732.

Interpelace

poslanců Žáčkové-Batkové, Zeminové,

Josefa Nedomy a druhů

vládě republiky

ve věci zlepšení zásobování obyvatelstva topivem.

Dle dvouletého hospodářského plánu je pro rok 1947 uloženo dolům vytěžit 16,374.000 tun černého kamenného uhlí, 21,822.000 tun hnědého uhlí a 3,740.000 tun koksu. Spotřeba v domácnostech činí za rok 1947 2,465.013 tun černého kamenného, 4,132.729 tun hnědého uhlí a 724.180 tun koksu. Celková spotřeba topiva v domácnostech v kamenouhelné hodnotě je 5,944.333 tun. Spotřeba Slovenska je 780.000 tun a celková spotřeba domácnosti v celé republice je 6,724.333 tun. Podle dvouletky předpokládá rok 1948 zvýšení těžby uhlí, a to na 17,746.000 tun kamenného, 23,900.000 tun hnědého a 3,910.000 tun koksu. Spotřeba uhlí obého druhu i koksu na rok 1948 je určována množstvím 8,10.1.922 tun a stojí proti 45,556.000 tun předpokládané těžby v roce 1948. Pro potřeby veřejného sektoru a průmyslu zůstává 37,444.780 tun uhelného paliva.

Podle zpráv zvětší se zásoba uhlí o množství uhlí, které v rámci hospodářské smlouvy dovezeme z Polska. To tedy znamená, že naše zásobovací situace uhlím se podstatně zlepší a je možno přikročit k zlepšení zásobování topivem i domácností. Jak na železnicích, tak také v průmyslových závodech byly vytvořeny již značné zásoby uhlí a proto je třeba, aby i obyvatelstvo dostalo v zásobování určité zlepšení.

Jsou to především domácnosti s dětmi, kterým je nutno bezpodmínečně zvýšit příděl uhlí nejméně o 2 q na jedno období. Minulou zimu došlo k těžkým onemocněním u dětí, ba dokonce i k případům úmrtí dětí proto, že při onemocnění dítěte nemohlo být dbáno příkazu lékaře, který nařídil dítě vypotit a udržovat v teple. Vláda se rozhodla zabránit mortalitě dětí a proto je třeba domácnostem s dětmi dát větší příděl, aby bylo těžkým onemocněním dětí zabráněno.

Rovněž je nutno pamatovat na možnost zvýšení přídělu uhlí pro rodiny, ve kterých jsou případy vážného onemocnění i dospělých osob. Při zápalu pohrudnice, plic, chřipce, prudké rýmě, zánětu středního ucha, příušnic, střevních katarů a jiných vážných nemocí je třeba bezpodmínečně udržovat nemocného v teple, nemá-li být jeho pracovní neschopnost prodlužována.

Domácnostem byl posledním nařízením podstatně snížen příděl uhlí. Domácnosti jsou však poškozovány nejen snížením přídělu uhlí, ale také dodáváním uhlí špatné jakosti. Před válkou dostával spotřebitel uhlí tříděné, zbavené kamenů a zemin. Vysoké haldy v ostravsko-karvínském uhelném revíru a jiných uhelných revírech však zarůstají zelení a stromky, protože kámen i zeminy jsou dodávány spotřebitelům v jejich normálním přídělu a snižují takto jejich již redukovaný příděl často o celou 1/4 obsahem kamene a zemin. V poslední zprávě Ústřední rozdělovny uhlí, rozdané členům výboru ÚNS pro kontrolu provádění dvouletky je přiznání, že se uhlí netřídí, poněvadž prý třídící stroje jsou poškozené a k jejich opravě dosud nedošlo. To je tedy současně i otevřené přiznání, že skutečně záměrně je spotřebitel zkracován ve svém nízkém a nedostatečném přídělu uhlí tím, že kamení, mour a zeminy dodávají se místo na haldy do domácností.

Spotřebitelé zapsaní k odběru uhlí v družstvech a u soukromých obchodníků stěžují si, že prodejnám státních dolů je uhlí dodáváno v plném množství, kdežto soukromým obchodníkům a družstvům je dodáváno velmi nepravidelně, takže nemohou své spotřebitele plně uspokojit.

Poněvadž zprávy o překročování stanoveného plánu v těžbě uhlí, jakož i zprávy o dovozu polského uhlí jasně nasvědčují, že zásobování uhlím je možno i pro domácnosti zlepšit, táží se podepsaní poslanci:

1. Je vláda ochotna nařídit, aby bylo s urychlením přikročeno k opravě třídicích strojů na dolech, aby uhlí bylo pro potřeby domácnosti tříděno?

2. Je vláda ochotna projevit plné porozumění pro svízele žen hospodyň v domácnostech venkovských i městských tím, že jim dá plně hodnotné a výhřevné topivo?

3. Je vláda republiky ochotna nařídit, aby byl zvýšen příděl uhlí pro rodiny s dětmi ve městech i na venkově?

4. Má vláda republiky porozumění pro nutnost ochrany zdraví onemocnělých osob a nařídí zvýšení přídělů topiva v případech, kde to ošetřující lékař doporučí?

5. Je si vláda vědoma toho, že také veteráni práce, pensisté a staří lidé pro tělesnou zesláblost vůči zimě málo odolní pro nedostatečné příděly uhlí v zimě těžce strádají? Je vláda ochotna i jim v přídělech uhlí v zimě nadlepšiti?

6. Je vláda ochotna zařídit, aby podle smyslu § 15 zákona o dvouletce byla při distribuci uhlí a topiva zaručena plná rovnoprávnost soukromým obchodníkům uhlím a družstvům s prodejnami znárodněného hornického průmyslu?

7. Je vláda ochotna předložit výkaz, k jakým účelům je celkové množství vytěženého uhlí i koksu, jakož i dováženého uhlí použito, aby se v občanstvu zvýšila důvěra, že vytěženého i dovezeného uhlí i koksu je použito jen k účelům z potřeb národního hospodářství vyplývajícím?

V Praze dne 2. července 1947.

Žáčková-Batková, Zeminová, Nedoma,

Lesák, Slíva, A. Jaroš, dr. Jan Stránský, dr. Horáková, Bartoš, dr, Hobza, dr. Loubal, St. Novák, Hora, Jirásek, dr. Novotný, dr. Uhlíř, Klátil, Bolen, Langr, Čížek, Rychtera.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP