Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

767.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslanců St. Nováka, inž. dr. Kameníčka a Slívy (tisk 595)

ve věci policejního vyšetřování činovníků řepařských organisací

v zemi Moravskoslezské.

Dne 25. března 1947 konala se v akciovém pivovaře v Přerově schůze důvěrníků JSČZ, sekce řepařské přerovského okresu, kterou svolal svaz na popud svého předsedy Josefa Obziny, rolníka z Předmostí č. 4. Schůzi předsedal za účasti asi 50 důvěrníků Josef Obzina, který měl též hlavní proslov. Ve své řeči vyzýval přítomné důvěrníky, aby každý z nich svolal ve svém obvodu schůzi zemědělců-řepařů a tyto vybídl, aby neodebírali řepné semeno a neseli cukrovou řepu, dokud nebude stanovena cena cukrovky na Kčs 70 za 1 q.

Někteří z přítomných s návrhem souhlasili, jiní jej odmítli a prohlásili, že semeno odebéřou a zasejí. S návrhem J. Obziny souhlasil zejména Josef Lochman, rolník z Lukové č. 13, který vyzýval přítomné, aby se za tento návrh plně postavili.

Poněvadž v daném případě stávalo podezření z trestného činu podle § 3 zák. č. 27/47 Sb. z. a n. o ochraně dvouletého plánu, zavedla oblastní úřadovna státní bezpečnosti v Olomouci ve věci příslušné šetření, po jehož skončení předala případ k posouzení státnímu zastupitelství v Olomouci.

Během šetření byl orgány státní bezpečnosti též vyslechnut Josef Obzina. K jeho výslechu došlo dne 3. dubna 1947 okolo 18. hodiny a to proto, že orgánové, pověření šetřením, vyslýchali několik svědků v okolí Přerova a týž den, aby nebyla možnost domluvy, vyslechli jako posledního J. Obzinu. Jmenovaný nebyl předvolán na stanici SNB, aby nebyl zbytečně zdržován a projevil souhlas s tím, aby byl vyslechnut ve vlastním bytu. Výslech byl prováděn naprosto korektně a klidně a sám Obzina protokolárně potvrdil dne 14. května, že vyšetřující orgánové se chovali slušně, nekřičeli na něj a také jinak hrubým způsobem se proti němu nechovali. Naopak doznal, že on byl tehdy rozčilen, poněvadž byl přetížen prací. Opačné tvrzení, uvedené v interpelaci, neodpovídá tedy skutečnosti.

V této souvislosti bylo celkem vyslechnuto 5 osob a vyšetřování bylo zavedeno, jak již shora podotknuto, oblastní úřadovnou státní bezpečnosti v Olomouci z moci úřední. Finanční náklad spojený s vyšetřováním činil Kčs 327 a byl uhrazen z paušálu OStb v Olomouci. Mimo vylíčný případ konali též jiní řepaři v přerovském okrese protestní schůze, jimiž chtěli dosíci zvýšení cen cukrové řepy. Poněvadž tyto schůze nebyly podle zákona o právu shromažďovacím úřadům oznamovány, podávaly stanice SNB na svolavatele trestní oznámení k ONV v Přerově, jichž bylo celkem 24. Trestní oznámení nebyla ONV v Přerově projednávána a spisy byly založeny. Vyšetřování prováděné stanicemi SNB se konalo v úředních hodinách a nebyly jím způsobeny žádné mimořádné výdaje.

Ministerstvo vnitra jest si vědomo pracovního přetížení zemědělského lidu, avšak tato okolnost nemůže být důvodem k tomu, aby nebyly vyšetřovány případy, jimiž jest ohroženo splnění dvouletého plánu. Tvrzení, že v případě J. Obziny šlo o přehmat a zásah do občanských práv neodpovídá zjištěné skutečnosti. Jak již bylo shora uvedeno, bylo zde podezření z trestného činu, což bylo potvrzeno i stanoviskem státního zastupitelství v Olomouci, které nařídilo proti Obzinovi zavedení přípravného vyhledávání u okresního soudu v Přerově.

V Praze dne 1. července 1947.

Ministr vnitra:

Václav Nosek v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP