvíce podobají trestům uloženým v občanském trestním právu."

4. § 11 zní:

"Vojenské trestní soudní pravomoci podléhají pro veškeré soudně stihatelné trestné činy, pokud zvláštní zákony nestanoví jinak:

1. vojenské osoby a příslušníci Sboru národní bezpečnosti v činné službě;

2. invalidé vojska nebo Sboru národní bezpečnosti, ubytovaní ve vojenské invalidovně;

3. osoby, které jsou v prozatímní nebo vyšetřovací vazbě proto, že bylo proti nim zavedeno vojenské trestní řízení, nebo které odpykávají trest na svobodě ve vojenském trestním ústavě;

4. příslušníci vojska a Sboru národní bezpečnosti, kteří zůstávajíce v presenčním počtu svých těles odpykávají v občanském trestním ústavě trest uložený vojenským soudem;

5. zběhové uprchlí z činné služby;

6. osoby, které náležejí k průvodu vojenských útvarů mobilisovaných nebo jsoucích mimo Československou republiku;

7. váleční zajatci a váleční rukojmí."

5. § 13 zní:

"Vojenské trestní soudní pravomoci podléhají dále:

1. vojenské osoby mimo činnou službu pro přečin neuposlechnutí povolávacího rozkazu nebo pro přísněji trestný čin spáchaný tímto neuposlechnutím;

2. důstojníci a rotmistři vojska a Sboru národní bezpečnosti mimo činnou službu pro vojenské trestné činy a pro trestné činy, kterých se dopustili proti vojenským soudům, velitelstvím nebo orgánům, zakročujícím ve vojenských trestních soudních případech za jejich úředního jednání, jestliže spáchali tyto činy ve vojenském stejnokroji nebo ve stejnokroji Sboru národní bezpečnosti."

6. § 14 zní:

"Mimořádnou pravomoc vojenských soudů za války určují zvláštní zákony."

7. § 19 zní:

"Vojenské soudy jsou:

1. krajské vojenské soudy,

2. vrchní vojenské soudy,

3. nejvyšší vojenský soud."

8. § 20 zní:

"Krajským vojenským soudům náleží:

1. konati řízení a rozhodovati, pokud zvláštní zákony neustanovují jinak,

a) o všech přečinech (přestupcích), na něž je podle zákona uloženo nejvýše šestiměsíční prosté nebo tuhé vězení se ztrátou hodnosti nebo bez ní nebo toliko trest peněžitý nebo jen ztráta hodnosti,

b) o všech jiných trestných činech, na které jest v zákoně uložen trest na svobodě do pěti let sám o sobě nebo vedle peněžitého trestu;

2. spolu působiti ve vyhledávacím řízení v takových trestních případech, o nichž přísluší rozhodovati vrchním vojenským soudům."

9. § 21 zní:

"Vrchním vojenským soudům náleží:

1. konati řízení a rozhodovati o všech trestných činech, které jsou vyňaty z působnosti krajských vojenských soudů (§ 20, č. 1);

2. konati řízení a rozhodovati o odvoláních z rozsudků krajských vojenských soudů, pokud proti nim nebyla podána také zmateční stížnost, a rozhodovati o stížnostech v případech uvedených výslovně v tomto trestním řádě."

10. § 22 zní:

"Nejvyšší vojenský soud má vedle jiných věcí, které jsou mu tímto trestním řádem přikázány, rozhodovati o zmatečních stížnostech, o odvoláních z rozsudků vrchních vojenských soudů a o odvoláních z rozsudků krajských vojenských soudů vynesených senátem (§ 53, odst. 1, druhá věta), byla-li proti nim vedle odvolání podána také zmateční stížnost."

11. § 23 zní:

"K trestnímu řízení je zpravidla příslušný ten soud (prokurátor), v jehož obvodu byl trestný čin spáchán, a to i tehdy, nastal-li jeho výsledek v obvodu jiného soudu.

Byl-li trestný čin spáchán v obvodech několika soudů nebo na hranicích dvou soudních obvodů, nebo není-li jisté, v kterém z několika soudních obvodů byl trestný čin spáchán, je příslušný ten-soud (prokurátor), který ostatní předstihl nějakým opatřením, vztahujícím se k trestnímu stíhání pachatele.

Aby bylo usnadněno řízení nebo z jiných závažných důvodů může soud (prokurátor) místa spáchaného činu postoupiti trestní věc soudu (prokurátorovi) místa dopadení.

Soudu (prokurátorovi), který se nejdříve dověděl o trestném činu, přísluší vésti trestní řízení tak dlouho, pokud se nezjistí okolnost, která podle předcházejících ustanovení zakládá příslušnost jiného soudu (prokurátora).

Vydává-li se pachatel z cizího státu, pokládá se místo vydání za místo dopadení."

12. § 26 zní:

"Důstojníci justiční služby ustanovení vojenskými soudci jsou při soudním vyšetřování a rozhodování nezávislí a vázáni jen zákonem. Po stránce kázeňské a kárné podléhají pouze svým soudcovským představeným a nejvyššímu vojenskému soudu.

Při nastoupení soudcovského úřadu vykonají tuto přísahu:

"Přísahám, že budu vždy Československé republice věren a vlády její jako státní občan poslušen, že budu zachovávati všechny zákony a rozhodovati nestranně a svědomitě podle platných zákonů a podle svého nejlepšího přesvědčení a že se nedám od svědomitého plnění soudcovského úřadu ničím odvrátiti."

Vojenští soudcové jsou ustanovováni trvale a na určitá služební místa; proti své vůli mohou býti přeloženi, sesazeni nebo dáni do výslužby jen v případech nové organisace soudní po dobu zákonem stanovenou nebo na podkladě pravomocného kárného nálezu. Doba, po kterou jsou zřízeny polní soudy jest postavena na roveň nové organisaci soudní. Do výslužby mohou býti dáni vojenští soudcové na podkladě pravomocného nálezu také tehdy, když dosáhli věku stanoveného zákonem. Vojenští soudcové mohou býti svým soudcovským představeným dočasně přiděleni jinému soudu; bez jejich souhlasu může se tak státi jen na dobu šesti měsíců v kalendářním roce.

Ustanovení předchozího odstavce platí v plném rozsahu pro:

a) presidenta, vicepresidenty a rady nejvyššího vojenského soudu,

b) presidenta a rady vrchních vojenských soudů,

c) presidenta a rady krajských vojenských soudů.

Ostatní vojenští soudcové přidělení vojenským soudům jsou soudci pomocnými, kteří ze soudcovských úkonů mohou obstarávati pouze věci soudního vyhledávacího řízení a věci právní pomoci. Pomocní vojenští soudcové nejsou ustanovováni na určitá místa trvale a mohou býti proti své vůli překládáni."

13. Ustanovení § 35 se zrušuje.

14. § 42 zní:

"Z důvodů vojenské služby, veřejné bezpečnosti nebo z jiných důležitých příčin může býti na návrh veřejného žalobce, soudu nebo obviněného nebo z úřední moci výjimečně přenesena trestní věc z pravomoci místně příslušného soudu do pravomoci jiného soudu se stejným rozsahem věcné působnosti. O změně místní příslušnosti mezi dvěma krajskými vojenskými soudy, podřízenými témuž vrchnímu vojenskému soudu, rozhoduje tento soud; ve všech ostatních případech nejvyšší vojenský soud.

Je též dovoleno přenésti jen některý nebo několik ze sbíhajících se trestných činů do pravomoci jiného soudu, který je pro vyloučenou trestní věc věcně příslušný."

15. V § 43 vkládá se za dosavadní jediný odstavec nový (druhý) odstavec tohoto znění:

"Veřejný žalobce může však upustiti od stíhání osoby, která byla vypověděna nebo má býti vydána nebo repatriována nebo odsunuta z území Československé republiky."

16. § 44 zní:

"Veřejným žalobcem u krajských vojenských soudů je vojenský prokurátor, u vrchních vojenských soudů vrchní vojenský prokurátor v hodnosti generála justiční služby a u nejvyššího vojenského soudu generální vojenský prokurátor v hodnosti vyššího generála justiční služby."

17. § 46 zní:

"Vojenské prokurátory a vrchní vojenské prokurátory, jakož i jejich náměstky, jsou-li vyššími důstojníky justiční služby, ustanovuje president republiky, ostatní jejich náměstky ustanovuje ministr národní obrany."

18. § 50 zní:

"Krajské vojenské soudy zřizuje a zrušuje svým rozkazem president republiky jako vrchní velitel branné moci. Jsou pojmenovány podle místa svého sídla."

19. § 51, odst. 1 zní:

"V čele krajského vojenského soudu jako jeho president je vojenský soudce, kterého ustanovuje president republiky. President republiky ustanovuje též rady krajského vojenského soudu, a to z vyšších důstojníků justiční služby. Ministr národní obrany ustanoví u krajského vojenského soudu potřebný počet pomocných vojenských soudců."

20. § 52 zní:

"Vyšetřující soudce ustanovuje od případu k případu president soudu z vojenských soudců (včetně pomocných vojenských soudců), kteří jsou u soudu ustanoveni nebo k němu přiděleni."

21. § 53 zní:

"U krajských vojenských soudů rozhoduje v případech uvedených v § 20, č. 1, písm. a) jeden vojenský soudce jako samosoudce. V případech uvedených v § 20, č. 1, písm, b) rozhoduje tříčlenný senát, složený z jednoho vojenského soudce jako předsedy a dvou přísedících; jedním přísedícím je důstojník zbraní starší 28 let, druhým přísedícím je příslušník stavovské skupiny a hodnostní skupiny žalovaného. Stavovské skupiny určují služební předpisy, hodnostními skupinami, jsou důstojníci, rotmistři a osoby z počtu mužstva. Náleží-li žalovaní k různým stavovským skupinám, vybere se druhý přísedící ze stavovské skupiny zbraní. Oba přísedící musí býti hodností vyšší (služebně starší) než žalovaný (hodností nejvyšší ze spolužalovaných).

Je-li žalovaným nebo spolužalovaným příslušník Sboru národní bezpečnosti, určí se druhý přísedící podle stejných zásad z příslušníků Sboru národní bezpečnosti."

22. § 54 zní:

"Vrchní vojenské soudy zřizuje a zrušuje svým rozkazem president republiky jako vrchní velitel branné moci. Jsou pojmenovány podle místa svého sídla."

23. § 55 zní:

"V čele vrchního vojenského soudu je jako jeho president generál justiční služby, kterého ustanovuje president republiky. President republiky ustanovuje též rady vrchního vojenského soudu, a to z vyšších důstojníků justiční služby. Ministr národní obrany ustanoví u vrchního vojenského soudu potřebný počet pomocných vojenských soudců. Ministerstvo národní obrany přidělí vrchnímu vojenskému soudu potřebný počet kancelářských zaměstnanců pro vrchní vojenský soud i krajské vojenské soudy jemu podřízené."

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP