Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

768.

Odpověď

ministra zdravotnictví

na interpelaci poslanců dr. Steinera a Podzimka (tisk 678)

ve věci vydání směrnic ke sjednání právní jistoty v konfiskovaném

lázeňském majetku.

Podle § 18, odst. 1 dekretu presidenta republiky ze dne 25. října 1945, č. 108 Sb., o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy se ustanovení částí II a III tohoto dekretu nevztahují na léčebné a ošetřovací ústavy a na majetek lázeňský.

Podle odstavce 2 určí ministr zdravotnictví, kterého majetku se týká ustanovení odstavce 1. Jak s tímto majetkem bude naloženo, mají stanoviti zvláštní předpisy.

Lázeňský majetek je v § 18, odst. 1 vymezen takovými znaky, že bližší jeho specifikace nějakými obecnými směrnicemi by nebyla vůbec účelná a prakticky ani možná. Z formulace odstavce 2 také vyplývá, že "určením" se zde nutně rozumí individuelní označení jednotlivých konfiskátů za léčebný nebo ošetřovací ústav či za lázeňský majetek. To také ministr zdravotnictví učinil vyhláškami v Úředním listě už ve dvanácti případech (lázně Bělohrad, minerální zřídla v Zelené a Nové Vsi, miner. zřídlo ve Vratislavicích, lázně Čachovice, hotel "Fischerhof" v Karlových Varech, Priesnitzovo sanatorium v Gräfenberku, lázně Jáchymov, lázně Libverda, lázně Velké Losiny, Františkovy Lázně, Claryho lázně v Teplicích-Šanově).

Ministr zdravotnictví může ovšem určitou majetkovou podstatu prohlásiti podle § 18, odst. 2 dekretu č. 108/1945 Sb. za lázeňský majetek teprve tehdy, je-li ve smyslu § 1, odst. 4 téhož dekretu ohledně oné podstaty pravoplatně deklarována konfiskace. Konfiskační řízení probíhalo však velmi pomalu a ministerstvo zdravotnictví přes opětované urgence dlouho postrádalo zprávy okresních národních výborů o pravoplatně vyslovené konfiskaci velké části těch podstat, které spadaly pod ustanovení § 18 dekretu č. 108/1945 Sb.

Už oběžníkem ze dne 12. listopadu 1945, č. j. VIII/3-4288-13/11-45, uvědomilo s podrobnými pokyny okresní národní výbory o dosahu § 18 konfiskačního dekretu a žádalo, aby národní výbory provedly ve svých obvodech soupis lázeňského majetku a předložily jej ministerstvu zdravotnictví a příslušnému zemskému národnímu výboru. Dalším oběžníkem ze dne 4. února 1946, č. j. VIII/3-1081-4/2-1946, upozornilo ministerstvo zdravotnictví okresní národní výbory na to, že se mu vytýká pomalý postup při vymezení okruhu konfiskovaného lázeňského majetku a znovu vyzvalo okresní národní výbory, aby urychleně provedly ohledně tohoto majetku konfiskační řízení. Oběžníkem ze dne 19. února 1946, č. j. VIII/3-1617-19/21946 upozornilo, že je zapotřebí vždy oznámiti, zda konfiskace příslušné majetkové podstaty byla deklarována pravoplatně.

Ministerstvo zdravotnictví postrádalo též zprávy ministerstva sociální péče o nárocích, které si činí nositelé sociálního pojištění na konfiskovaný lázeňský majetek.

Nyní - s výjimkou případu Karlových Varů, odkud nedošla dosud žádná zpráva o konfiskaci lázeňského majetku - je v podstatě materiál potřebný k postupu podle § 18, odst. 2 konfiskačního dekretu shromážděn nebo je alespoň o něm zjednána určitá evidence.

Některé případy jsou ovšem dosti složité; to jsou zejména ty, kde s majetkem, který má povahu lázeňského majetku, byly sdruženy konfiskáty, které této povahy nemají a které je nutno z dosahu § 18 konfiskačního dekretu vyloučiti.

Určité překážky urychlenému provedení § 18, odst. 2 jsou též způsobovány tím, že ministerstvo vnitřního obchodu přes jasné znění § 18, odst. 1, č. 2, písm. d) dekretu č. 108/1945 Sb. činí nároky na některé ubytovací podniky v západočeských lázních, určené ministerstvem zdravotnictví pro ubytování léčících se hostů.

Ministerstvo zdravotnictví se nikdy nevyhýbalo na tomto poli spolupráci s Osidlovacím úřadem a Fondem národní obnovy. Provádí řízení předepsané ustanovením § 18, odst. 2 konfiskačního dekretu tak rychle, jak mu to umožňuje postup a stav konfiskačního řízení podle § 1, odst. 4. Vydání směrnic mu zákonem předepsáno nebylo a také by nemohlo přispěti v nejmenším k urychlení celé věci, protože - jak už bylo zdůrazněno - tyto směrnice by nemohly lázeňský majetek všeobecným způsobem určiti přesnějším způsobem, než činí § 18, odst. 1, č. 2 dekretu.

V Praze dne 15. července 1947.

Ministr zdravotnictví:

Dr. Adolf Procházka v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP