Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947

4. zasedání

871.

Návrh

poslance Kaďůrka a druhů

na vydání zákona

o přídělu hospodářských strojů Zemědělcům.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění rač se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne…………………1947

o přídělu hospodářských strojů zemědělcům.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§1.

(1) Orgány Jednotného svazu českých (slovenských) zemědělců sestavují pomocí objednacích listů zemědělců každoročně obecní, okresní a zemské plány potřeby hospodářských strojů a předkládají je prostřednictvím zemských národních výborů ministerstvu zemědělství a ministerstvu průmyslu, kterým slouží jako podklad pro plánování výroby.

(2) V zemských plánech budiž vyznačena nejnaléhavější potřeba, která musí býti pojata v přednostním pořadí do plánů výroby hospodářských strojů.

§ 2.

Ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvem průmyslu přiděluje hospodářské stroje vyrobené na podkladě plánů (§ 1) okresním národním výborům podle návrhu Jednotného svazu českých (slovenských) zemědělců.

§ 3.

Příděl hospodářských strojů, pokud jejich nákup nebyl uvolněn, provádí okresní výbor okresního sdružení Jednotného svazu českých (slovenských) zemědělců v součinnosti se zemědělským referentem okresního národního výboru a s okresním agronomem.

§ 4.

Při přidělování strojů jsou si na roveň postaveni zemědělská strojní družstva, volná sdružení zemědělců a zemědělci-jednotlivci. Stroje se přidělují podle naléhavé potřeby.

§ 5.

Ministr zemědělství se zmocňuje, aby v dohodě s ministrem průmyslu upravil vyhláškou bližší ustanovení ku provedení tohoto zákona.

§ 7.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr zemědělství a ministr průmyslu.

Důvodová zpráva.

Mezi českými a slovenskými zemědělci převládlo již mínění, že každá žádost o přidělení hospodářského stroje, která není podporována častými a politickými intervencemi a osobními zájezdy do Prahy, jest zbytečná a zapadne do nenávratna.

Nikdo nemůže na našich zemědělcích žádati, aby vážili nákladné cesty na ministerstvo zemědělství a aby jen oni sami se starali o věci, které jsou naprosto nutné k řádnému obdělání půdy a tím i k zajištění výživy celého národa.

Navrhovaná osnova sleduje:

1. plánování výroby hospodářských strojů podle skutečné potřeby zemědělců,

2. decentralisaci a urychlení přídělu,

3. spravedlivé přidělování strojů podle naléhavé potřeby.

Jejím přijetím se urychlí mechanisace zemědělské práce, odstraní se zdlouhavé projednávání žádostí, zamezí se stranickému rozhodování a u zemědělců se vzbudí přesvědčení, že jejich starosti jsou též starostmi jejich druhů v továrnách.

Častý a bezprostřední styk zemědělce se svým okresním městem to vše umožní.

Navrhovaná zákonná úprava nevyžádá si žádných finančních nákladů, které by zatížily státní pokladnu.

Po stránce formální navrhujeme, aby byl návrh přikázán výborům zemědělskému a průmyslovému.

V Praze dne 5. listopadu 1947.

Kaďůrek,

Konvalina, Julius Klimek, dr. Řehulka, Charvát, ing. dr. Sochorec, ing, Herl, Hořínek, Horák, Zvěřina, Nermuť, Ant, Fránek, Fusek, Desenský, Brukner, Hynek, ing. dr. Benda, M. Trojanová, Petr, dr. Novák, Tomášek, Soukup, Matýsek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP