Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání

798.

Odpověď

vlády

na naléhavou interpelaci posl. dr. Fr. Uhlíře a druhů (tisk 710)

o poměrech v železárnách v Třinci.

Vláda, odpovídajíc na interpelaci posl. dr. Fr. Uhlíře a druhů o poměrech v železárnách v Třinci (tisk 710), sděluje k jednotlivým dotazům interpelace toto:

Ad 1 a 2: Podle zákona ze dne 9. května 1947, č. 87 Sb., o některých opatřeních k provedení národní mobilisace pracovních sil, bude provedeno šetření o ekonomickém hospodaření pracovními silami ve všech závodech, tedy i v třineckých železárnách. Vláda nepovažuje proto za nutné zřizovati zvláštní komisi, která by přezkoumala početní stavy zaměstnanců třineckých železáren.

Ad 3: Mezi doklady citovanými v interpelaci žádné stížnosti závodní rady třineckých železáren nejsou. Jediný případ stížnosti závodní rady uvádí interpelace na str. 2, kde se mluví o rozruchu, jejž vzbudilo náhlé propuštění některých zaměstnanců. V tomto případě však závodní rada nepochybně byla ke stížnosti oprávněna. Je-li snad třetí otázkou interpelace míněna stížnost závodní rady u bezpečnostního referenta okresního národního výboru v Českém Těšíně, o níž se mluví na str. 2 interpelace, jednala závodní rada plně v souhlase se zákonnými předpisy.

Ad 4: Výsledky, jichž dosáhl třinecký závod v prvním pololetí 1947, ukazují, že jeho výkon plně uspokojuje, neboť závod dosáhl v měsíci březnu 112.35% a v červnu 112.36% plánované výroby. V interpelaci uvedená pasivita byla všeobecným zjevem ve výrobě železa způsobeným jeho dřívější nízkou prodejní cenou, která nekryla náklady výroby. Proto byla cena železa od 1. dubna 1947 přiměřeně zvýšena.

Ad 5: Podle ustanovení shora citovaného zákona a na podkladě statistických šetření tam uvedených budou přebyteční zaměstnanci ze všech oborů, pokud jsou postradatelní, převedeni na místa, kde jich je třeba. Vláda nemá proto důvodů zvlášť vyšetřovati, jaké národohospodářské škody byly způsobeny tím, že se zaměstnanci v interpelaci uvedení nemohli v práci plně uplatniti.

Ad 6, 7 a 8: Z celkového počtu asi 8.000 zaměstnanců v třineckých železárnách je 178 polských státních občanů, z nichž bylo v podniku zaměstnáno již před rokem 1938 16 osob, v letech 1938/1939 nastoupily 54 osoby, za německé okupace 92 osoby a po osvobození bylo přijato 15 osob.

Hromadné propuštění cizích dělníků z třineckých železáren není možné jednak z důvodů zahraničně-politických, jednak s ohledem na speciální poměry na Těšínsku. Vláda nebude však trpěti v závodech síly, které by byly s hlediska státní spolehlivosti nežádoucí, a to bez ohledu na státní občanství. Všechny případy je ovšem nutno vyšetřovati jednotlivě. Toto šetření se provádí. Vláda bude trvati na důsledném plnění zákona o obraně státu a na tom, aby při přijímání do práce měli spolehliví českoslovenští státní občané přednost před cizími státními občany, zejména v podnicích, na které se právě citovaný zákon vztahuje. Ze 49 osob, o nichž interpelace uvádí, že nebyly železárnami přijaty, bylo do třineckých železáren dosud přijato 23 osob, z toho 15 do 31. května 1947 a 8 od 1. června 1947. Dalších 22 bylo pozváno za tím účelem, aby mohly býti přijaty, avšak větší počet z nich se nedostavil.

Z celkového počtu 49 osob pracovaly v železárnách před rokem 1938 4 osoby, za okupace pak 8 osob, z nichž však jedna byla v roce 1946 po zatčení z podniku propuštěna. Z těchto 12 osob, které již dříve pracovaly v železárnách bylo přijato zpět 9 osob, jedna osoba byla odmítnuta závodní radou pro své chování za okupace a jedna osoba byla odmítnuta vzhledem k tomu, že byla po revoluci zatčena. Z celkového počtu uvedených 49 osob jsou 4 zámečníci a mechanici, 3 elektrikáři, 1 automechanik, 1 čistič odlitků, 1 šofér, 1 obchodní příručí, 1 pekař, 2 absolventi středních škol a 1 účetní; ostatní jsou nevyučení dělníci.

Ad 9: K tvrzení interpelace, podle něhož nejsou řídké případy, že "českoslovenští státní občané, kteří v době polské okupace byli z Třince vyhozeni a musili prchnouti do bývalého Protektorátu, podali si žádost u okresního úřadu ochrany práce, aby byli zpět převedeni do Třince, avšak byli radikálně železárnami v Třinci odmítnuti, že pro ně není volného místa" uvádí vláda, že podle prohlášení třineckých železáren byli bývalí zaměstnanci přijati po 1. květnu 1947 do závodů všichni, kteří se ještě po tomto datu o zaměstnání ucházeli. Výjimku tu ovšem tvoří osoby, které byly odmítnuty pro své chování za okupace.

V Praze dne 2. září 1947.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP