831.

Zpráva

výboru právního

k vládnímu návrhu zákona (tisk 827)

o opatřeních k provedení mírových smluv s Bulharskem, Finskem,

Italií, Maďarskem a Rumunskem.

Právní výbor projednal ve své schůzi dne 8. října 1947 předložený vládní návrh zákona o opatřeních k provedení mírových smluv s Bulharskem, Finskem, Italií, Maďarskem a Rumunskem, schválil jej jednomyslně beze změny a doporučuje ústavodárnému Národnímu shromáždění jeho schválení.

V Praze dne 8. října 1947.

Dr. Gregor v. r.,
Doležel v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne .......1947

o opatřeních k provedení mírových smluv s Bulharskem, Finskem,

Italií, Maďarskem a Rumunskem.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Území, které připadá republice Československé podle čl. 1, č. 4 mírové smlouvy mezi Mocnostmi spojenými a sdruženými na straně jedné a Maďarskem na straně druhé, podepsané v Paříži dne 10. února 1947 (získané území), se připojuje k správnímu okresu Bratislava-okolí.

§ 2.

Na získané území se rozšiřuje účinnost právních předpisů, platných v oblasti, ke které se toto území podle § 1 připojuje. Působnost soudů, úřadů a orgánů veřejné správy, vztahující se na uvedenou oblast, se zároveň rozšiřuje na získané území.

§ 3.

(1) Republika Československá nabývá veškerého majetku maďarského státu v získaném území.

(2) Knihovní soud provede z úřední moci zápis vkladu vlastnického práva a jiných věcných práv k nemovitostem pro Československou republiku s odvoláním na tento zákon.

§ 4.

Vláda může učiniti nařízením všechna opatření, nutná k provedení mírových smluv mezi Mocnostmi spojenými a sdruženými a Bulharskem, Finskem, Italií, Maďarskem a Rumunskem. Zejména může naříditi soupis majetku, práv a zájmů, na něž se vztahují tyto smlouvy, a stanoviti pro přihlášky k tomuto soupisu lhůty.

§ 5.

Kdo v přihlášce k soupisu, nařízenému podle § 4, nebo v řízení o přihlášce učiní nesprávné údaje nebo jakkoli působí na jiného, aby nesprávnými údaji nebo jiným jednáním porušil správnost šetření, bude potrestán - nejde-li o čin trestný soudně - okresním národním výborem pro přestupek pokutou do 50.000 Kčs nebo vězením (uzamčením) do šesti měsíců, po případě oběma těmito tresty. Byla-li uložena pokuta, buď pro případ její nedobytnosti zároveň vyměřen náhradní trest vězení (uzamčení) podle míry zavinění v mezích sazby trestu na svobodě. Byl-li vedle pokuty uložen trest na svobodě, nesmí trest na svobodě spolu s náhradním trestem vězení (uzamčení) přesahovati 6 měsíců.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 15. října 1947; provedou jej všichni členové vlády.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP