Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947

4. zasedání

865.

Naléhavá interpelace

poslanců Kováře, Doležela, Smejkala, Bezděka, Ant. Gottvalda a Frličky

na pana ministra zemědělství

ve věci pěstování lnu.

Pro rok 1947 byla ve dvouletém hospodářském plánu předepsána k osevu lnu plocha 23.754 ha. Podle registrovaných pěstitelských smluv byl však v roce 1947 pěstován len pouze na 11 850 ha. Pro rok 1948 je plánováno osetí 28.000 ha lnem; z toho v Čechách a na Moravě 18.000 ha.

Lnářský průmysl dožaduje se, aby pro další pětiletí bylo počítáno s osevní plochou 30.000 ha.

Příčina, proč jsme nedosáhli stanovené plochy je různá a tkví především v tom, že v pohraničních oblastech jsou noví osídlenci, kteří nejsou obeznámeni s pěstováním lnu, jindy zase chyběl dostatek řádného osiva, jehož opatření nemohlo býti provedeno z domácích prostředků. Rovněž tak nedostatek pracovních sil a nedostatek dobrých výkonných trhacích strojů vedl ke zmenšení osevní plochy i u těch pěstitelů, kteří po řadu let len pěstovali. Rovněž tak zřizováním máčíren lnu a spolupráce lnářského průmyslu při rosení lnu, která je nepatrná, je jedním z důvodů, proč se nedosáhlo stanovené osevní plochy. Cena lnu, která neodpovídá cenám ostatních zemědělských plodin vzhledem k zvýšeným výrobním nákladům i velké potřebě pracovních sil, je také jednou z příčin zmenšené osevní plochy.

Má-li býti docíleno splnění osevní plochy, je po našem názoru třeba zvýšiti cenu obchodního lnářského semene a cenu síťového semene. Rovněž tak k podpoře rozšíření plochy je třeba vyrovnati se se ztrátami, způsobenými pěstitelům suchem. Též je nutno bráti v úvahu skutečnost, že pěstitelé lnu jsou dále poškozováni katastrofálním průběhem rosení lnu. Naprostý nedostatek vláhy, prudké sluneční záření způsobily v četných případech zprahnutí při rosení rozloženého lnu, takže podle prohlášení tíren lnu nedorosila se vlákna a jsou chlupatá a nevykazují dostatečnou pevnost. Tato skutečnost má za následek, že při přijímání je len zařazován do nižší třídy a tím v poměru k jiným letům jsou zemědělci citelně poškozováni.

Poněvadž podle zpráv, které docházejí z ciziny, zvýšila Anglie, Francie, Belgie osevní plochy lnu až o 50 % a rovněž tak Polsko chce rozšířiti osevní plochy, je proto nutné podle vyjádření našich odborníků z lnářského průmyslu věnovati velkou péči vlastní domácí produkci a podniknouti pro zvelebení našeho lnářství velkorysou akci.

V důsledku shora uvedených důvodů, táží se podepsaní poslanci pana ministra zemědělství:

1. Zda je ochoten svolati poradu odborníků, kteří by se otázkami rozšíření pěstování lnu zabývali a snažili se výsledek této porady uplatniti v široké míře mezi zemědělci,

2. hodlá-li učiniti opatření, aby cena lnářského semene a stonků byla zvýšena a zemědělcům nahrazeny škody, které vznikly při pěstování lnu letošním suchem,

3. může-li podati zprávu o tom, jaký je stav lnářského výzkumnictví a bude-li dostatečně vybaven lnářský výzkumný ústav odborníky a prostředky, aby tak mohl zejména navázat na pokusy, které byly konány již před válkou a během okupace,

4. jak má býti v budoucnu vybaven lnářský výzkumný ústav v Temonici a co bylo provedeno k zajištění pokračování výzkumu, který tam během okupace pro naše území byl prováděn a lze-li zachováním této stanice docíliti spolupráce lnářského průmyslu a zemědělství a tím zajistiti náležitý zemědělský pokrok dokonalejším výzkumem. Nutnost urychleného provedení všech opatření, která vedou k zajištění produkce lnu, vyžaduje rychlého vyřešení celého případu a odůvodňuje naléhavost interpelace.

V Praze dne 3. listopadu 1947,

Kovář, Doležel, Smejkal, Bezděk, Ant. Gottvald, Frlička,

Skaunic, dr, Jelínek, dr, Bělehrádek, Vilím, Sajal, Pavlán, Lindauer, dr. Bláha, Kaplan, Šabršula, Holub, dr, Bernard, dr. John, ing. Jankovcová, dr. Vojtěch Erban, Cígler, Sedlák, dr. Veverka, Sluka, Jan Novotný, Pažoutová, Hatina, Görner, Hladký, Vojta, Beneš, Skokánek, Kubát, Tymeš, Evžen Erban, Jungwirthová.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP