840.

Naléhavá interpelace

poslanců Stanislava Nováka a Josefa Ševčíka

panu ministru zemědělství

ve věci nebezpečného rozšíření kůrovcové pohromy v lesích západních Čech.

Vládním usnesením ze dne 14. března 1947 byla schválena velkorysá opatření proti dalšímu šíření kůrovce, který nebezpečně ohrožuje v mnohých krajích Čech, Moravy a Slezska naše jehličnaté lesy. Vláda povolila zároveň pro r. 1947 potřebné finanční prostředky na zdolání kůrovcové kalamity v částce Kčs 129,500.000.-, z nichž bylo určeno Kčs 80,000.000 na příplatky k běžné dřevorubecké mzdě a na nepřímá vydání lesním správám a Kčs 49,500.000 k úhradě zvýšených výloh za přísun vyrobeného dříví k sjízdným cestám.

Uvedeným opatřením vlády se podařilo zatím zabrániti dalšímu rozšíření jmenovaného škůdce v převážné části ohrožených oblastí, ale tím není ještě nové nebezpečí pro příští rok zažehnáno, poněvadž v některých lesích nebyla potřebná opatření včas a řádně provedena.

V oblasti ředitelství státních lesů a statků v Plzni a zejména u správy st. lesů v Chodové u Plané u Mar. Lázní, bylo sice vykáceno značné množství napadených stromů, ale kulatina byla místy jen nedbale oloupána a kůra nebyla včas spálena. Tím se stalo, že se na mnohých místech vyrojilo nové letní pokolení kůrovce, který napadl v ohrožených oblastech dosud zdravé porosty, takže po jeho přezimování hrozí příštím jarem další rozšíření kůrovcové pohromy v západ. Čechách. Je pak trapným zjevem, že přes opatření učiněná vládou a orgány lesní služby dohlédací, nebylo vše učiněno pro boj proti kůrovci právě v některých oblastech státních lesů, které mají předcházeti dobrým příkladem ostatním vlastníkům lesů.

Upozorňujeme zároveň pana ministra zemědělství, aby věnoval bedlivou pozornost hospodaření ředitelství SLS v Plzni, jehož vedení svěřil po odvolání dřívějšího, staršího a zdatného ředitele Ing. Fr. Budína v září 1946 daleko mladšímu a méně zkušenému úředníku Ing. Fr. Pokornému, který je příslušníkem KSŠ a dal nestrannou komisí odborníků vyšetřiti zejména, jak byla provedena v oblasti jmenovaného ředitelství SLS potřebná opatření na zdolání kůrovcové pohromy a proč bylo vynaloženo na př. na opravy služebního automobilu, jehož používá ředitel. SLS v Plzni Ing. Pokorný, v r. 1947 již částky více než Kčs 100.000.-.

Naléhavost jest odůvodněna pokročilou dobou a nebezpečím rozšíření kůrovce, nebude-li včas zakročeno.

Podepsaní poslanci se táží:

1. Je pan ministr zemědělství ochoten podati zprávu o dnešním stavu kůrovcové pohromy v našich lesích, zejména pak jakým způsobem a s jakým výsledkem bylo použito finančních prostředků vládním usnesením ze dne 14. března 1947 povolených, aby veřejnost mohla posouditi, zda se podařilo další šíření kůrovcového nebezpečí v našich lesích pro příští rok zameziti?

2. Je pan ministr zemědělství ochoten komisionelně vyšetřiti za účasti lesních odborníků příslušných okresních národních výborů a zemského národního výboru v Praze a oznámiti, proč nebyla včas a řádně provedena potřebná opatření na zdolání kůrovcové pohromy, zejména u některých lesních správ v oblasti ředitelství SLS v Plzni a jaká opatření budou učiněna proti hrozícímu šíření kůrovce v západních Čechách?

3. Je pan ministr zemědělství ochoten požádati nejvyšší účetní kontrolní úřad, aby provedl důkladnou revisi hospodaření u ředitelství SLS v Plzni a podati zprávu o výsledku revise NÚKÚ provedené?

V Praze dne 16. října 1947.

Stanislav Novák, Josef Ševčík,

Zeminová, dr. Neuman, Přeučil, Parez, Slíva, Šmejcová, Rychtera, Urbánek, Kobylka, Ing. dr. Kameníček, Ing. dr. Ješ, Jaroš Alois, Jirásek, Ing. dr. Kácl, dr. Horáková, Čížek, Caňkář, dr. Burian, Mikuláš, Žáčková-Batková, Torn, Uhlířová, dr. Krajina, Nedoma, Hora, Lesák, Tichota, Klátil, dr. Loubal, Kleinerová, Šulík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP