Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání

824.

Vládní návrh,

kterým se předkládá ústavodárnému Národnímu shromáždění republiky Československé k projevu souhlasu obchodní a finanční dohoda mezi republikou Československou a republikou Argentinou, podepsaná v Buenos Aires dne 2. července 1947.

Návrh schvalovacího usnesení.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s obchodní a finanční dohodou mezi republikou Československou a republikou Argentinou, podepsanou v Buenos Aires dne 2. července 1947.

Důvodová zpráva

Po obtížném jednání, jež se vedlo v Buenos Aires, byla dne 2. července 1947 podepsána obchodní a finanční dohoda mezi republikou Československou a republikou Argentinou. Projevující se nedostatek pokrutin a pšenice a snaha o zabezpečení výživy obyvatelstva vedly k tomu, že dohoda počala se prozatímně prováděti již patnáct dní po podpisu. Její platnost potrvá do 31. prosince 1951.

Účelem dohody jest podpořiti vzájemnou výměnu statků a utužiti vzájemné hospodářské a finanční vztahy mezi oběma zeměmi. Smlouva se liší od ostatních smluv rozdělením na pět samostatných ročních úseků. Možno říci, že jde o řízenou výměnu zboží. Kontingenty jsou stanoveny pro každý rok zvláště.

Na dovozní listině do Československa jest řada položek velmi důležitých pro výživu obyvatelstva a pro průmysl. Naproti tomu Československo bude vyvážeti průmyslové výrobky.

Dohoda upravuje závazně každoroční kvotu pšenice, kterou má Československo odebrati a kvotu váleného materiálu, kterou má československo dodati.

Platy jakékoliv povahy, vyplívající z přímých transakcí budou se prováděti výhradně v československých korunách. K tomu účelu jest zřízen účet, nazvaný "zvláštní argentinský účet", který Národní banka Československá otevře ve prospěch Ústřední banky republiky Argentiny.

Koncem každého roku bude dlužnický ústav povinen vyrovnati celkový zůstatek účtu za podmínek stanovených v dohodě.

Výměnný kurs mezi argentinským pesem a československou korunou bude určen příslušným kursem USA dolaru v Buenos Aires a v Praze.

Při provádění platebního styku Národní banka a Ústřední banka republiky Argentiny se zavázaly, že nebudou požadovati žádné úhrady celkového zůstatku, jež v jejich prospěch by vykazovaly zmíněné účty, pokud by zůstatek vykázaný Ústřední bankou republiky Argentiny nepřekročil protihodnotu 20,000.000 pesos v československých korunách.

Jinak je stanoveno, že bez ohledu na tento výše uvedený obnos, celkový pasivní neb aktivní zůstatek na zvláštním účtu zúročí se 3% per annum a celkový zůstatek bude muset býti vyrovnán koncem každého roku dlužnickým ústavem buď volným zlatem aneb ve volných devisách.

V Praze dne 18. září 1947.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.

Poněvadž včasné rozmnožení textů Dohody tiskem působí značné obtíže, a též z důvodů úsporných, rozhodlo předsednictvo ústavodárného Národního shromáždění upustiti od jejich úplného vytištění. Úplné znění je ve sněmovní kanceláři k nahlédnutí.

Předseda ústavodárného Národního shromáždění:

Josef David v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP