827.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne .......1947

o opatřeních k provedení mírových smluv s Bulharskem, Finskem,

Italií, Maďarskem a Rumunskem.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Území, které připadá republice Československé podle čl. 1, č. 4 mírové smlouvy mezi Mocnostmi spojenými a sdruženými na straně jedné a Maďarskem na straně druhé, podepsané v Paříži dne 10. února 1947 (získané území), se připojuje k správnímu okresu Bratislava-okolí.

§ 2.

Na získané území se rozšiřuje účinnost právních předpisů, platných v oblasti, ke které se toto území podle § 1 připojuje. Působnost soudů, úřadů a orgánů veřejné správy, vztahující se na uvedenou oblast, se zároveň rozšiřuje na získané území.

§ 3.

(1) Republika Československá nabývá veškerého majetku maďarského státu v získaném území.

(2) Knihovní soud provede z úřední moci zápis vkladu vlastnického práva a jiných věcných práv k nemovitostem pro Československou republiku s odvoláním na tento zákon.

§ 4.

Vláda může učiniti nařízením všechna opatření, nutná k provedení mírových smluv mezi Mocnostmi spojenými a sdruženými a Bulharskem, Finskem, Italií, Maďarskem a Rumunskem. Zejména může naříditi soupis majetku, práv a zájmů, na něž se vztahují tyto smlouvy, a stanoviti pro přihlášky k tomuto soupisu lhůty.

§ 5.

Kdo v přihlášce k soupisu, nařízenému podle § 4, nebo v řízení o přihlášce učiní nesprávné údaje nebo jakkoli působí na jiného, aby nesprávnými údaji nebo jiným jednáním porušil správnost šetření, bude potrestán - nejde-li o čin trestný soudně - okresním národním výborem pro přestupek pokutou do 50.000 Kčs nebo vězením (uzamčením) do šesti měsíců, po případě oběma těmito tresty. Byla-li uložena pokuta, buď pro případ její nedobytnosti zároveň vyměřen náhradní trest vězení (uzamčení) podle míry zavinění v mezích sazby trestu na svobodě. Byl-li vedle pokuty uložen trest na svobodě, nesmí trest na svobodě spolu s náhradním trestem vězení (uzamčení) přesahovati 6 měsíců.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 15. října 1947; provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

Mírové smlouvy s Bulharskem, Finskem, Italií, Maďarskem a Rumunskem, které byly dne 10. února 1947 podepsány v Paříži, byly již ratifikovány Svazem sovětských socialistických republik, Velkou Britannií a Spojenými státy americkými. Republika Československá provede ratifikaci mírových smluv v nejbližší době. Lhůty stanovené v mírových smlouvách jsou poměrně krátké a jest třeba učiniti neprodleně všechna opatření nutná k provedení smluv.

Tomu má sloužiti tato osnova. Za účelem provedení mírové smlouvy s Maďarskem bude zejména nutno inkorporovati bratislavské předmostí a rozšířiti na ně náš právní řád (§§ 1 a 2 osnovy). § 3 umožňuje technické provedení převzetí vlastnictví k nemovitostem získaných mírovou smlouvou nebo převzetí práv k nemovitostem.

Podle mírových smluv má býti proveden soupis všeho zjistitelného majetku, který byl z Československa odvlečen některou z mocností osy násilím nebo donucením a je na území Bulharska, Finska, Italie, Maďarska nebo Rumunska, nebo je držen v některé třetí zemi osobami podléhajícími jejich pravomoci, aby mohl býti do šesti měsíců ode dne účinnosti mírové smlouvy předložen těmto vládám seznam nároků na vrácení zavlečeného majetku.

Mírové smlouvy předvídají dále soupis majetku, práv a zájmů, které v den účinnosti mírové smlouvy budou na Československém území a budou majetkem t. zv. satelitů Německa nebo jejich příslušníků.

Konečně si vyžádá provedení mírových smluv soupisů nároků Československa a československých příslušníků proti t. zv. satelitům Německa a jejich příslušníkům.

Toto provedení má se státi nařízením (§ 4).

Účinnost zákona se stanoví ke dni, kdy bratislavské předmostí bude okupováno Československou republikou, t. j. ke dni 15. října 1947.

V Praze dne 7. října 1947.

Úřadující náměstek předsedy vlády:

Dr. Zenkl v. r.

Ministr vnitra:

Nosek v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP